Příjezdový cestovní ruch a povodně

autor: | Srp 21, 2013 | Novinky z Gastronomie

Ve druhém čtvrtletí letošního roku přijely do ČR dva miliony zahraničních turistů, což představuje meziroční nárůst o 0,4 procenta. Do červených čísel tak příjezdový cestovní ruch nesrazily ani červnové povodně. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Do hromadných ubytovacích zařízení v ČR přijelo ve druhém čtvrtletí celkem 3,5 milionu turistů, což bylo o 1,3 procenta méně než ve stejném období předchozího roku. Za poklesem stála nižší poptávka domácích turistů (-3,4 procenta), zatímco návštěvnost zahraničních turistů neklesala.

„Dopad povodní byl přibližně v souladu s očekáváním a nepřinesl českým destinacím dramatický výpadek v příjezdech turistů. Na vývoji návštěvnosti zahraničních turistů se povodně projevily jen zpomalením z tříprocentního růstu, který jsme zaznamenali v prvním čtvrtletí, na 0,4 procenta,“ uvedla Markéta Vogelová z agentury CzechTourism. Návštěvnost domácích turistů byla podle Vogelové ovlivněna výrazněji, ale ani zde by červnový výpadek neměl mít zásadní vliv na výsledek sezony.

Od počátku roku přijelo do hromadných ubytovacích zařízení 3,3 milionu zahraničních turistů, což představuje nárůst o 1,4 procenta proti stejnému období předchozího roku. Rostly především příjezdy turistů z Číny, Ruska, Jižní Koreje, Ukrajiny, ale i z Polska, Slovenska, Rakouska či Velké Británie.

„Agentura CzechTourism reagovala během povodní na kritickou situaci především poskytováním aktuálních informací o dopravních omezeních a dalších mimořádných událostech v hlavním městě. Současně jsme zahraniční turisty informovali o možnostech turistického vyžití, kterých se povodňová omezení nedotkla, což se zjevně vyplatilo,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.

Podle odhadů agentury CzechTourism by za rok 2013 mohlo do ČR přijet přes 7,3 milionu zahraničních turistů. „Bude velmi záležet na výsledcích třetího čtvrtletí,“ uvedla Vogelová.