V týdnu od 27. ledna do 2. února 2020 se Praha stane dějištěm dvanáctého ročníku festivalu vína Prague Wine Week 2020. Během festivalu se vinaři a dovozci spojí s vybranými pražskými restauracemi a vinnými bary a po celý týden budou nabízet menu snoubená s víny a degustace vín, tzv. „Wine & Food tandemy“. Degustačním centrem festivalu budou vinné bary Vinograf na Senovážném náměstí a v Míšeňské. Po celý týden zde bude možné po skleničkách ochutnat nejlepší vína Prague Wine Trophy. Více na www.pww.cz.

 

Galadegustace

 

Vyvrcholením festivalu bude Galadegustace medailových vín Prague Wine Trophy v úterý 28. ledna 2020 od 16 do 20 hodin v Jalta Boutique hotelu na Václavském náměstí v Praze. Bude zde k ochutnání více než 500 vín medailistů Prague Wine Trophy. Vinaři a dovozci se zde představí osobně, přijede i řada zahraničních vinařů. Vstupenky v ceně 1000 Kč jsou v prodeji v síti Ticketmaster. Na Galadegustaci se mohou představit pouze medailisté Prague Wine Trophy, účast si nemůže zaplatit žádný vinař ani dovozce, který v soutěži nezískal medaili. Díky tomu si Galadegustace v průběhu let vybudovala pověst jedné z nejlepších vinařských akcí v Praze.

 

Prague Wine Trophy 2019 

 

Festival Prague Wine Week je každoročním vyvrcholením prestižní mezinárodní soutěže vín Prague Wine Trophy, která se odehrává v Praze ve čtyřech kolech ročně od roku 2007. Mezinárodní porota soutěže je složena z vinařů, obchodníků s vínem, someliérů a novinářů. Domácí a zahraniční vína se soutěže účastní v podobném poměru, v jakém jsou zastoupena na českém trhu s vínem. Hodnocení probíhá jedinečnou srovnávací metodou, kdy jsou vína hodnocená ve flightech po dvaceti vínech stejné odrůdy třikrát za sebou, jsou porovnávána vzájemně mezi sebou a sleduje se jejich vývoj. Díky tomu je medaile Prague Wine Trophy mezi odbornou veřejností velmi uznávaná, je považována za známku kvality a využívána jako marketingová podpora pro propagaci kvalitního vína.

 

Nejlepší je Zámecké vinařství Bzenec

 

Soutěže Prague Wine Trophy se v roce 2019 zúčastnilo 2139 vín, nejvíce v historii, o 30 % více než loni. Některou z medailí získalo 121 vinařství a dovozců, o 14 % více než v předchozím ročníku. Cenu Jindřicha Duška za rok 2019 pro nejlepší vinařství absolutně získalo stejně jako loni Zámecké vinařství Bzenec. Na druhém místě se umístilo Château Valtice – Vinné sklepy Valtice a na třetím místě Vinařství Štěpán Maňák. Nejvíce medailí z dovozců získal Foltýn Wine, na druhém místě je United Brands a na třetím Adveal. Ze zahraničních vinařství přihlášených přímo získalo nejvíce medailí Villa Vino Rača, druhý je Martin Pomfy – Mavín a třetí Karpatská perla. Nejlepším zahraničním vinařstvím přihlášeným dovozci se stalo vinařství Les Grands Chais de France (dovozce United Brands), následované vinařstvím Castel Freres a vinařstvím Dürnberg (dovozce Foltýn Wine). Prague Wine Trophy uděluje zúčastněným vinařstvím rating. Ten nejvyšší, 5 hvězdiček, získalo v tomto ročníku 69 vinařství z celého světa s průměrem tří nejlepších vín 90 a více bodů.

 

Generálním partnerem festivalu Prague Wine Week je VINOLOK. Partnery festivalu jsou Vinařský fond ČR, Allivictus, RIEDEL a Ticketmaster. Mediálním partnerem festivalu je časopis Víno&Styl. Prague Wine Week podporuje Alzheimer nadační fond.