Opravdu pijeme tequilu z agave?

autor: | Čvc 1, 2017 | Gastro & Drinks | 0 komentářů

Výrobci tequily měli vždycky dobré vztahy s vládou. Poprvé je uplatnili v roce 1893, kdy se obě strany dohodly, že přestanou používat označení mezcal de Tequila a spokojí se s jednodušším a dostatečně výstižným tequila.

V sedmdesátých letech to byla raketa

Někdy počátkem sedmdesátých let minulého století začala ekonomická stránka tequily ajímat mexickou administrativu. Když to řeknu naplno, zájem o tequilu vyvolal horečnou aktivitu investorů, kteří hleděli spíše na rychlý návrat investic než na kvalitu produktu. Vládě došla trpělivost v roce 1974 a ustavila jeho standardy. O čtyři roky později se World Industrial Property Organisation s nimi ztotožnila a uznala zaručené místo původu tequily. Trvalo dalších dvacet let, než byla založena Rada pro regulaci výroby tequily.

Milenium přineslo další expanzi

Letopočet 2006 se stal pro tequilu přelomovým. Především dozrály nedozírné lány agave a konečně bylo z čeho vyrábět. Výraz tequila mixto byl odsunut do dějepisu lihovarnictví a byl nahrazen jednoduchým tequila. Pokud je tequila výhradně ze šťávy modré agave, nese značení 100% blue agave tequila. Zavedla se kategorie extra añejo pro tequilu, která pobyla v sudu déle než tři roky. Od té doby tequila musí být plněna do lahví v Mexiku; Spojené státy se ihned ohradily, protože investovaly do lahváren na svém území. Výsledkem se stala dohoda, podle níž se může do Spojených států nadále dovážet tequila v soudcích.

Čína je pro tequilu země zaslíbená

V červnu 2013 pak uzavřely mexická a čínská vláda tzv. Tequila Pact, zrušení zákazu dovozu 100% blue agave tequily do Číny, jenž byl motivován v roce 2008 údajně vysokým podílem metanolu v destilátu. Podepsali ho rovnou prezidenti Xi Jinping a Enrique Pena NIeto. Důsledek? Export tequily do Číny vzrostl v roce 2013 z 997 milionů dolarů na 1,1 miliardy dolarů v roce 2014. Letos se očekává 100% zvýšení exportu do této země!

Text A. Mikšovic Foto: Archiv