Přestože na kole i na kolečkových bruslích jezdí stále více Čechů,; seriozní čísla o jejich počtu a chování dosud naše republika nemá. Přitom analýza chování a potřeb cyklistů a in-line bruslařů může pomoci nastavit lépe dotační politiku státu i regionů, ale také efektivně budovat potřebnou infrastrukturu a správně zacílit marketingové aktivity. Toto vše bylo na počátku prvního průzkumu zaměřeného na cykloturisty, bikery a in-line bruslaře v Česku. Bruslaři totiž často využívají stejnou infrastrukturu jako cyklisté.

;

On-line ;průzkum odstartoval 15. srpna 2011 na stránkách portálu ;www.ceskojede.cz a dále budou pozvánkou k;výzkumu osloveni členové online panelu společnosti STEM/MARK.; Autorka a iniciátorka průzkumu Renata Šedová našla pro tento projekt odbornou oporu v;týmu národního cyklokoordinátora, u renomované agentury STEM/MARK, ale také u zástupců zájmových organizací, kteří pomohli doladit on-line dotazník. Na přípravě průzkumu se již od počátku podílel i odbor výzkumů, trendů a inovací agentury CzechTourism. Ta také první národní průzkum zaštítila a financuje.

;

„Již při prvních přípravách tohoto cyklo a in-line průzkumu jsme se setkali s;pozitivními rekcemi; odborné veřejnosti,“ říká Renata Šedová, která průzkum iniciovala a řídí. „Nejen u nás v;Orlických horách a v Podorlicku scházejí informace o potřebách a zvycích uživatelů našich cyklo in-line stezek a cyklotras. Seriózní čísla by rádi získali rovněž projektanti a investoři infrastruktury i manažeři dalších regionů České republiky. Například zájem veřejnosti o ‚trendové’ terénní stezky a singltraily pro horská kola můžeme zatím jen odhadovat. A to je pro efektivní výstavbu a marketing málo,“ dodává. „V; Německu a Rakousku probíhají průzkumy zaměřené na cyklisty každý rok a o jejich výsledky je velký zájem,“ říká odborník na cykloturistiku Daniel Mourek z;týmu národního cyklokoordinátora. „U nás máme zatím jen k;dispozici čísla ze sčítačů na stezkách. Informace o chování a potřebách cykloturistů nám zoufale chybí. Přitom například v;Německu jsou jedním z;klíčových argumentů pro podporu udržitelných forem cestovního ruchu,“ argumentuje Mourek.

;

„Česká republika je pro zahraniční turistické centrály se svým potenciálem cyklistů silnou zdrojovou destinací. Naše cyklisty a in-line bruslaře lákají za hranice hlavně z;Rakouska,“ uvádí ředitel odboru výzkumu, inovací a trendů agentury CzechTourism Mojmír Mikula. „Cykloturistika je přitom významným segmentem domácího cestovního ruchu a my bychom měli zjistit, kde a jak můžeme tuto oblast posílit například vhodným marketingem, či úpravou dotačních programů,“ dodává Mikula.

;

První národní cyklo a in-line průzkum bude probíhat formou on-line dotazníku na nově utvářených stránkách www.ceskojede.cz. V;termínu od 15. 8. do 30. 9. 2011 by jej mělo vyplnit nejméně 1000 respondentů z;řad veřejnosti. Motivací k;tomu jim bude množství cen, které věnovali sponzoři průzkumu. Respondent bude mít možnost získat například jeden z víkendových pobytů pro dva nebo jiné zajímavé cyklistické dárky. „Silnou oporou průzkumu budou i partnerské internetové portály zaměřující se na cyklistiku, in-line bruslení či aktivní turistiku obecně. Na svých stránkách budou vyzývat ;uživatele stezek, aby sdělili své názory a iniciovali tak změny, které jim ve výsledku pomohou k;tomu, aby se jim lépe jezdilo,“ dodala Jitka Vrtalová z;řešitelského týmu.;

;

„Jsem velmi rád, že průzkum vznikl a moc si vážím přístupu agentury CzechTourism, která jej bez váhání zaštítila. Konečně budeme moci získat konkrétní a podložené názory veřejnosti, jež budou určitě zajímavé nejen pro odbornou, ale rovněž pro laickou veřejnost. Vždyť kdo by nechtěl vědět, jaké terény, regiony a služby jsou nejvíce v;oblibě a poptávané, kolik řádově ujede průměrný český cykloturista za rok apod.? Prostě: vyplň a budeš jezdit líp!,“ s;neskrývaným nadšením zakončuje sloganem průzkumu národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek.