Každý, kdo o sebe jen trochu pečuje, vyhledává také služby pedikérky. Jaké to ale je, když má pedikérka ploutve a šupiny? Příjemné. Rybičky Garra rufa jsou na rozdíl od některých dvounožců trpělivé, něžné a tiché. Když rybičky Garra rufa před časem „připluly“ do České republiky, vzbuzoval pohled na jedince okousávající lidská chodidla úžas. Dnes už nežasneme, ale ne každý tento typ pedikury vyzkoušel. Je to škoda, zažila jsem to na vlastní nohy, takže mohu posloužit osobní zkušeností.
Jemně a neúnavně
Vybrala jsem si komorní prostředí jednoho malého masážního salonu, kde rybičky nabízeli jako další welness službu. Líbilo se mi ticho, ve kterém jsem slyšela i jemné šumění bublinek vzduchování a mohla se soustředit na to, co přijde. Tedy nejprve přišla hygienická předehra – umytí nohou v lavoru teplé vody. (Tím chci uklidnit všechny, kterým se „ekluje“ ponořit své končetiny do akvária, v němž si předtím dvacet turistů namáčelo nohy propocené z tenisek.) Teprve po této očistě jsem směla usednout do pohodlného křesílka a nabídnout rybičkám potravu v podobě zatvrdlé kůže mých chodidel. Přiznávám, že při první návštěvě jsem z toho byla trochu vyjukaná. Netušila jsem, co ucítím, přece jen – nechat se okusovat hejnem ryb… Ale bylo to úžasné. Rybičky okamžitě nastoupily do akce, šimralo to a lechtalo. Oždibovaly mě systematicky, jemně a neúnavně. Pozorovala jsem jejich techniku a na knížku, kterou jsem měla s sebou na ukrácení dlouhé chvíle, vůbec nedošlo. Ponořila jsem se do ticha a do blaha.
Kde se rybičky vzaly
Pocházejí z Asie, v současné době se vyskytují na území Turecka, Sýrie, Iráku a Iránu. V tureckém regionu Kangal se nacházejí termální lázně, v nichž se už mnohá staletí pomocí těchto rybek úspěšně léčí lupénka, akné a další kožní choroby (proto se jim také říká kangalské rybky). V místních termálech využívají dokonce dva druhy rybiček, kromě drobných Garra rufa je to také další kaprovitá rybka Cyprinion macrostomus, která dorůstá až do velikosti 15 či 20 centimetrů. Oba druhy žijí v termální vodě o teplotě 36–37 °C a tomuto extrémnímu prostředí se dokonale přizpůsobily. Nedostatek přirozené potravy je donutil hledat alternativní zdroj bílkovin, a protože termální prameny lidé využívali ke koupelím odjakživa, rybičky začaly ohryzávat šupinky lidské kůže.
Jak pracují
V tureckých termálech začíná jako první na nemocné pokožce „pracovat“ větší druh rybek, Garra rufa pak dílo jemnou cizelérskou činností dokončí. Rybky se při okusování zaměřují na každou nerovnost pokožky. Vylučují při tom sekret, který přispívá ke zklidnění okusovaného místa. Pro zajímavost – pokud se nemocný nechává rybičkami léčit jednu až dvě hodiny denně, zlepšení se dostaví už po prvním týdnu. Celková kúra trvá 14 až 28 dní a i když se některá kožní onemocnění zcela vyléčit nelze, rybičky dokážou výrazně omezit jejich příznaky. Pro zopakování léčebného efektu je třeba lázně navštěvovat stále – každých několik měsíců.
Co se týče práce rybiček v našich podmínkách, pro účely pedikúry se chovají pouze rybky Garra rufa, takže se nemusíte obávat, že by se vám o nohy otírali dvaceticentimetroví „kapříci“. Pokud vás zajímá výsledný efekt – skalpel v rukou pedikérky je samozřejmě účinnější než rybičky, ale zdaleka ne tak příjemný. Kromě toho, že vám rybky do jisté míry odstraní suchou pokožku, popraskané paty nebo otlaky, zlepšují také krevní oběh a stimulují akupunkturní body na chodidlech. Ty regulují nervový systém, takže s rybičkami odplave únava a stres.
Přenášejí nemoci?
Mohou být rybičky rybičky Garra rufa pro člověka něčím nebezpečné? Ne, ale člověk může být nebezpečný pro ně. Rybky nepřenášejí žádná onemocnění, naopak léčí svým enzymem – ditranolem, ale nesnášejí hormony a krev. Pokud byste tedy měli na nohou nějaké otevřené rány nebo užívali kortikoidy, zabilo by je to. Léky na bázi kortikoidů je třeba vysadit dokonce měsíc před ošetřením. A ještě pokyn pro dámy – lak na nehtech nohou, než je ponoříte k rybičkám, by měl být starší než dva dny.
Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv