Praha je bezpečnější než Vídeň

autor: | Čvn 28, 2011 | Novinky z Gastronomie

V počtu trestných činů na počet obyvatel je Praha bezpečnější turistickou destinací než Vídeň, Paříž, či Londýn. Ve světovém žebříčku „mírumilovnosti“ (Global Peace Index) zase Česká republika předčí řadu evropských zemí. Vyplývá to ze zprávy „Česká republika – bezpečná destinace“, kterou zveřejnila agentura CzechTourism.

V roce 2009 připadlo na deset tisíc obyvatel hlavního města 682 trestných činů. Ve Vídni, která je hlavním konkurentem Prahy na poli cestovního ruchu, připadlo na deset tisíc obyvatel 1 032 trestných činů. Vyšší počty trestných činů na počet obyvatel zaznamenali autoři zprávy také v metropolích jako je Paříž, Londýn, či Brusel. „O České republice koluje nespočet mýtů, které mnohdy velmi zásadně ovlivňují její mediální obraz v zahraničí. Z mezinárodního srovnání však vyplývá, že Česká republika je svou mírou bezpečnosti na vysoké úrovni,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Mezi nejvíce rozšířené mýty patří pověst České republiky jako místa, kde dochází k častým krádežím a bují zde drobná kriminalita.

Srovnání kriminality provedl Odbor výzkumů, trendů a inovací agentury CzechTourism na základě policejních statistik a demografických dat. Zpráva agentury CzechTourism k vyhodnocení bezpečnosti ČR jako turistické destinace využívá také světově uznávané ukazatele jako je Global Peace Index, či Index konkurenceschopnosti v cestovním ruchu. Ve většině těchto ukazatelů si ČR vede velmi dobře.;

Zpráva hodnotí mezinárodní postavení České republiky v úrovni kriminality, z hlediska rizika nebezpečí teroristických činů, úrovně bezpečnosti v silniční dopravě, úrovně hygieny, rizik přírodních hrozeb a míry tolerance vůči národnostním, etnickým, náboženským a sexuálním menšinám. Zdrojová data byla ověřena z několika nezávislých zdrojů a problematika byla konzultována s odborníky, kteří patří k uznávaným expertům ve svém oboru. Využity byly také oficiální policejní statistiky, které ukazují, že například úroveň kriminality v Belgii je dlouhodobě trojnásobně vyšší než v České republice. Česká republika byla také pro rok 2011 ohodnocena jako 5. nejmírumilovnější země k životu z celkového počtu 153 zemí světa, které hodnotí Global Peace Index (Světový index mírumilovnosti) každoročně zveřejňovaný Mezinárodním institutem strategických studií.