Technologie parního čištění je založena na nízkém tlaku a vysoké teplotě suché páry. JE OSVĚDČENOU ZBRANÍ proti běžným bakteriím, virům a poskytuje plnou kontrolu nad infekcí. Pro restaurace a hotely se stala nepostradatelnou technologií.

Další a další vlny koronaviru v České republice jsou velkou komplikací pro mnoho podniků a firem z mnoha odvětví. Hotely a gastro provozy nejsou výjimkou. Mnoho z nich nemůže své pracovníky přemístit na home office a musí tak zajistit dokonale čisté pracoviště. V posledních měsících vzrostl výrazně zájem o ekologické čištění horkou párou. Je všeobecně známo, že čím je vyšší teplota vody, tím se zvyšuje její čistící a rozpouštěcí schopnost. Právě proto se začaly vyrábět čisticí stroje, které uměly produkovat vysokou teplotu vody. Postupem času se teplota zvýšila natolik, že čisticí stroje začaly čistit nikoliv horkou vodou, ale párou. Parní čištění dnes patří mezi efektivní a rychlé pomocníky úklidu bez chemie. Čištění parou kombinované s okamžitým vysáváním uvolněných nečistot zajistí rychlý a maximálně účinný úklid. Čištěná plocha je ihned suchá, žádné další vytírání není potřeba.

Vyčistí vše, co jste už vzdali

Parní čištění je v kurzu – díky obyčejné vodě, bez jakékoliv chemie dokážete vyčistit v podstatě cokoliv, co jste jinými metodami už vzdali. Parní čistič se dá použít na čištění v podstatě čehokoliv, na koberce, čalounění, sedačky, koupelny, dlažby, spáry, zrcadla, okna, výlohy, kuchyně, trouby, sporáky, grily a mnoho dalších povrchů. Úklid parním čističem je rychlý, efektivní, s minimem vody, bez chemie, čištěné povrchy jsou pouze jemně vlhké a rychle vyschnou. Pára odstraní i zbytek čisticích látek z předchozího klasického úklidu a tím je povrch úplně čistý, nemastný a nelepivý bez zbytků čisticího produktu, který by na povrchu uschnul při vytírání. Takto vyčištěný povrch je pak méně náchylný na usazování nečistot.

Je z čeho vybírat

„Na trhu je velké množství parních čističů, ale spotřebitel nemá dostatek informací ke správné orientaci, co je pro něj nejvhodnější,“ říká Petr Beneš z eshopu AQUASHOP, který nabízí od malých domácích parních čističů až po profesionální parní čističe s vysokým výkonem, vysáváním, přistřikem vody nebo čistícího prostředku přímo do páry. Podívejme se tedy společně na parní čitiče podrobněji.

Teplota páry

Pára standardně vzniká při 100 °C, parní čističe začínají od teploty páry 120 °C až po 200 °C. Teplota páry se vždy měří na výstupu z parního kotle, takže průchodem parní hadicí se pára ochladí o asi 15 °C. Rozdíl účinku čištění u parního čističe s 130 °C a 170 °C je propastný. Vysoce znečištěné povrchy, spáry na dlažbě, sedačky či čalounění se 130 °C skoro vyčistit nelze.

Pára se dělí na mokrou a suchou. Mokrá pára je od 100–160 °C, má vysokou vlhkost a produkuje hodně vody. Od 160 °C se však pára mění na suchou (přepálenou) páru, která má výrazně vyšší čistící účinky s mnohem menším množstvím produkované zbytkové vody. V praxi to znamená, že třeba u čistění sedaček a čalounění vyčistíte suchou parou nečistoty rychleji, s vyšším účinkem a také s menší zbytkovou vlhkostí.

Tlak páry

Tlak páry určuje množství produkované páry – platí přímá úměra – čím je vyšší tlak páry, tím je vyšší její množství a tím i efektivita a rychlost čištění. Na trhu jsou parní čističe od 4 bar–10 bar tlaku páry. U 4 bar produkuje parní čistič maximálně 60 g páry za minutu, u 10 bar až 110 g za minutu, tedy skoro dvakrát tolik.

Jednokomorový, nebo dvoukomorový parní čistič?

Jednokomorový parní čistič funguje tak, že má parní kotel, ve kterém je parní spirála a voda se přes uzávěr nalije přímo do parního kotle. Pak se bezpečnostní uzávěr parního kotle uzavře, čeká se asi 4–6 minut, než se v parním kotli vytvoří potřebná pára a tlak a zhruba 20–30 minut lze s čističem pracovat, než dojde voda v parním kotli. Pak je nutné počkat asi 10 minut, než se parní kotel ochladí, bezpečnostní uzávěr pak umožní odšroubování, nalije se opět voda a proces se opakuje. Nevýhodou tedy je krátká pracovní doba a prostoje, rovněž i nižší výkon a tlak páry. Výhodou je nízká cena.

