Koktejly s pivem nepatří v Čechách mezi frekventované kategorie míšených nápojů. Hosté zřejmě považují národní nápoj za natolik dobrý, že necítí potřebu ho vylepšovat, notabene přísadami, jež vytvářejí někdy přímo šokující kombinace…

Ani barmani si na pivo nepotrpí. Optika koktejlu je obvykle ohrožena vysokou pěnivostí; jakmile pěna opadá, sklenice nepůsobí vzhledně. Pěnivost zpomaluje přípravu; ochota, s jakou takový nápoj při neopatrné manipulaci opouští samovolně sklenici, přivádí barmany k zuřivosti. Ten, kdo má rozvinutý cit pro estetiku, žehrá na potíže se zdobením; ozdoba se v pěně prostě ztratí, nehledě na to, že ji většinou naruší. Přesto přese všechno pivní koktejly existují a mají dokonce svou historii. Začíná Černým sametem…

BLACK VELVET

  • 5          cl         Guinness (nebo jiného černého silného piva)
  • 5          cl         šampaňského

Do vychlazené flétny na šumivé víno dávkujte pivo a pak velmi pomalu (pění) přidávejte po stěně sklenky šampaňské. Pokud se to podaří, je vhodné, aby zůstaly vrstvy při podání nápoje oddělené.

O spojení šampaňského a Guiness v Black Velvet se traduje, že byla reakcí na skon prince Alberta, manžela britské královny Viktorie. Čtrnáctého prosince 1861, kdy národ truchlil nad jeho odchodem, usoudil číšník londýnského Brook´s Clubu, že i šampaňské by mělo držet smutek a přidával do něj oblíbený irský stout. (Přitažlivou legendu poněkud oslabuje tvrzení Fernanda Castellona, že koktejl se původně jmenoval Champagne Velvet a byl poprvé podáván až v roce 1880.) O kompozici se říká, že je jedním z účinných pick-uppers, napravovadel po prohýřené noci, díky obsahu vitamínu B, jehož původ je v pivu, a kysličníku uhličitému, který je obsažen v šampaňském. Spojení má i organoleptické konsekvence: ležák podporuje delikátnost, lahodnost a příchuť sušenek v šampaňském a získává měkkou texturu (hladkost odhalovanou v ústech).

RADLER

  • 15        cl         světlého ležáku
  • 15        cl         citronové limonády

Do poháru na pivo dávkujte limonádu a přidejte po stěně sklenky pivo. O kombinaci se traduje, že vznikla náhodou v Bavorsku v roce 1922. Bylo horké odpoledne a nějakých třináct tisíc cyklistů se rozhodlo zdolat svah Almu nedaleko Mnichova. Řada z nich se cestou zpátky zastavila ve výčepu Kugler-Alm (rodinný podnik dodnes existuje). Franz Xaver Kugler byl zoufalý, zásoby piva se rychle vytrácely. V poslední chvíli dostal nápad a začal míchat zbylé pivo půl napůl s citronovou limonádou. Nazval kombinaci Radlermass (Cyklistický máz) a tvrdil, že ho vymyslel přímo pro cyklisty. O desítky let později jeho myšlenku parafrázoval neznámý autor long drinku Diesel (pivo s Coca-Colou) a dalšího míšeného nápoje, známého jako Shandy (pivo se Spritem).

TAMANACO DRY

  • 5          cl         ginu
  • 1          cl         piva

Do míchací sklenice dávkujte přísady, přidejte kostky ledu a 8–10 vteřin míchejte barovou lžičkou. Nalijte přes barové sítko do vychlazené koktejlové sklenky. Nezdobte! Aperitivní koktejl se původně jmenoval JACK´ARTINI; jeho autorem je barman Jacques Hébrard, který v padesátých letech obsluhoval bar v caracaském hotelu Tamanaco.

BEER BUSTER

  • 5          cl         vodky
  • 2          střiky  Tabasca
  • 0,5      l            světlého piva

Do tumbleru o obsahu kolem 25 cl dávkujte vodku a přidejte po skle pivo. Zastříkněte omáčkou Tabasco a velmi opatrně promíchejte. (Povšimněte si, že v tomto případě není ve hře led, takže je jasné, že obě hlavní přísady musí být velmi studené.) Long drink byl docela populární ve Spojených státech v polovině sedmdesátých let. Buster znamená v americké angličtině rváče či výtržníka.

TOMBOY

  • 10        cl         světlého piva
  • 10        cl         tomatového džusu (prvotřídního!)

Dávkujte tomatový džus do tumbleru a přidejte světlé pivo. Dost divoké spojení. Však také tomboy znamená větroplacha v sukních, rozpustilé děvče. Úspěch koktejlu závisí na kvalitě tomatového džusu. Tak na něm nešetřete! (Mixolog a šéfbarman pražského baru Hemingway používá výhradně Granini.)

CHURCHILL

  • 10 – 15            cl         Plzeňského prazdroje
  • 5          cl         Campari Bitter
  •                         spirála pomerančové kůry

Vložte do sklenice dlouhou spirálu pomerančové kůry, nalijte předepsané množství Plzeňského prazdroje a přidejte Campari Bitter. Zní to dost neuvěřitelně. Jak se drink dostal ke svému jménu, je nejasné, ale chuť je překvapivě uspokojivá a pramení ze spojení hořkého piva na bázi zásadité vody a hořké lihoviny. Receptura údajně pochází z amerického středozápadu. (Všimněte si, že některé koktejly s pivem jsou bez pěny; v tomto případě prostě proto, že drink vymysleli na americkém středozápadě, a chtějte tam od barmana hladinku, pivo s tak hustou pěnou, že se v ní málem vidíte jako v zrcadle.)

HOP, SKIP & GO NAKED

  • 3          cl         ginu
  • 3          cl         vodky
  • 2          cl         čerstvé citronové nebo limetové šťávy
  • 0,5      l           světlého ležáku

Tumbler naplňte až téměř po okraj kostkami ledu. Přidejte gin, vodku a šťávu a promíchejte základ barovou lžičkou. Sklenici doplňte světlým ležákem, zavěste segment citrusu a již nemíchejte!

MAGICKÉ OKO

  • 50        cl         světlého piva
  • 4          cl         zelené

Do panáka o obsahu 4 cl (a bez nožky) nalijte Bols Teardrop, případně jakoukoli českou zelenou. Panáka postavte do půllitru a načepujte do něj pivo. Pokud se vše podaří, bude sklenka při dně vrhat nazelenalé odlesky. Hosta pro všechny případy upozorněte na technickou stránku věci (spolknutá sklenka by ho mohla udusit) a pak ho nechte, ať si poradí sám. Někdo strčí do piva prst, sklenku převrhne a pije, přičemž v závěru ji odstrkuje od rtů jazykem…Magické oko je čistě domácí vynález, jenž odvozuje svoje jméno od indikátoru naladění, jenž býval součástí radiopřijímačů ještě v polovině minulého století.

Redakce Gastro&Hotel