Plzeňský experimentální pivovar Proud úspěšně naplňuje vizi, se kterou před dvěma lety vznikl: Navazovat spolupráci se zajímavými partnery a společně vytvářet originální produkty, které potěší všechny milovníky kvalitních piv. Novinka Coffee Sour IPA vzešla ze spojení piva a výběrové kávy z pražírny The Miners. „Jde o dobře pitelné pivo s výraznou ovocnou vůní, která vznikla kombinací chmele a pražené kávy přidané během kvašení,“ představuje nový speciál sládková pivovaru Proud Lenka Straková.

Po belgickém saisonu Pepper Your Saison pokračuje spolupráce Proudu  s českou značkou .pepper..field novinkou Pepper Your Gose s prvotřídním zeleným lyofilizovaným Kampotským pepřem, solným květem z Kampotu a špetkou rozmarýnu. Kampotský pepř nejvyšší kvality tým .pepper..field vykupuje přímo od kambodžských farmářů, bez prostředníků a za férové ceny. A jaké je pivo Pepper Your Gose podle sládkové Lenky Strakové?: „Lehké pivo německého pivního stylu Gose, ve kterém se spojuje několik méně tradičních chutí i vůní. Po přivonění můžete cítit kombinaci rozmarýnu a zeleného pepře, který se projevuje i v chuti, kde je následován výraznou kyselostí a jemnou slaností.“

Třetí aktuální novinka z Proudu, Witbier, je dílem  bratrů Honzy a Štěpána Kozlíkových. Štěpán má na starosti provoz Pivotéky v  Pivovarském muzeu v Plzni, Honza pracuje přímo v pivovaru Proud a dohromady tvoří osvědčenou domovarnickou “značku“ Rohatá mafie. „Kluci jednou přišli se super receptem na witbier s koriandrem a pomerančovou kůrou. Tak jsme si řekli, že ho uvaříme ve větším,“ říká  Michal Škoda, ředitel pivovaru Proud. Výsledkem je  osvěžující pivo belgického stylu Witbier, které přímo láká k posezení na zahrádce. Ve vůni se krásně projevují ovocné tóny spojené s mírnou kořeněnou štiplavostí a vůní koriandru. Chuťově se řadí mezi méně hořká piva, s příjemně nasládlým charakterem, který je vyvážen jemnou kyselostí.

Všechna piva je možné zakoupit v e-shopu Proudu, ve vybraných pivotékách, ochutnávkových pivnicích a ochutnat je lze čepované i na pivních festivalech po celé České republice.

O pivovaru Proud

Experimentální pivovar Proud, který sídlí v bývalé elektrárně v areálu Plzeňského Prazdroje, uvařil první várku 29. 9. 2020. Ve stálé nabídce pivovaru Proud je nyní TheMže – English Pale Ale 10, Ventill – ležák 11, Soutock – žitná IPA 13, Cotel – Stout 14 a nealkoholické pivo Proovan. Pivovar připravuje různé sezónní speciály, ve spolupráci s dalšími zajímavými partnery experimentuje v rámci limitovaných edic nebo řady barrel-aged, tedy piv stařených v dubových sudech po whisky či víně. Mnohá z těchto piv si již získala nejen četné fanoušky, ale také uznání odborných porot na českých i mezinárodních pivních soutěžích. Pivovar počítá s roční produkcí v řádu několika tisíc hektolitrů piv v sudech a skleněných lahvích.

Piva z pivovaru Proud jsou v prodeji ve vlastním e-shopu a také na Rohlík.cz, v některých pivotékách i ochutnávkových pivnicích (např. Pivotéka v Pivovarském muzeu v Plzni,  Pult, Pivstro, karlínská pivotéka sedm° či ostravský Dock), ve vybraných prodejnách Makro a Albert v Plzni a Praze nebo na pivních festivalech. Aktuální informace najdete vždy na webu pivovaru v sekci Kam na pivo. Pivovar nabízí také komentované prohlídky s ochutnávkou, které jsou doslova nabité energií.