Dvoukomorový parní čistič má parní kotel a vedle něj nádobu na vodu, která se automaticky podle hladiny vody v parním kotli přes malé čerpadlo neustále doplňuje do parního kotle. Výhodou je nepřetržitý provoz. Když dojde v nádobě voda, sepne se zvukový a světelný alarm na dolití vody, kterou lze dolít při provozu bez vypnutí parního čističe. Nejsou tedy žádné prostoje, parní čistič má také vyšší teplotu a tlak páry. Zdánlivou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která se ale díky výrazně rychlejší a efektivnější práci brzy vrátí.

Parní čistič bez vysávání a s vysáváním

Při čištění s parním čističem bez vysávání je navíc potřeba utěrka na stírání rozpuštěných nečistot. Přes speciální nástavec se uchytí úzký polštářek a přes něj utěrka. Pára se produkuje do polštářku, který rovnoměrně ohřeje a navlhčí uchycenou utěrku, do které se uvolňují nečistoty. Tu je nutné občas vymáchat, aby se usazené nečistoty znovu nedostaly na vyčištěný povrch. Parní čistič s vysáváním má navíc vysavač a nádobu na vysávanou vodu. Když je odpadní nádoba na vodu plná, vysávání se automaticky vypne. Na různé povrchy jsou k dispozici samozřejmě různé speciální nástavce – na podlahy, koberce, čalounění či okna. Odpadá tedy stírání uvolněných nečistot, povrch je rychle suchý. Další výhodou je při čištění čalounění, sedaček a koberců vytvoření víru páry v povrchu, který uvolní nečistoty do poměrně velké hloubky. Úklid s parním čističem s vysáváním je výrazně rychlejší, efektivnější a povrchy jsou ihned suché.

Přístřik čisticího prostředku

V případě více znečištěných koberců či čalounění je možné u některých čističů využít i možnosti přístřiku speciálního čisticího prostředku, který je většinou ekologický a nepěnivý.

Ovládání a nastavení

Vyšší řady parních čističů mají možnost nastavení produkce páry (2–3 stupně nebo plynulá regulace), což je výhoda u určitých povrchů, kde není žádoucí plný výkon páry. To samé platí u ovládání vysavače – nastavení tří výkonů vysávání. Nastavení ovládání je na parním čističi, u vyšších modelů i na rukojeti.

Standardní a dodatečné příslušenství

Je důležité mít k parnímu čističi dostatek standardního vybavení a možnost pořídit další příslušenství k čištění různých typů povrchů. Tyto nástavce výrazně zjednoduší, urychlí a zefektivní čištění jednotlivých povrchů. Je také důležité, aby byl materiál dostatečně pevný, lehký a nástavce jednoduše nasaditelné.

„Rozmanitost parních čističů je veliká. Rozhodně se vyplatí investovat do vyšších řad modelů. Výsledkem bude rychlý a dokonalý úklid doprovozený radostí z práce,“ dodává Petr Beneš.

Pro hotely a gastro provozy

„Pořízení stroje může být někdy nákladnější, ale provoz je velmi nízkonákladový vzhledem k tomu, že stačí dolít do stroje kohoutkovou vodu a není potřeba pravidelně nakupovat žádné čisticí prostředky. Jde o velmi hygienický způsob dezinfekce bez použití jakékoliv chemie. Díky bohatému příslušenství jsou stroje velmi všestranné. Vzhledem k níže uvedeným informacím o dezinfekci jsme přesvědčeni, že tyto stroje jsou velmi vhodné k likvidaci bakterií a deaktivaci virů v hotelnictví a gastru,“ vysvětluje Lukáš Rom, product manager společnosti KÄRCHER spol. s r.o.

Jak se vyznat ve značení? U parních čističů a vysavačů řady Professional, které má KÄRCHER v nabídce, vždy první číslice v označení znamená maximální tlak páry v barech a druhá číslice značí objem nádrže. Cílové skupiny pro parní čistič SG 4/4 jsou hotelnictví, gastro provozy (pekárny, kuchyně, potravinářské provozovny, řeznictví), zdravotnictví, úklidové společnosti. V dnešní době si parní čističe najdou využití i v retailu, kde jsou zvýšené nároky na hygienu.

„Nové certifikace ze září loňského roku prokazují, že naše profesionální parní čističe SG 4/4, SGV 6/5 a SGV 8/5 zabíjí nejen 99,999 % bakterií a dokáží deaktivovat 99,999 % obalených virů (např. Corona-, Influenca, HIVirus, příušnice, zarděnky, spalničky…), ale nově také ty, které jsou častou příčinou např. průjmů. Obalené viry, jako je koronavirus SARS-CoV-2, mohou být neutralizovány při vysokých teplotách. Protože viry nejsou bakterie ani živé organismy, odborníci hovoří také o inaktivaci virů. V laboratoři byl na tvrdý povrch distribuován certifikovaný testovací virus (Modified-Vaccinia-Ankara-Virus), který je reprezentativní pro obalené viry. Tato oblast byla poté vyčištěna parním čističem s příslušným potahem z mikrovlákna. Bylo prokázáno, že významného snížení až o 99,999 % obalených virů lze dosáhnout při maximálním tlaku páry. Na výše uvedené máme certifikace,“ dodává Lukáš Rom.

