Poslední příležitost jak ušetřit se solární elektrárnou! Je čas do konce ledna 2012!

autor: | Led 9, 2012 | Novinky z Gastronomie

V;roce 2010 si mnoho lidí si uvědomilo, že si chce pořídit vlastní solární-fotovoltaickou elektrárnu (FVE), ale bylo už pozdě. Dobrá zpráva pro zájemce je, že v letošním roce bude možné připojit do elektrické soustavy dalších; 65 MW ze solárních a větrných elektráren, což ale není mnoho. ;Tuto informaci přineslo 23.11.2011 cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 7/2011, kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Uvolnění; kapacity 65 MW se vztahuje na elektrárny o výkonu do 30 kW instalované na střechy budov. Fotovoltaická (FVE) elektrárna tohoto; výkonu je vhodná jak pro malé provozovny, tak pro rodinné domy.

V případě šikmé střechy lze počítat, že instalace 1 kW zabere zhruba 8 m2, pokud se jedná o plochou střechu, pak platí, že 1kW = 25m2. Výkupní cena je stanovena na 6,16 Kč/kWh, při vlastní spotřebě lze dosáhnou hodnoty až 9 Kč/kWh. Investice je vhodná od spodní hranice 5 kW instalovaného výkonu.

Prostá návratnost investice solární elektrárny se pohybuje v rozmezí 8-10 let, rentabilita investice je cca 11%. Pokud je elektřina z malé solární elektrárny přímo zpracovávána majitelem objektu nebo nájemníkem, dochází k;efektivnějšímu využití FVE a rychlejší návratnosti investice. Životnost FVE elektrárny je počítána min. na 25 let, po tuto dobu garantují výrobci výkonnost solárních panelů. Instalace FVE může přinést významné úspory; především pro gastronomické provozy – penziony, hotely rodinného typu nebo restaurace. Cena na pořízení FVE elektrárny se pohybuje od 300 000 do 1 800 000 Kč podle výše instalovaného výkonu.

Vzhledem k omezenému výkonu, který povolil Energetický regulační úřad, lze předpokládat jeho vyčerpání již koncem ledna 2012.

Pro zájemce o realizaci si společnost Riverich FVE a SOLARENVI dovoluje nabídnout kompletní; služby v této oblasti, které zahrnují:

ü;;;; Zajištění vyřízení přihlášky u elektrárenských distributorů, licenci u ERÚ atd.

ü;;;; Dodávku, instalaci a zprovoznění FVE

ü;;;; Pomoc s financováním projektu

;Žádost na energetického distributora je nezávazný akt bez poplatku pro žadatele, který se o výstavbě vlastní FVE definitivně rozhodne až v případě získání kladného stanoviska.

;Mediálním partnerem společnosti Riverich FVE – SOLARENVI je časopis GastroHotel a tak se zájemci o informace a přihlášky mohou hlásit na info@gastroahotel.cz nebo přímo kontaktujte ředitele Riverich FVE Jaroslava Janečka na tel. 737 278 151, janecek@brunka.cz.

;Vaše dotazy rádi zodpovíme a zajistíme kompletní servis v oblasti malých solárních elektráren !