Poznejte Dom Pérignon Rosé – Korunní klenot mezi víny Dom Pérignon

autor: | Bře 8, 2011 | Novinky z Gastronomie

Šampaňské Dom Pérignon se zrodilo z;rukou mnicha Pierra Pérignona v; sedmnáctém století, jehož ambicí bylo vytvořit nejlepší víno na světě. Pokud jej toužíte poznat v;jeho svůdné podobě, sáhněte po Dom Pérignon Rosé. Představuje jinou, méně známou stránku Dom Pérignon, která si však s;klasikou svou brilantností v;ničem nezadá. Dom Pérignon Rosé není jednoduché víno: rozehrává paradox, který zachází až do konfliktu; je to víno, které není krotké a nenechá se zkrotit. Navíc se v;něm nečekaně projevují vlastnosti, které staví Dom Pérignon do nového světla. Je to šampaňské, které je zároveň povědomé i neznámé. Právem tedy patří mezi korunovační klenoty značky Dom Pérignon.

;

Dom Pérignon Rosé je jednoduše úchvatné. Jeho barva není růžová, jak by se mohlo zdát, ale třpytivě zlatá s;měděnými odlesky. Toto víno zraje ve sklepích značky Dom Pérignon po deset let, přesto si po celou dobu uchovává neodolatelnou svěžest ovoce. Je záhadné a charismatické a i přes svůj minerální charakter zůstává smyslné.

;

Dom Pérignon Rosé – šampaňské vzácné a zářivé

;

Jedná se o víno z;těch nejvybranějších hroznů odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Jen několik málo vinic s;označením grand cru má k;dispozici takovou půdu a množství slunečního svitu, aby se charakter odrůd plně projevil. Skoro desetileté zrání v;bludišti chodeb vinných sklepů Dom Pérignon dodává vínu ovocnou svěžest a zralost, a tím i žádoucí intenzitu a mnohovrstevnatost.

;

Richard Geoffroy, Chef de Cave popisuje Dom Pérignon Rosé jako „extrovertní víno, které z;odrůdy Pinot Noir dostává vše, co nabízí – a to až skoro do protikladu, protože duch vín Dom Pérignon spočívá v;ideální harmonii bílých a tmavých hroznů. A proto je toto víno tak fascinující.“

;

;

DOM PÉRIGNON VINTAGE ROSÉ 2000 – Odvážný a provokativní klenot ve světě šampaňského

;

Značka Dom Pérignon odkrývá edicí Dom Pérignon Vintage Rosé nové zajímavé stránky tohoto vína. Jedná se o jakousi kroniku jednoho tisíciletí, plnou ohnivých a provokativních interpretací. Na konci 17. století si mnich Dom Pérignon předsevzal, že „vytvoří nejlepší víno na světě“. O tři století později pokračuje značka Dom Pérignon na této cestě k;dokonalosti. Stále však myslí na odkaz mnicha, „otce šampaňského vína“. I edicí Vintage Rosé 2000 mu tak skládá poctu.

;

Dom Pérignon Rosé Vintage 2000 narušuje klasicistního ducha tisíciletí a vydává se na odvážnou cestu. Tento vzácný archívní ročník svou energii čerpá z;kořenů estetické vize zrozené
v;17. století i z;vášně pro budoucnost. Každý ročník má však povolenou pouze jedinou asambláž – existuje tedy jen jedna cesta, jak dosáhnout ideálu Dom Pérignon.

;

Soulad i protiklad odrůd hroznů Chardonnay a Pinot Noir vytváří napětí, z;něhož plyne fascinující ambivalence vína Dom Pérignon Rosé. Pinot Noir se prosazuje způsobem skoro agresivním a zachází tak až na samou hranici toho, co známe jako Dom Pérignon. Barva vína je jako světlo v;temnotě – Pinot Noir zde hraje úlohu paprsku.

;

Takové provokaci se nedá odolat = je povědomé, ale zároveň i nepoznané. Dom Pérignon Rosé 2000 si zahrává s;hranicemi možného a zachází do říše nepoznaného -; odvážný duch, který vás vyzývá, abyste přistoupili na riziko. Chová se i však jako starý známý – zejména pokud znáte Dom Pérignon, Dom Pérignon Rosé 2000 překvapuje, a v;momentě překvapení odhaluje své nejlepší vlastnosti.

;

;

DOM PÉRIGNON ROSÉ VINTAGE 2000 – DEGUSTAČNÍ PRŮVODCE

;

Barva

Barva vína je překvapivě sytá a výrazná s;odlesky jantaru a mědi. I přes své jméno není toto víno paradoxně růžové. Skoro orientální paleta barevných odlesků plyne z;jedinečného zabarvení. Život není růžový, ale je zajímavý.

;

Aroma

První květinový nádech okamžitě uvolňuje místo černé třešni a kandované citrusové kůře. Vnímáme i vůni kakaa a v;několika vrstvách také kouřové akcenty.

;

Na patře

Mistrná konstrukce vína se na patře projevuje naprosto klasicistním dojmem, jemuž dominuje vyváženost, konzistentnost a propojenost. Víno překvapí svým svěžím ovocným nádechem – jedná se však o ovoce vyzrálé. Jeho na první dojem tvrdá povaha postupně nabývá na smyslnosti a měkne. Tento vývoj je podložen delikátně hořkosladkou nuancí.

;

Sklizeň roku 2000

Rok 2000 byl teplý; měsíc červenec byl však teplotně mírně podprůměrný a časté bouřky způsobily nadměrné srážky a objevily se dokonce i kroupy. První degustace vín tohoto ročníku odhalila, že hrozny odrůdy Chardonnay sklizené v;tomto roce dávají vínu měkkost, plnost a mnohovrstevnatost – jinými slovy jeho elegantní charakter.

;

Sklizeň Pinot Noir byla strukturovaná a dlouhá. Na rozdíl od předchozích ročníků, u obou sklízených odrůd se podařilo docílit stupně homogenity, která činí z Dom Pérignon Rosé Vintage 2000 výrazné víno s;klasickou rovnováhou.

;

Cena: 9 950 Kč (www.kratochvilovci.cz)