Pivo na Oktoberfestu: od 225 korun

autor: | Říj 1, 2012 | Novinky z Gastronomie

Poslední ročník pivních slavností Oktoberfest, který začal 22.9. v Mnichově a bude trvat až do října, provázejí nelidské ceny. Nejlevnější pivo stojí více než 9 euro, v přepočtu tedy 225 korun. Mnohem více ale utratí ti, kteří chtějí v Mnichově přespat. Někteří hoteliéři totiž zvedli ceny až o 850 procent.

“Je naraženo!” zvolal v pravé poledne 22.9. primátor Mnichova Christian Ude, když se dřevěnou palicí trefil do pípy. Tímto tradičním aktem zahájil 179. ročník nejstarších pivních slavností na světě. Jeho nadšení ale nesdíleli všichni. Především ti, kteří se již stihli podívat na ceník. Letos poprvé totiž litr nejlevnějšího piva stojí více než devět euro, tedy 225 korun. Za nejdražší si lidé připlatí ještě zhruba 12 korun. Podle pivovarů může za zdražování inflace, ekonomové ale spíš upozorňují na omezenou konkurenci. Právo čepovat pivo na Oktoberfestu má totiž jen šest tradičních mnichovských pivovarů. “Oktoberfest je monopolní podnik, kartel, do kterého mají přístup jen vybraní hospodští a pivovary. Musíme zabránit tomu, aby padla hranice deseti eur za litr piva,” kritizuje situaci prezident Spolku proti podvodnému čepování Jan-Ulrich Bittlinger.

Až do 3. října můžete na mnichovském Oktoberfestu ochutnat bavorské pivo. Organizátoři největšího pivního festivalu na světě očekávají přes šest milionů návštěvníků. Největší pivní slavnosti na světě jsou také obrovským komerčním podnikem. Jen v areálu na Tereziánské louce utratí návštěvníci za 17 dnů přes 300 milionů eur (7,3 miliardy Kč) a v bavorské metropoli nechají dalších zhruba 600 milionů eur (14,6 miliardy Kč) za ubytování, suvenýry, kroje či dopravu.

Žně mívají o tomto svátku všech pivařů také mnichovské hotely, penziony a ubytovny, které tradičně na tyto necelé tři týdny několikanásobně zvednou ceny a ani tak nemají o nocležníky nouzi. Podle Handelsblattu utrží přibližně 301 milionů eur. Oktoberfest je rovněž nezanedbatelným “zaměstnavatelem”, neboť na něm práci najde 12 000 lidí.

Podle německého hospodářského deníku Handelsblatt je celková ekonomická hodnota této akce asi 830 milionů eur (20,2 miliardy Kč). Každoročních více než šest milionů návštěvníků z celého světa vydá na Oktoberfestu za pivo, jídlo a pouťové atrakce 324 milionů eur. Dalších 205 milionů eur inkasují městské dopravní podniky a provozovatelé taxislužeb.

Tuplák za dvě stovky

Cena piva tento rok na Oktoberfestu překročila hranici devíti eur a nejdražší litrový tuplák ležáku si lze objednat za 9,20 eura. Podle Handelsblattu je to sedmkrát víc, než kolik stál před 40 lety. V době zavedení společné měny v Německu to bylo přes šest euro.

Mnozí provozovatelé pivních stanů proto zavedli pro ty, kteří si u nich rezervují místa, “sazbu za minimální konzumaci”, která v lepších zařízeních vyjde na 80 eur na hlavu (téměř 2000 Kč). Menší provozy se spokojí s tím, že host vypije dva mázy piva a sní půlku grilovaného kuřete. I to ho ale vyjde na 30 eur (zhruba 730 Kč).

Kořeny Oktoberfestu spadají do poloviny října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest).

Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září a proměnila se v obří komerční podnik, na který přijíždějí návštěvníci z celého světa.

FESTIVAL V ČÍSLECH:
Termín: 22. září – 7. říjen 2012
Odhad počtu návštěvníků: 6 mil.
Odhad spotřeby piva: 7 mil. litrů
Počet stanů: 14 velkokapacitních a 21 menších
Cena piva: od 9,10 eur (225 korun) do 9,50 eur (237 korun)
Ročník: 179.

Zdroj: Internet;