Pozoruhodný úspěch moravských Sauvignonů na Loiře ve Francii

autor: | Kvě 9, 2013 | Novinky z Gastronomie

Údolí řeky Loiry a zejména oblast Sancerre je domovem zřejmě nejslavnějších Sauvignonů světa. A právě tady se letos konala „putovní“ mezinárodní odrůdová soutěž Concours Mondial du Sauvignon. Porotci z dvaadvaceti zemí tu hodnotili přes 800 vzorků bílých Sauvignonů z celého světa, včetně České republiky a Slovenska. A protože Loira je vedle svých vín proslulá zejména zámky, hodnocení probíhalo v sálech jednoho z nejkrásnějších z nich – v Château Royale v Blois.

Soutěži předcházela série odborných přednášek s navazujícím skvěle připraveným workshopem, kde jsem měl možnost odprezentovat kolegům tři vynikající moravské Sauvignony od Jiřího Barabáše, Miloše Michlovského a Františka Mádla. A právě ten poslední, který se vloni stal šampionem mezinárodního Sauvignon Fora v Brně, vzbudil největší pozornost a zmizel jako první z 240 prezentovaných vzorků workshopu, dokumentujících různorodost a mnohotvárnost odrůdy v jednotlivých vinařských oblastech světa. Tyto vzorky se nemohly soutěže zúčastnit, cílem bylo vyvolat a dokumentovat diskusi mezi přítomnými specialisty, popisy těchto vín ale plnily i poznámkové sešity řady přítomných novinářů.

Na úspěch z workshopu navázaly i úspěchy v soutěži samotné, která se konala po následující dva dny – z devíti soutěžících moravských vzorků se hned tři dostaly do nejužšího finále o titul šampiona, a to v nejvyšší kategorii čistých „nebarikových“ Sauvignonů nad 10€. I když se absolutní titul nakonec nepodařilo vybojovat, po zlaté medaili si z Blois odváží Sauvignon 2011 výběr z bobulí 2011 z LIVI Dubňany, Sauvignon 2011 výběr z hroznů 2011 z Vinařství U Kapličky, Zaječí a Sauvignon 2012 výběr z bobulí z Vinařství Krist z Milotic. Medailovou sbírku doplňuje stříbrem za Sauvignon 2012 výběr z hroznů 2012 , VINIUM a.s., Velké Pavlovice. Ze Slovenských Sauvignonů se pozlacený vrací Sauvignon Prestige Gold 2012 Petera Matyšáka z Pezinku.

„Účast a zejména úspěch pozoruhodných vín z České republiky nás vedl k rozhodnutí, rozšířit od příštího roku výčet kategorií o Sauvignony ze zbytkovým cukrem,“ konstatoval Thomas Costenoble, předseda mezinárodní jury. „Je velmi obtížné porovnávat navzájem vysoce ušlechtilá sladká vína s puristicky suchými Sauvignony.“

Tým společnosti VinoPress vedený Boudouinem Havauxem pořádá příští týden v Bratislavě další ročník Concours Mondial de Bruxelles.

Ve čtyřech letos vypsaných kategoriích tak zvítězili:

V kategorii cuvée s více než 50% podílu Sauvignonu Château Tour de Mirambeau Réserve 2012, Bordeaux Blanc, Francie,

V kategorii Sauvignonů zrajících v dubových sudech Domaine André Vatan Saint François 2011, Sancerre, Francie,

V nejobsazenější kategorii čistých Sauvignonů do 10 € Domaine Gibault Sauvignon Blanc 2012, Touraine, Francie,

a v nejvyšší kategorii čistých Sauvignonů nad 10 € Weingut Genheimer Killz Gutenberger Felseneck 2012, Německo.