Největší svátek vína v ČR otevře brány 13. – 14. září 2013.

Už jen několik dnů zbývá do začátku největšího vinobraní v ČR. Znojemské historické vinobraní nabídne 13. – 14. září 2013 víkend plný hodování, zábavy a všeho, co k správnému vinobraní patří. Velkolepá oslava vína, kultury a historie proběhne v srdci znojemské městské památkové rezervace na devíti paralelních scénách, kde vystoupí Charlie Straight, Miroslav Žbirka, Jana Kirschner, Desmod, 4TET Jiřího Korna, Cigánski diabli a mnoho dalších hudebních hvězd. Kromě atraktivního programu láká Znojemské vinobraní návštěvníky všech věkových kategorií také na historický průvod, v čele s králem Janem Lucemburským a královnou Eliškou Přemyslovnou, který na pozadí středověké architektury městské památkové rezervace už tradičně vytvoří zcela unikátní podívanou. Kromě historie a zábavy si návštěvník vinobraní může vychutnat ta nejlepší vína a burčáky ze znojemské oblasti.

„Historický průvod krále Jana Lucemburského, je nejen velkolepou podívanou, ale především unikátním pouličním divadlem, které nikde jinde neuvidíte. Letos představíme návštěvníkům vinobraní nejen nového krále, kterého ztvární herec Miroslav Hrabě, ale také zcela nové kostýmy pro krále i královnu podle návrhů Kláry Vágnerové,“ říká Ing.Dušan Varga, ředitel Znojemské Besedy, která letošní Znojemské historické vinobraní organizuje.

„Letos v průvodu vystoupí 491 kostýmovaných historických postav. 205 profesionálů z řad herců a skupin historického šermu doplní 286 divadelních nadšenců. Nebudou chybět ani zvířata – 39 koní, 2 velbloudi, 16 psů a 14 dravých ptáků jistě dodá znojemské historické podívané tu správnou atmosféru. Na přípravě a organizaci historického průvodu se podílí dvanáctičlenný produkční tým pod vedením režiséra Václava Berana,“ dodává Dušan Varga.

Přípravy na vinobraní jsou ve městě v plném proudu. Na pěti místech se staví vstupní brány. Historická část města bude pro veřejnost uzavřena v pátek 13. 9. od 12:00 do 22:00 hod., v sobotu 14. 9. od 8:00 do 22:00 hod. V této době bude vstup do Městské památkové rezervace umožněn pouze s platnou identifikační páskou. Vstupní brány jsou umístěny na tradičních místech v ulicích Kollárova, Pontassievská, Kovářská a Pražská. Do uzavřeného města se dá vstoupit také na Mikulášském náměstí směrem od Karolininých sadů. Ve dnech vinobraní budou u vstupních bran umístěny pokladny, kde si návštěvníci mohou zakoupit identifikační pásky opravňující ke vstupu do historického centra města. Permanentky zakoupené v předprodeji zajišťují přednostní vstup bez čekání u pokladen. Osoby bydlící v uzavřené části městské památkové rezervace mají po předložení dokladu prokazujícího místo bydliště vstup zdarma.

„Znojemské vinobraní patří k největším festivalům v České republice a to sebou přináší mnoho návštěvníků z různých koutů republiky i ze zahraničí. Proto ve Znojmě vznikají tři záchytná parkoviště, na kterých bude proškolený personál turistům radit, jak nejlépe se dostanou do centra dění. Pro dopravu ze záchytných parkovišť do města a zpět bude turistům k dispozici kyvadlová doprava zdarma. Během vinobraní bohužel občas dochází i k zatoulání dětí nebo blízkých osob – v tomto případě je nutné kontaktovat policii nebo bezpečnostní agenturu. Myslíme i na to, že se někomu může udělat nevolno a pro tento případ jsou ve městě zřízena 4 zdravotní centra,“ říká Ing. Dušan Varga, ředitel Znojemské Besedy.

„I když vinobraní začíná v pátek třináctého, věříme, že proběhne bez komplikací. Profesionální organizační štáb, městská i státní policie, řada techniků a dalších profesionálů z různých oborů zajistí Znojemskému historickému vinobraní bezproblémový průběh. Tímto bych rád poděkoval všem, kteří se na vinobraní podílí. A to nejen Znojemské Besedě, která i tentokrát odvedla výbornou práci, ale také všem partnerům, brigádníkům a dobrovolníkům, neboť bez všech těchto lidí by Znojemské historické vinobraní nebylo možné. Zároveň věřím, že všichni návštěvníci si víkend ve Znojmě užijí podle svých představ a do města se budou rádi vracet,“ říká starosta Znojma Ing. Vlastimil Gabrhel. „Znojmo se o letošním vinobraní může pochlubit další novinkou. Nedávno skončila revitalizace střední části parku, která se proměnila v moderní multifunkční prostředí. Ve dnech Znojemského historického vinobraní bude park přístupný, nebude však ještě povolen vstup na travnatý povrch, který musí pořádně zakořenit a nadměrný nápor by nezvládl. Jsem přesvědčen, že návštěvníci budou mít pro zákaz vstupu na trávu pochopení. A i když tento pobytový trávník vyloženě láká k posezení, či k pikniku, chtěl bych všechny požádat o trpělivost. Travnatá plocha parku by měla být zpřístupněna bezprostředně po skončení Znojemského historického vinobraní,“ dodává starosta.