Ověřeno praxí

Tlaky ze strany veřejnosti a vlády široce propagované médii přinášejí téma hygieny pod drobnohled. Parní čištění převyšuje všechny regulační požadavky na hygienu potravin zvýšením vlastních odborných schémat HACCP.

„Neexistuje bezpečnější nebo cenově výhodnější cesta, jak zajistit, aby hygienické čisticí metody byly plně optimalizované, než je zavedení techniky čištění suchou párou,“ vysvětluje Stanislav Kotlár ze společnosti PROSTEAM, která na tuzemském trhu zastupuje zejména značky OXY’PHARM, OspreyDeepclean, a Steam Italy.

Přední výrobci parních čističů reagovali na současnou situaci vývojem speciálních nástavců pro snadné rozprašování dezinfekčních přípravků, takzvaných foggerů. Ty rozšiřují dezinfekční možnosti parních čističů na vyšší úroveň a jsou široce užívané zejména ve zdravotnických, gastro a ubytovacích zařízeních.

Nejvyšší úrovně hygienických standardů jsou vždy prioritou pro každého podnikatele. Parní hygienické systémy dokázaly, že jsou nejlepším řešením pro čištění. Protože jsou multifunkční, prospěch z nich mohou mít všechny obory působnosti, od klubů pro volný čas po restaurace a ubytovací zařízení.

„Zajišťují, že kontrola infekce a viditelná čistota jsou vždy nejlepší. Dobrý první dojem bude mít pozitivní vliv na vaše podnikání. Předností jsou okamžitě čisté a suché povrchy, připravené k použití. Dochází k výraznému snížení spotřeby vody a chemikálií a doprovodných rizik. Nepostradatelnou výhodou je vylepšený vzhled, který klienty neodradí od další návštěvy,“ říká Stanislav Kotlár a dodává: „Hlavním problémem je vždy nedostatek času pro dosažení požadovaného výsledku. Zavedení techniky čištění suchou párou do většiny typů čisticích kontraktů vám umožní dosáhnout a zachovat nejvyšší normy, které jsou požadovány vašimi zákazníky na tomto neustále náročném trhu. Vaši zákazníci vnímají použití páry jako inovační, šetřící čas a jako řešení mnoha čisticích problémů.“

Sdílený trh

Mohlo by se zdát, že sdílená ekonomika se v posledních měsících poněkud zadrhla, ale jde spíš jen o zaškobrtnutí způsobené strachem z nákazy koronavirem. Jsou oblasti, kde současná situace k rozvoji sdílení přispívá. Firmy pod ekonomickým tlakem hledají cesty, jak fungovat opravdu efektivně, což je vede k většímu zájmu o sdílení technologií i služeb. Klasickým příkladem sdílené ekonomiky je sdílení hmotných věcí. Je pravda, že pod tento pojem řadíme spíše než klasické půjčování především podnikání založené na nějaké sdílené platformě nebo aplikaci, ale stále jde o tentýž princip, který využívají nejen koncoví zákazníci, ale i firmy. Ty často sdílejí nákladné technologie, které využívají jen příležitostně.

„V současné době, kdy jsou kladeny vysoké nároky na čistotu a hygienu, roste zájem nejen o dlouhodobé pronájmy, ale i o zápůjčky profesionálních čisticích strojů. Ze strany firem jde zejména o parní čističe, vysokotlaké myčky, extraktory a profesionální podlahové mycí stroje,“ uvedl Lukáš Rom ze společnosti KÄRCHER.

Návrat století páry

Tato historická etapa už se prý již odehrála, ale není to až taková pravda. Důkazem toho jsou předešlé řádky Zatímco před dvěma sty lety poháněla pára velké průmyslové stroje, teď prýští z mopů, žehliček, hrnců i trub na pečení.

A na co se pára nehodí? V žádném případě by se pára neměla používat na povrch starého nábytku, protože bývají impregnované voskem, který by přístroj odstranil a kus tak znehodnotil. Není vhodná ani na nábytek, jehož dýha je lepená v tenké vrstvě nebo na kožené či koženkové sedací soupravy či jiné materiály citlivé na teplo a vlhko. Pozor také na záměnu parního a tlakového čističe, druhý zmiňovaný se hodí na venkovní čištění, v interiéru by nadělal pořádnou paseku.

Další výhodou je i to, že parní čističe potřebují pouze elektřinu a vodu. Vzhledem k tomu, že pracují bez chemie, jejich použití nezatěžuje životní prostředí a šetří dýchací cesty uživatelů.

Redakce Gastro&Hotel