Psal se rok 1945 a hudební trio Andrews Sisters se drželo dlouhých deset týdnů na vrcholu celoamerického žebříčku Billboard’s U.S. Pop Singles Chart s písničkou Rum and Coca-Cola.[1] Její úspěch dozníval tak dlouho, že ještě po dvaceti letech tleskali nadšení diváci Deanovi Martinovi, jenž za doprovodu nezapomenutelné trojice žertem zanotoval její refrén…
Přibližně v téže době, přesně 21. prosince 1964, podepsal osmasedmdesátiletý Fausto Rodriguez přísežné prohlášení, v němž mj. uvádí: „V roce 1899 jsem byl zaměstnán jako poslíček v kanceláři United States Army Signal Corps v Havaně. V době vojenské operace otevřeli dva Američané The American Bar v ulici Neptuno mezi konzulátem a Pradem. Navštěvovali ho téměř výhradně američtí vojáci a civilisté, kteří pracovali v různých vládních úřadech v Havaně. V době, kdy jsem byl zaměstnán u Signal Corps, jsem se spřátelil s Američanem, jehož příjmení bylo Russell. Pracoval v kanceláři velitele. Často mě brával do American Baru, kde zpravidla pil Bacardi Rum a Coca-Colu. Jednoho odpoledne v srpnu 1900 jsem šel opět do baru s panem Russellem. Dal si jako obvykle Bacardi a Coca-Colu, já jen Coca-Colu, protože mi bylo teprve čtrnáct let. V baru byla skupina amerických vojáků; jeden z nich se zeptal pana Russella, co to pije. Odpověděl, že Bacardi s Coca-Colou a navrhl, aby to vojáci zkusili, což také učinili. Vojáci chtěli vědět, jak se drink jmenuje. Když pan Russell řekl, že drink nemá jméno, jeden z vojáků navrhl – Pojmenujme ho! Další řekl -Což takhle mu říkat Cuba Libre? Všichni souhlasili a hned objednali další rundu Bacardi s Coca-Colou jako Cuba Libre. Podle mého nejlepšího vědomí to bylo poprvé, co se spojení Cuba Libre použilo v případě tohoto nápoje.“
Hry marketingu šálivé
Na svědectví bezmála osmdesátiletého pamětníka jsou nejvýznamnější ona opatrná slova „Podle mého nejlepšího vědomí…“ Čtyřlístek světově známých a citovaných autorů – Anistatia Miller, Jared Brown, Dave Broom & Nick Strangeway – v publikaci Cuba – The Legend of Rum (Mixellany Books, 2009) – je v tomto směru ještě rezervovanější a říká: „Nikdo si nemůže být absolutně jist tím, kdo vynalezl tento jednoduchý, osvěžující nápoj, vyrobený ze dvou světově nejpopulárnějších ingrediencí: kubánského rumu a coly. Někdo říká, že se tak stalo v roce 1902 v La Floridě při oslavě nezávislosti ostrova.“[2] A rezervovanost je namístě. Jednak Bacardi nikdy nebyl jedinou značkou kubánského rumu, jednak propagační materiály Bacardi samy popisují událost v American Baru poněkud odlišně.
Otázka původního složení Cuba Libre má v České republice úsměvné konotace. Obecně se ví, že na našem trhu si to po léta rozdávají dva rivalové, Bacardi a Havana Club. Co se týče historie, má Bacardi výhodu i nevýhodu: výhoda spočívá v tom, že Havana Club nikdy nepředstíral, že stál u kolébky Cuba Libre; ani nemohl – vstoupil na trh až 19. března 1934. Nevýhoda je v tom, že Bacardi už přes padesát let prostě není kubánským rumem. Co s tím?
Po barmansku jsem řešil problém systematicky: Pokud si host objednal Bacardi & Coke, dostal samozřejmě long drink na bázi rumu z Baham. Pokud si přál Cuba Libre, dostal ho na bázi Havana Clubu, po léta jediného autentického kubánského rumu, který byl u nás – v důsledku Castrových techtlemechtle – dostupný. Nu, a pokud chtěl rum s colou, nabídl jsem mu tuzemák…Na značce coly pak už nezáleželo.
Autentická receptura? Existuje!
Ale abychom se pro samou historii nezapomněli napít! Pokud tíhnete k Bacardi & Coke, naplňte tumbler do 2/3 ledem. Přidejte 4–6 cl Bacardi Carta Blanca[3] a šťávu z osminky limety a doplňte Coca-Colou. Ozdobte řezem limety a jumbo brčkem. Drink můžete vylepšit: Seřízněte kousek kůry limety v místě, kde je nejsilnější, tak, aby na rubu bylo co nejméně bílé dužiny. Pak stiskněte kůru lícem k nápoji přes plamen zápalky a obtáhněte jí okraj sklenky. Drink bude příjemně vonět a flambované silice propůjčí nápoji lehce karamelovou příchuť.
Dáte-li vy – nebo váš host – přednost Cuba Libre, vsaďte na moderní způsob přípravy: Pokrájejte polovinu limety na 4 části, vložte je do tumbleru a muddlerem je vymačkejte na šťávu (vymačkáním limety se dostanou do nápoje také hořké složky z kůry, které dobře vyrovnávají sladkost Coca-Coly). Přidejte 5 cl Havana Clubu (možnosti: Especial, Reserva nebo můj nejoblíbenější 3 Years Old), doplňte led až po okraj a dolijte Coca-Colu po stěně sklenky nebo po dříku barové lžičky (lépe se uchová sycení coly). Jemně promíchejte a ozdobte zavěšením osminky limety. Máte to?
[1] Písničku si můžete poslechnout na webové adrese ZDE. Tamtéž je možno se proklikat i k vystoupení Deana Martina. V jeho případě místo, o němž mluvíme, se rozezní kolem 1:43 minuty skladby.
[2] cit. dílo, str. 148
[3] Volba množství záleží na situaci. Pokud připravujete drink pro hosty na party, kde jde spíše o osvěžení, volte 4 cl. Pokud si hosté spíše přišli popovídat, uvolnit se a pomalu upíjet, jděte do 6!
Text: Alex Mikšovic Foto: archiv