Párování vína a vody má svá pravidla

autor: | Čvc 22, 2015 | Novinky z Gastronomie | 2 komentáře(ů)

 Víno a voda je osvědčená kombinace, která nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že voda se v chutích liší stejně jako víno, a dokáže proto umocnit, případně pokazit zážitek z chuti vína? Správné párování vína a vody odhaluje sommelier a odborník společnosti Global Wines Filip Jantač.

Neperlivá voda se nehodí ke každému vínu

Přijdete do restaurace a automaticky si k vínu objednáte neperlivou vodu? Tak pozor! U některých vín se zbytečně připravíte o jejich chuť. „Balené neperlivé vody nejsou vhodné pro plná vína výrazné chuti. Neperlivé vody se hodí spíše k jemným a nasládlým vínům s nižším obsahem alkoholu, například k lehkým ovocným růžovým či bílým vínům,“ doporučuje Filip Jantač z Global Wines.

Perlivé vody podtrhnou chuť archivních vín

Perlivé a zásadité vody, jako je například S.Pellegrino, pasují díky svému čerstvému štiplavému perlení ke strukturovaným archivním vínům, se kterými vytváří bohatou kombinaci chutí. „Zásadité perlivé vody naopak nedoporučuji párovat s víny chabé struktury, které neprodlévají na patře,“ dodává Filip Jantač.

Tip: Vody S.Pellegrino jsou nyní ve vybraných restauracích k dostání v limitované edici Vogue, která podrthne váš vybraný vkus a styl.

Samostatná kapitola – kohoutková voda

Voda z kohoutku s vyšším obsahem CO2 zvýrazňuje vnímání kyselin a to například u odrůd Savignon Blanc nebo Riesling. Naopak voda z kohoutku bez CO2  neutralizuje chuťové pohárky a neovlivňuje chuť ani dochuť vína.

Správná teplota servírované vody

Vodu servírovanou k vínu je třeba, stejně jako víno, správně vychladit. Ideální teplota je mezi 8 až 11 stupni Celsia. Samozřejmostí by měly být také čisté sklenice, tedy i aromaticky neutrální, bez zápachu.