V sobotu 16. května proběhne v okolí Velkých Pavlovic sportovně kulturní akce s názvem Májové putování okolím Modrých hor. Pro cyklisty, ale i pěší turisty, bude připraveno několik různě náročných okruhů po vinicích i vinařstvích v okolí. Veškeré trasy uvedou návštěvníky do atmosféry jarních vinic s možností ochutnávek vín i místních specialit. Zájemci se můžou registrovat přímo na místě za poplatek 110 Kč, zahrnujícího kromě startovného také degustační skleničku a cyklopas. Hlavní a doprovodný program nabízí kromě zajímavých cen i kulturní a gastronomický zážitek. Večerní program pak láká na hudební vystoupení na rozhledně Slunečná nebo na tradiční Košt vín v Němčičkách. Akce je součástí seriálu výletů Krajem vína, který organizuje Nadace Partnerství již čtvrtým rokem.

Májové putování okolím Modrých hor vybízí k návštěvě jednoho z nejkrásnějších vinařských regionů na jižní Moravě. Své vyžití zde najdou sportovci, ale i rodiny s dětmi, pro které bude připraven zajímavý doprovodný program. „Zájemci o výlet se nemusí dopředu hlásit. Registrace bude probíhat ve Velkých Pavlovicích v Ekocentru Trkmanka od 9 do 11 hodin. V ceně startovního poplatku, který činí 110 Kč, je zahrnuta sklenička s nosičkou, cyklopas s mapou tras a razítkovacích míst a doprovodný kulturní program v cíli výletu,“ říká organizátorka akce Eva Kvapilová z Nadace Partnerství.

Pro účastníky jsou připraveny 3 trasy. Výletníci z řad cyklistů si mohou vybrat kratší trať v délce 22 km, nebo náročnější trasu v délce 45 km. Pro pěší je připravena trasa ve vzdálenosti 20 km, kterou si však mohou zkrátit autobusem nebo vlakem. Na všech trasách se nacházejí zastávky ve vinných sklepech a na dalších zajímavých místech, kde lze ochutnat lokální výrobky. Své brány otevře například Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích nebo muzeum v Kobylí, kde bude krajové speciality „U tetiček” nabízet obsluha v tradičních krojích. Každá zastávka bude k dispozici přibližně 3 hodiny, proto si účastníci výletu mohou zvolit tempo, které jim bude vyhovovat.

V cíli čeká na všechny zájemce doprovodná akce s Českým rozhlasem, která startuje již ve 14 hodin. V rámci kulinářského a folklórního programu diváci zhlédnou soutěž O nejlepší koláč z Modrých hor, kterou doprovodí tradiční cimbálová muzika. Chybět nebude ani losování o atraktivní ceny v podobě vína z regionu, cyklodoplňků nebo dovolené. Organizátoři si připravili také večerní program na rozhledně Slunečná nebo tradiční Košt vín v nedalekých Němčičkách.

 

 

 

 

Co je Májové putování okolím Modrých hor

Májové putování okolím Modrých hor je sportovně-kulturní akce pro cyklisty i pěší turisty. Je součástí seriálu Krajem vína, skrze který pořádající Nadace Partnerství láká návštěvníky do nejkrásnějších vinařských lokalit na Moravských vinařských stezkách.  Pěší i cyklistické trasy zavedou návštěvníky do vinařských obcí, jako jsou Velké Pavlovice, Kobylí, Čejkovice a další. Pro účastníky akce  i ostatní příchozí je v cíli připraven bohatý kulturní program složený ze soutěží, cimbálové muziky i gastronomických zážitků.

 

O Nadaci Partnerství

Tato organizace pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada, které je určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit. Více na www.nadacepartnerstvi.cz