jídla

Mnoho jídla místo na talíři končí na skládkách. Tuto situaci musíme změnit. Každý z nás může i bez větších nákladů zásadně přispět.

Přibližně třetina veškerých vyrobených potravin po celém světě zůstává nevyužita a vyhozena. Už tak to zní jako hodně, ale teprve po prohlédnutí přesných čísel si člověk dokáže plně uvědomit skutečný rozsah. Světová organizace pro výživu a zemědělství (FAO) vykazuje, že každým rokem po celém světě končí na skládkách 1,3 miliardy tun potravin. K převezení tak velkého množství jídla by bylo zapotřebí 45 milionů nákladních vozů. Tuto situaci je třeba změnit. Dobrou zprávou je skutečnost, že i drobné změny mohou rychle přinést velké výsledky.

Jen obtížně můžeme v kuchyni zlepšit něco, pro co nám chybí údaje. Vedení kuchyně by proto mělo monitorovat objem a typ vyřazených potravin a v jaké fázi zpracování k vyhození dochází. Výsledkem bude informace o potravinách a pracovních procesech, kdy k vyhození dochází, stejně jako o činnostech, které lze upřednostnit ve snaze problém vyřešit.

Snižování objemu odpadu přináší také úspory v oblasti nákladů
Mnohé potraviny končí v koši během celého výrobního procesu a jsou příčinou finančních ztrát ještě než se dostanou ke spotřebitelům. Podle výpočtů představuje jeden litr odpadu náklady ve výši přibližně 50 Kč. Zisky firmy proto letí doslova do koše. O to důležitější je proto najít strategii, která umožní minimalizovat množství odpadu pocházejícího z vaší kuchyně. Pod drobnohled je třeba přinést také kuchyňské technologie, zajistit správné nakládání s potravinami a zamezit chybám ve výrobě. Výrobci kuchyňských spotřebičů si jsou vědomi důležitosti svých řešení a nepřestávají pracovat na optimalizaci pro zajištění přehledného a bezvadného chodu. Společnost Rational například využívá stejné ovládání u kuchyňských konvektomatů SelfCookingCenter i multifunkčních pánví VarioCookingCenter, což umožňuje dosáhnout vysoké efektivity práce. Zařízení disponují také vestavěnou inteligencí pro zpracování potravin, která nejen zajišťuje plnění požadavků při vaření, ale dokáže také rozeznat velikost a množství potravin a automaticky se s ohledem na tyto informace rozhodovat. Řízení teploty s ohledem na jednotlivé produkty je u společnosti Rational zárukou téměř dokonalého odbourání odpadu. Na trhu práce s akutním nedostatkem zkušených zaměstnanců přináší tato řešení skvělou pomoc pro zajištění špičkové kvality potravin i po jejich zpracování. V kontextu výše uvedeného je třeba pamatovat, že důležitá je nejen kvalita, ale i kvantita, obzvláště pak při zpracování v menších objemech. Mnoho zákazníků by klidně dalo přednost objednání menší porce s možností případného doobjednání. Strategie zaměřená na omezení odpadu při práci s potravinami by měla začít vždy stejně: vytvořením malého pilotního projektu, ve kterém se při hledání řešení meze nekladou. Zaregistrujte se na živé vaření RATIONAL Live na našich webových stránkách a zjistěte jak omezit plýtvání potravin používáním inteligentních zařízení.

facebook http://facebook.com/RATIONAL.AG
twitter http://twitter.com/RATIONAL_AG
Youtube http://www.youtube.com/user/RATIONALAG