Plzeňský biskup požehnal dle tradice velikonoční várku piva

autor: | Úno 27, 2013 | Novinky z Gastronomie

Ve varně plzeňského pivovaru požehnal plzeňský biskup Monsignore František Radkovský velikonoční várku piva Pilsner Urquell.

Část požehnané várky bude po pěti týdnech ležení a zrání směřovat do Vatikánu jako dar města Plzně a Plzeňanů k oslavám velikonočních svátků. Osobně se této události poprvé zúčastnil stálý zástupce Vatikánu v České republice Giuseppe Leanza.

Stalo se již tradicí, že plzeňští sládci připravují pro období Velikonoc požehnanou várku piva Pilsner Urquell. Proto dnes plzeňský biskup Monsignore František Radkovský požehnal ve varně plzeňského pivovaru nejprve plzeňský slad, žatecký chmel a plzeňskou vodu, tedy suroviny, ze kterých se Pilsner Urquell vyrábí již více než 170 let.

Poté za asistence sládka Václava Berky požehnal várku velikonočního piva pro letošní rok. I letos poputuje symbolických 2013 lahví z velikonoční várky ke Svatému stolci do Vatikánu, jako dar plzeňského pivovaru a plzeňských občanů k oslavě a pro oficiální události, které se tam uskuteční v souvislosti s velikonočními svátky. Z tohoto důvodu se požehnání poprvé zúčastnil i stálý zástupce Vatikánu v České republice Giuseppe Leanza. „Plzeňský ležák Pilsner Urquell putoval pravidelně do Vatikánu již na konci 19. století. Před třemi lety jsme tradici obnovili a zasíláme ke Svatému stolci pivo vždy v období Velikonoc.

Pilsner Urquell, který poputuje koncem března k papeži Benediktu XVI., bude stejný jako ten, který si vychutnával jeho dávný předchůdce Lev XIII. před více než 110 lety. Receptura ani použité suroviny se za více než 170 let nezměnily,“ řekl po požehnání plzeňský sládek Václav Berka. Požehnanou a certifikovanou zásilku piva Pilsner Urquell vypraví Plzeňští z pivovaru týden před Velikonocemi.

Společně s ní poputuje do Říma i originální dar – umělecký předmět, jehož podoba se začíná rodit na utajeném místě.