Program Znojemského historického vinobraní nabízí široké spektrum zábavy různých žánrů v rozsahu velkého hudebního festivalu. Na hlavním pódiu, kde oba dny vyvrcholí historický průvod, je připravena pestrá nabídka hudebních vystoupení. V pátek 13. září program zahájí Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Folkrockovým „nářezem“ bude pokračovat Fleret. Skupina Charlie Straight potěší zejména fanoušky z řad mladších návštěvníků a 4TET Jiřího Korna předvede originální vokální vystoupení pro všechny věkové kategorie. Závěr večera bude patřit slovenské rockové kapele Desmod.

V sobotu 14. září bude úvod programu na hlavní scéně věnován dětem, které pobaví Michal Nesvadba z Kouzelné školky. Pokračovat bude Patrola Šlapeto, která do Znojma přenese atmosféru hospodské zábavy minulého století a písničky Karla Hašlera. Třináctičlenný F-Dur Jazz Band jistě potěší všechny milovníky jazzu, kapela Zrní přiveze z Kladna trochu hudební „alternativy“ a slovenské seskupení Cigánski diabli předvede strhující hudební smršť spojující folklór, klasiku, jazz, ethno a flamenco. Sobotní program uzavře stálice česko – slovenské populární hudby Miro Žbirka a slovenská zpěvačka Jana Kirschner.

Na dalších scénách je připraven bohatý program v podání mnoha interpretů hudby různých žánrů. Pro fanoušky cimbálové muziky budou vyhrávat Denár, Zádruha, Šmytec a Varmužova cimbálová muzika. Příznivce country potěší Paroháči, Květinka a Fešáci s Petrem Novotným a Michaelou Tučnou. Do světa historické hudby návštěvníky přenesou hudební seskupení Bakchus, Arcus, Lucrezia Borgia, Gnomus a Musica Canora. Nebude chybět ani dechovka v podání kapel Golčovanka a Amatéři z Dobšic. Zajímavými hudebními bonbónky budou produkce skupiny Šarivari swing band, newgrassové kapely Sešup, šansony v podání Moniky Načevy a Justina Lavashe, mix world music a slovenského folklóru skupiny Banda, alternativní jazz Wrgha Powu Orchestra. A vystoupení místních kapel Onkels a Eminent jistě ocení nejen znojemští fanoušci.

Lákadlem jsou i rytířské turnaje v podání Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci a Memento Mori a také nespočetné množství vystoupení přibližujících historii a dobovou kulturu, nejen v podání skupin historického šermu jakými jsou Fedrfechtýři, In Nominatus a Berounští měšťané, ale i tanečních skupin jako Campanello, Alla Danza, Ballare a Berounské měšťanky.

Velmi atraktivní jsou také ohnňová show, která letos připravují Pa-li-Tchi, Theatrum Pyroboli, In Flamenus, Sacramont, In Nominatus, Arcus, Fiburo a Wagabundus Collective.

Neodmyslitelnou součástí programu jsou i dobová tržiště, vojenská ležení a vystoupení mnoha kejklířů, fakírů, praporečníků, bubeníků, kouzelníků a komediantů. Nebude chybět ani závěrečný ohňostroj.

Doprovodný program organizují tradičně jednotlivá vinařství – Znovín Znojmo, Vinné sklepy Lechovice, Vinařství Lahofer a další. Další programy připravuje Cyklo klub Kučera a Vodácký oddíl Neptun. Návštěvníky čekají degustace vín, soutěže, animační a outdoorové programy, kuchařská show a mnoho dalších aktivit.

Speciální program připravilo také sdružení vinařů VOC Znojmo v prostorách znojemského hradu. U rotundy sv. Kateřiny členové VOC formou pochůzkové degustace představí svá vína originální certifikace odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. VOC (vína originální certifikace) je apelační systém, který pod značkou VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska.

V rámci klidové zóny v hradebním příkopu, kde bude probíhat program pro děti, bude zajištěno hlídání dětí, aby si návštěvníci mohli v klidu vychutnat program s vědomím, že o jejich děti je postaráno.

Více informací: www.znojemskevinobrani.cz

Redakce Gastro&Hotel