Jak vypadá budoucnost technologie profesionálního praní? Závěrečný díl krátkého průvodce světem hotelových prádelen, sušiček a mandlů

Půjde to bez pracích prášků?

Doba, kdy po ukončení pracího cyklu do kanalizace unikaly tisíce kilogramů a tun pracích prášků, které obsahovaly spoustu fosfátu je dávno pryč. Nicméně je potřeba dodat, že příroda se bude ještě dlouho potýkat s množstvím fosfátu, který se do ní dostal z praček ať už průmyslových nebo domácích. Výrobci pracích prášků se předhánějí, jak své receptury vylepšit, aby mohli zmenšit, popřípadě zcela vynechat fosfát ze svých formulí. Jako u všech procesů, které mají být šetrné k životnímu prostředí je cena překážkou pro široké průmyslové použití. Jednou z možných cest je používání látek, které snižují povrchové napětí kapaliny (v tomto případě vody) a tím i rychleji čistí vlákna textilií. Tyto látky se souhrnně nazývají surfaktanty a jsou většinou používány v kombinaci s pracím práškem.

Společnost Sanyo Electric (součást firmy Haier) oznámila také vývoj pračky, která nahrazuje prací prášek technologií ultrazvukových vln. V režimu „bez pracího prášku“ se využívá kombinaci elektrolyzované vody s ultrazvukovými vlnami, což sice ušetří náklady na prací prostředek, ale tento způsob praní není ani zdaleka připraven pro průmyslové nasazení.

Budeme prát za studena?

Díky technologickému pokroku se teplota praní postupně snižuje, takže většinu prádla lze prát při teplotě nebo dokonce pod úrovní 40 °C. Trend postupného snižování teploty se projevuje nejen v domácnost, ale i v profesionálních prádelnách. Doposud se odborníci shodovali, že pro bezpečné usmrcení bakterií a virů je nutné, aby prádlo bylo (alespoň) 25 minut ve vodě ohřáté na 70 °C. Nicméně při použití speciální chemie a při nastavení zvláštního pracího cyklu některé prádelny dokážou kvalitně vyprat při teplotě lázně 60 °C. Vývoj jde dál a v roce 2014 získaly firmy DuPont a Procter &Gamble cenu Sustainable Bio Award za patent v oblasti enzymového praní za nízkých teplot. Takže se můžeme těšit na aplikaci tohoto patentu v praxi.

Redakce Gastro&Hotel