Již po jednadvacáté naservírovala AHOL – Střední škola gastronomie, turismu a lázeňství z Ostravy-Vítkovic odborné i laické veřejnosti gastronomický zážitek v podobě soutěže s mezinárodní porotou a účastí AHOL CUP 2019. Do ostravského Gongu se ve středu 27. února 2019 sjelo na 148 soutěžících z hotelových a gastronomických škol z Česka, Slovenska a Polska.

„Soutěží se celkem v šesti kategoriích, dvě z nich jsou týmové a čtyři individuální. Barmani, baristé, teatendři, což jsou specialisté na přípravu čaje, a mladí pivní specialisté soutěží individuálně. Naopak kuchaři soutěží jako čtyřčlenné týmy, stejně tak i žáci základních škol,“ uvedla Miriam Lacinová, ředitelka pořádající školy.

Soutěžní přehlídku si nenechal ujít prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. „Hledáme mladé talenty, mladé lidi, kteří opravdu jednou chtějí tuto práci dělat, a ti, co se tu dneska sešli, jsou určitě oni,“ řekl při zahájení soutěže. „Hodně štěstí a pevnou ruku!“ popřál soutěžícím i Aleš Svojanovský, prezident České barmanské asociace.

Vedle soutěží běžel i doprovodný program. Ten byl nabitý nejrůznějšími workshopy. Pod vedením Petra Hýbla z MAKRA Ostrava se účastníci mohli naučit otevírat ústřice, viděli filetování tuňáka a dokonce i mohli ochutnat z něho připravené pokrmy. Zajímavé bylo i zpracování různých druhů exotického ovoce, které ve svém workshopu ukázala Renáta Růžičková. Baristé z Laura Coffee se snažili účastníky přesvědčit o tom, že „mlýnek je kamarád baristy“ a jejich latté art budil nadšení i uznání.

A jak celé soutěžní klání dopadlo? Nejlepší barmankou na AHOL CUPu 2019 se stala Nikola Varvařovská ze Střední školy Charbulova Brno,  mistra kávy vybojoval Patrik Pažďora ze Soukromé hotelové školy Bukaschool Most, zlato v kategorii teatender získala Jana Večeřová ze SOŠ a SOU Polička a vítězem kategorie mladý pivní specialista se stal Daniel Kubíček z AHOL – Střední školy gastronomie, turismu a lázeňství. Nejlepší kuchařský tým je ze Střední školy společného stravování Ostrava a  v kategorii týmů žáků základních škol zvítězilo družstvo ze Základní školy Jugoslávská v Ostravě – Zábřehu. Vítězům blahopřejeme!!!