Pizza, těstoviny, zmrzlina… tento strohý výčet shrnuje mezi českými strávníky všeobecně rozšířené povědomí o italské kuchyni. Italská gastronomie, právem označovaná za jednu z nejlepších na světě, inspiraci pro mnohé další, je přitom velmi pestrá a různorodá. Jen těstovin má více než 400 druhů

„Vím, že v České republice je italská kuchyně velmi populární, jenže to, co se tady vydává za italskou kuchyni, s ní zpravidla nemá mnoho společného. Když jdu kolem některé z mnoha pizzerií rozesetých po Praze, občas nemůžu uvěřit svým očím. Neumějí ani správně napsat italské názvy pizzy, natož ji vyrobit! Pizza Mexicana, Pizza Havaj… neuvěřitelné mixy, které by Ital na pizzu nikdy nedal. A přitom je to tak jednoduché…“ říká majitel trattorie Aldente Gianfranco Coizza a poukazuje tak na jeden ze základních aspektů pravé italské kuchyně: Jednoduchost.

„Nejdůležitější jsou ingredience, když jsou dobré a kvalitní, vůbec není potřeba přidávat nějaké omáčky. Mnohem lepší je připlatit za kvalitní suroviny, pak už není třeba nic dál složitě vymýšlet. Opravdu platí, že méně je někdy více. Vezměte česnek, olivový olej, petržel, cherry rajčata, chilli papriky a máte nejlepší těstoviny na světě!“ Právě těstoviny jsou podle Gianfranca Coizzy správným tipem pro každého, kdo si chce doma zkusit uvařit něco opravdu italského. Lze je všemožně kombinovat, experimentovat… A navíc jsou zdravé!

Tedy pokud je nerozvaříte a zůstanou optimálně al dente, tedy uvnitř tvrdší. „Kvalitní těstoviny se vaří dlouho, přibližně 12 minut, takže když je na obalu doba varu třeba 5 minut, ruce pryč, radši vůbec nekupovat. Nebo mozzarella light, to je přeci nesmysl, vždyť mozzarella musí být tučná. Podezřelá je i trvanlivost 2,5 měsíce…. A kečup? Ten italská kuchyně vůbec nezná, používá výhradně rajčatové omáčky,“ podotýká Gianfranco. Itálie je velká země, velmi rozmanitá. Každý region má své speciality, jinak a z jiných surovin se vaří v Sardinii, jinak v Lombardii, například v Toskánsku je pečivo podstatně méně slané než na Sicílii, potvrzuje Gianfranco Coizza.

On sám je rodák ze Sardinie, ale ve své tratorii Aldente v centru Prahy za velmi přijatelné ceny prezentuje hostům také další italské regiony. „Snažíme se udělat to, co se nepodařilo Garibaldimu – sjednotit Itálii, šéfkuchař je z Toskánska, jeden kuchař z Milána, další ze Sicílie, já ze Sardinie… Každý přinesl svou zkušenost, zvyky, recepty. Našim cílem je bourat klasická klišé a zkreslené představy o italské kuchyni, které v české společnosti panují, a nabízet i méně známá jídla, než je tradiční pasta. Třeba to, co se vařilo u nás doma – pane frattau – sardinské pečivo se zapečenými vrstvami rajčat, sýra a ztracenými vejci.“

K vyhlášeným specialitám v Aldente patří Biftek Fiorentina, T-Bone steak ze speciálního, mimořádně kvalitního plemene krav, které se chová jen v jedné oblasti Toskánska. Maso zraje 25 dní, pak se jen lehce ugriluje. Nebo červené krevety ze Sicílie, které se servírují syrové, aby dokonale vynikla jejich chuť, jen s pomerančem nebo grepem, což jsou další typické sicilské produkty. Hosté mohou vybírat ze sezónního jídelního lístku a každý den i z poledního menu za zvýhodněné ceny. Kulinářský zážitek ještě umocní správně zvolené a sommeliérem doporučené italské víno. V Aldente mají na výběr z 240 druhů vín ze všech koutů Itálie. Zdaleka ne jen obligátní lambrusco či chianti.

Zvláštní kapitolou je káva. „Žádný Ital by si nedal cappuccino po obědě, ale já vždycky říkám, každá země má své tradice, zvyky, které je třeba nejprve poznat, vyzkoušet a pak teprve hodnotit,“ dodává Gianfranco Coizza. Téměř všechny suroviny do svých podniků v Praze (kromě trattorie Aldente také focaccerie Alforno na Petrském náměstí) Gianfranco Coizza dováží z Itálie od stálých, prověřených dodavatelů. Existuje něco, co by si naopak rád vzal s sebou z Čech do Itálie? „Rozhodně, máte například výborný chřest, brambory, některá másla, kynuté buchty a ovocné knedlíky, poctivě udělaný houskový knedlík, to je taky lahůdka.“

Určitě stojí za to poznat pravou chuť Itálie, ne jen laciné náhražky a nedokonalé napodobeniny. Naštěstí není nutné cestovat tisíce kilometrů, stačí navštívit Aldente s autentickými jídly, vlídnou, neformální atmosférou skutečné italské trattorie. „Návštěva trattorie je nejen gastronomický, ale i kulturní zážitek, způsob, jak poznat naši kulturu, prostřednictvím prvotřídního jídla se dozvědět něco o naší zemi, historii a lidech,“ uzavírá Gianfranco Coizza.

; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;;;

Redakce Gastro&Hotel