Pivo máme kvalitní, načepované dobře seřízeným výčepním zařízením, sklo řádně umyté, lze tedy nabídnout zákazníkovi ještě něco víc?

ANO! Vlastní sklenici. Jak už bylo řečeno, pivovary nabízí sklenice různého tvaru a objemu, s uchem i bez, na stopce, silnostěnné a tenkostěnné, vždy s vlastním logem. Je na nás, abychom zvolili správné sklo, ze kterého se bude dobře pít jak mužům, tak ženám. To neznamená jenom objem sklenice 0,5 nebo 0,3l, ale i jeho tvar (kvůli uchopení) a sílu skla.

Přitom však musíme brát zřetel i na fyzikální zákony. Sklenice silnější totiž uchová déle pivo chladné, naopak v tenkostěnné brzy zteplá.

Je obrovskou výhodou,  pokud si může majitel restaurace zvolit různé druhy pivního skla na různá piva. Nemyslím tím značky, ale stupňovitosti od jednoho pivovaru. Zákazník na první pohled vidí, že výčepní pivo je ve skle „jednodušším“ a naopak pivní speciál je ve skle „majestátnějším“. Vůbec to nejlepší je, když i druhy sklenic vyzdobí pivovar svým logem v jednodušším a náročnějším provedení.

A co říká historie? Pilo se vůbec pivo za skla, když se vyrábělo už před tisíci lety? Pojďme se projít krátkou obrazovou historií pivních nádob, končící současnými trendy.

Velmi šikovný marketingový tah různých pivovarů. Na pivní sklenici je jméno nebo i portrét „štamgasta“ či obdarovaného a sklenici má k dispozici ve své oblíbené hospůdce. Nepsaný zákon říká, že z ní pije pivo z pivovaru, od kterého jí dostal!

 

Redakce Gastro&Hotel