Poprvé se mistrem světa v míchání nealkoholických koktejlů stala žena

autor: | Čvc 2, 2014 | Novinky z Gastronomie

Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů zná své vítěze

Poslední červnovou neděli byl v rámci velké hudebně zábavné show Mattonikoktejl festival na Václavském náměstí slavnostně vyhlášen vítěz Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů – 17. ročníku Mattoni Grand Drink 2014. Novou mistryní světa se stala Estonka Krista Meri, která uspěla se svým drinkem Green Temptationv konkurenci 35 barmanů z celého světa. Porotu přesvědčila zajímavou kombinací příchutí zeleného jablka, bezinky a amarettového sirupu.

Tři nejlepší si před zraky tisíců Pražanů převzali svou cenu od generálního ředitele společnosti Karlovarské minerální vody, a.s., pana Alessandra Pasqualeho, a prezidenta Světové barmanské asociace (IBA), pana DerrickaLee. „Jako ředitel soutěže mohu říct, že jsme dosáhli takové úrovně, kdy kvalita všech připravených koktejlů byla mimořádná a bylo velmi těžké z nich vybrat ten nejlepší.

Je vidět, že zdravé nealkoholické koktejly jsou skutečně trendy,“ohodnotil kvalitu letošního ročníku Aleš Svojanovský, ředitel soutěže Mattoni Grand Drink a prezident České barmanské asociace. Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů probíhalo celý víkend a drinky i výkony barmanů hodnotila mezinárodní porota zaštítěná prezidentem IBA DerrickemLee. Již v sobotuporota vyhlásila vedlejší kategorie: nejlepší inovace, nejlepší design a nejlepší dekorace. Všechny tři ceny si odnesl jediný soutěžící, a to Wojciech Urbańskiz Polska s koktejlem SipOfPurity.

Nedělní Mattoni koktejl festival přinesl kromě představení šesti nejlepších barmanů také živá vystoupení špičky české a slovenské hudební scény, zahrály například kapely No Name, Chinaski, Vojta Dyk a B-Side Band, MIG 21 a další.Novinkou letošního ročníku bylo, že každého barmana přímo na pódiu podpořil jeho patron. Těchto rolí se zhostili například nejkrásnější žena světa Taťána Kuchařová, nejodolnější český sportovec Josef Váňa, nejvtipnější český režisér Jakub Kohák nebo energická zpěvačka Ewa Farna.

„Jsme hrdým partnerem Mistrovství světa v míchání nealko koktejlů a vážíme si toho, že právě naše minerální voda splňuje požadavky Mezinárodní barmanské asociace. Rádi přispíváme k rozvoji zdravého životního stylu, a proto podporujeme právě soutěže v míchání nealko nápojů. Podobnými mezinárodními projekty navíc pomáháme barmanům načerpat nové poznatky a inspiraci do dalších let,“říká Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody. Českou republiku letos reprezentoval barman Milan Zaleš z pražského Bugsy´s Baru s originálním koktejlem založeným na chuti zázvoru a citrusové marmelády. Potvrdil tradiční vysokou kvalitu mixologie české a slovenské republiky, bohužel se mu ale nepodařilo navázat na loňský mistrovský úspěch AchimaŠipla.

„Potěšilo mě, že někteří barmani použili moderní a progresivní techniky přípravy jako tekutý dusík, suchý led nebo nakuřování dřevem aeukalyptovými listy. Objevily se i netradiční suroviny třeba chřest a květák. Ocenil jsem odhodlání venezuelské soutěžící Maríe Gabriely PadrónChanot, která i přes zlomenou klíční kost předvedla precizní výkon. Jako Čecha mě navíc potěšilo, že v koktejlu použila také lipový květ,“ hodnotil ještě z pozice úřadujícího Mistra světa barman Šipl.

Letošní sedmnáctý ročník Mattoni Grand Drink, počtvrté konaný pod hlavičkou mistrovství světa, již tradičně propagoval nejnovější trendy v mixologii a zdravý životní styl. Porota kromě chutě kladla důraz také na inovativní postupy, netradiční ingredience a originální vzhled koktejlu. Všechny koktejly musely splňovat nízký kalorický limit a obsahovalyminerální vodu Mattoni. Ta se pro svou unikátní chuť a vyvážené složení minerálů stala vybranou vodou Světové barmanské asociace. Výsledková listina Mattoni Grand Drink 2014:

První místo: Krista Meri z Estonska s koktejlem Green Temptation, hlavní cena:10 000 USD

Druhé místo: WojciechUrbańskiz Polska s koktejlem SipofPurity, cena: 3 000 USD

Třetí místo:David GarciaArrebola ze Španělska s koktejlem MattoniFresh, cena: 2 000 USD

Foto: www.vitalia.cz