Každé ubytovací zařízení se musí dnes a denně vyrovnat s náporem špinavého prádla, které proudí z pokojů nebo restaurace. I prádlo ve wellness zóně musí být každý den nejen bělostně čisté, ale i svěže vonící. V minulém dílu jsme si povídali jak prádlo vyprat, dnes se podíváme jak jej usušit a vymandlovat

Aby se prádlo nepřesušilo a vlákna nepolámaly

Vyprané prádlo je nutné také usušit. I tady platí, že do profesionálního provozu jsou vhodnější profesionální stroje. Domácí sušičky jsou kondenzační a při jejich provozu dochází k polámání vláken prádla, a tím pádem k výraznému zvýšení pracnosti při žehlení a také rychlejšímu opotřebení prádla. Profesionální sušičky pracují s průtokovým systémem sušení a jsou vybavené kontrolou úrovně sušení, umí optimalizovat průběh sušení v závislosti na vlhkosti prádla a předcházejí tak riziku přesušení prádla a polámání vláken.

Ve výbavě prádelny by neměl chybět ani mandl pro pohodlné a kvalitní žehlení. Další vybavení a množství jednotlivých technologií pak závisí především na velikosti daného ubytovacího zařízení.

Energetičtí žrouti

Přestože nejvíc vody spotřebuje prací linka a řekne si i o nezanedbatelné množství energie, nejvíc energie nespotřebuje prádelna na vyprání, ale na usušení prádla a na jeho vyžehlení. Zatímco v pračce je nutné vodu ohřát, v sušičce je nutné ji odpařit – a to je mnohem energeticky náročnější proces. Proto je poměrně důležité vybírat zařízení s úspornými technologiemi např. sušiče s ohřevem pomocí tepelného čerpadla a vůbec nejlepší je použít na ohřev vzduchu v sušičkách plyn, kde ekonomika provozu vychází mnohem příznivěji, než je tomu u elektřiny.

V závislosti na množství potřebných technologií podle úrovně hotelu a objemu vypraného prádla se pak mohou investice do vybavení hotelové prádelny pohybovat od 200 tisíc korun u malých hotelových prádelen až po několik milionů u velkokapacitních provozů. Od této částky se pak musí odvíjet úvahy provozovatele hotelu o tom, zda se mu vlastní prádelna vyplatí – respektive zda se mu investice do prádelny má šanci v rámci předpokládaného vytížení vůbec vrátit. Životnost profesionálních prádelenských strojů se počítá při správném zacházení a pravidelné údržbě na 10–15 let.

Text i foto: redakce

Redakce Gastro&Hotel