Obejdou se bazény zcela bez chlóru?

autor: | Srp 27, 2017 | Technologie | 0 komentářů

I když je v bazénech při využití solonizačních jednotek chlóru málo, přeci jen ve vodě přítomen je. Kdybyste se mu chtěli vyhnout zcela, můžete využít některou z bezchlórových technologií pro dezinfekci vody. Jenže… Tyto dezinfekce buď ve vodě nevydrží dostatečně dlouho, nebo vydrží, ale zase příliš nedezinfikují.

Aktivní kyslík a PHMB

Aktivní kyslík do bazénové vody vnášejí přípravky na bázi peroxidu vodíku nebo peroxodisíranu draselného. Aktivní kyslík má sice silný oxidační účinek, ale desinfekčními schopnostmi příliš neoslní a rychle vyprchá. Vlastnosti zlepší kombinace s přípravky, které obsahují takzvané biguanidy, ale připravte se na vysoké náklady a náročný systém dávkování.

Ozonizace

Tento způsob je skvělý, ale v bazénové vodě se ozón nespotřebovaný na oxidaci nebo dezinfekci rozloží poměrně rychle na molekulární kyslík – za zhruba 10 až 20 minut se koncentrace ozónu sníží na polovinu. Proto se používá (zase) v kombinaci s chlórem – ozon likviduje organické nečistoty, ze kterých vzniká vázaný chlór, a navíc rozkládá ten, který se již vytvořil. Pro dodržení hygienických norem je však nutné instalovat při využití tohoto způsobu ještě filtr s aktivním uhlím, který ničí zbytkový ozón a zachytává zbytky organických nečistot. Voda obsahující ozón zlepšuje prokrvení pokožky i stav některých kožních onemocnění a má tedy pozitivní terapeutické účinky.

UV lampy

Záření produkované UV lampami má spolehlivý desinfekční účinek, ale je třeba vybrat správnou lampu pro váš bazén a také zajistit, aby instalované lampy měly dostatečný výkon s ohledem na množství vody, které přes ně protéká. Vysoká energie záření v místě aplikace spolehlivě usmrcuje mikroorganismy a dokonce i rozkládá organické sloučeniny a vázaný chlór. Ale jsou účinné právě jen v místě, kde voda přichází do kontaktu s jejich zářením, nezabrání tedy další mikrobiologické kontaminaci a množení mikroorganismů. Pokud ale lampy využijete v kombinaci chlórem, omezí jeho nežádoucí účinky, tedy zápach nebo podráždění sliznic. Aby UV lampy správně fungovaly, je třeba je pravidelně čistit a také vyměňovat, neboť velmi rychle ztrácejí účinnost. A náhradní zářivky nejsou zrovna levné.

Chlordioxid

Chlordioxid má silný desinfekční účinek a jeho účinek je dlouhodobý. Nepáchne a navíc likviduje mikroorganismy na stěnách potrubí. Ale je to poněkud nebezpečná záležitost. Kromě jiného je toxický a výbušný. Je třeba jej vyrábět přímo na místě, což klade vysoké nároky na bezpečnost, navíc není snadné spolehlivě sledovat a regulovat jeho dávkování.

 

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv