Národní soutěž Salon vín 2020 představila 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2020.

Vítězem kategorie šumivých vín se stal sekt Chateau Bzenec brut 2015, zlatou medaili získal také nejušlechtilejší sekt z produkce BOHEMIA SEKT Louis Girardot 2015. Tři zlaté medaile obdrželo od odborné poroty vinařství Habánské sklepy, a to pro vína Chardonnay 2018, Zweigeltrebe 2016 a André 2015.

 Prestižní ocenění navazuje na Národní soutěž vín České republiky, do jejíchž nominačních kol se přihlásilo celkem 2400 vín. Sto nejlepších vín v různých kategoriích bylo na základě hodnocení odborné poroty označeno medailí „Salon vín České republiky“. Od čtvrtka 6. února budou tato vína po celý rok prezentována v historickém sklepení valtického zámku, kde je mohou návštěvníci ochutnat.

 „Pravidelně vídat naše prémiová šumivá i tichá vína mezi sty nejlepšími v České republice je samozřejmě potěšením. Jejich dobré umístění je pro nás potvrzením, že naši vinaři odvádí svoji práci dobře a pro zákazníka také doporučením, jaká vína by letos určitě neměl vynechat,“ okomentoval výsledky ředitel společnosti BOHEMIA SEKT Ondřej Beránek.

Produktové tipy na zlaté medailisty ze Salonu vín 2020:

 Chateau Bzenec brut 2015

Chateau Bzenec brut 2015 vzniká tradiční metodou kvašením v lahvi. Cuvée tohoto výjimečného sektu je sestaveno z hroznů Ryzlinku rýnského pěstovaných v oblasti Bzence, kde má tato odrůda dlouhou tradici a výborné podmínky ke svému dozrávání. Jedinečné vlastnosti této odrůdy dodávají šumivým vínům jejich bohatou vůni a pikantní kyselinku. V tomto výjimečném sektu, který zraje minimálně 15 měsíců, naleznete zlatavý odstín a bohaté perlení, jemnou vůni s tóny sladké broskve a plnou chuť s harmonickou kyselinkou s ovocnou lehkostí a dlouhou perzistencí.

 

Louis Girardot brut 2015

Louis Girardot brut, nejušlechtilejší sekt z produkce společnosti BOHEMIA SEKT, vzniká z nejlepších ročníků moravských bílých vín odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Chardonnay. Doba ležení na kvasinkách je až 36 měsíců. Sekt své jméno získal na počest špičkového francouzského odborníka na výrobu šumivých vín Louise Girardota, který předával své znalosti v 50. letech minulého století sklepmistrům ve Starém Plzenci.

 

Habánské sklepy Chardonnay 2018 pozdní sběr

Toto odrůdové víno se vyznačuje nižší, zlatavě žlutou barvou se zelenkavými reflexy, středně intenzivní vůní sadového ovoce, citrusových plodů a oříšků. Chuť je svěží, šťavnatá se středním tělem a harmonickou delší dochutí. Víno získalo zlatou medaili také na Prague Wine Trophy 2019 a Národní soutěži vín Slovácké podoblasti 2019.

 

Habánské sklepy Zweigeltrebe 2016 pozdní sběr

Tento pozdní sběr má vyšší rubínovou barvu, jemně kořenitou ovocnou vůni s tóny višní a čokolády. Chuť je měkká, šťavnatá a hebká s poměrně dlouhým závěrem. Víno pochází z uznávané trati Trkmanska, která je známá svým potenciálem pro produkci prémiových červených vín. Víno se pyšní také zlatou medailí z Národní soutěže vín pro Velkopavlovickou podoblast z roku 2019.

 

Habánské sklepy André 2015 pozdní sběr

Tento pozdní sběr se vyznačuje výraznou barvou připomínající český granát s fialkovým okrajem, vůně je čistá, podobná aromatu lesního ovoce či višní v čokoládě, v pozadí se objevují tóny koření. Chuť je bohatá, kořenitá s tóny lesních plodů, šťavnatá s delší dochutí. Víno lze výborně párovat s pernatou zvěřinou, pečeným hovězím na pepři či ke steakům a jehněčím kotletkám. Doporučená teplota podávání je 14 až 16 °C.

 

O soutěži Salon vín

Soutěž Salon vín probíhá od roku 2001 jako vrchol Národní soutěže vín. Přihlášená vína prochází systémem nominačních oblastních soutěží Národní soutěže vín, která jsou garantovaná Svazem vinařů ČR. Ve dvou kolech soutěže vybírá porota nejprve 400 nejlepších vín. Ve finálním kole získá 100 nejlepších zlatou medaili Salonu vín České republiky, ostatní stříbrnou. Dále jsou uděleny tituly „Šampion“, „Vítězové kategorií“ a „Nejlepší kolekce“. Více informací o soutěži na www.vinarskecentrum.cz.