O zodpovědníém podnikání s ředitelem pražského hotelu Perla

autor: | Říj 18, 2017 | Osobnosti | 0 komentářů

Společenská odpovědnost se odráží ve všímání si prostředí, ve kterém podnikáme Povídali jsme si o ní s ředitelem pražského hotelu Perla s panem Tomášem Startlem.

Podle čeho si vybíráte dodavatele? Promítá se do výběru etika odpovědnosti?

Zatím pro nás není klíčovým kritériem, abychom preferovali dodavatele, kteří například zaměstnávají ZTP nebo se propagují nějakými ekologickými parametry. Stále hledáme podle kvality za rozumnou cenu.

Jakým způsobem se odráží společenská odpovědnost hotelu?

Rádi pomůžeme ve sféře, kterou umíme a kde máme občas volné kapacity – tedy v ubytování. Nedáváme peníze, nechodíme po Praze sbírat odpadky… Dokonce si myslím, že pokud je někde nepořádek okolo kontejnerů, tak není mou povinností jít ho s  kolegy uklízet, ale mám se zasadit, aby to udělali ti, kteří to mají v běžné pracovní náplni. Odpovědnost bych viděl ve všímání si prostředí, ve kterém podnikáme a upozorňování na nepravosti a parazity, kteří by naší práci kazili. My se výhradně zaměřujeme na ubytování nevidomých. V zimě poskytujeme ubytovací kapacity mimopražským studentům hotelových škol při jejich exkurzích do Prahy.

Jaký význam má zapojení hotelu do života s bezprostředním okolím?

Zastávám názor, že hotel začíná před hotelem. A že naši hosté – tuzemští a hlavně mezinárodní turisté, nejsou nepřáteli místních rezidentů, ale naopak mohou spolu vytvářet dobrou symbiózu. V řeznictví nakupuji pro hosty a řezník může díky tomu obsloužit i pár místních občanů z okolních ulic. O bezpečnost místních se stará i náš noční strážný spolu s recepčním. Je jen potřeba to dát vhodně na vědomí sousedům i politikům.

Zapojují se do společensky odpovědných aktivit vaši zaměstnanci?

Ano, zaměstnanci vědí, že u nás jsou hosté ubytováni zadarmo a přitom jim pereme, poskytujeme uklizené pokoje ve vysokém standardu, nakrmíme je při snídaních. A že tento servis nevidomým je obvykle výrazně obtížnější než běžnému zdravému turistovi. Ale je to zpestření práce, jakýsi teambuilding a je fajn vnímat hřejivý dobrý pocit jednotlivých kolegů.

A hosté?

Když vidí hosté, jak naše servírka nabídne v restauraci rámě nevidomému, usadí ho, nabídne mu nápoj a po jeho přinesení mu na hrnek položí ruku, tak to vzbudí obdiv a příjemné emoce. Hosté nahlížejí na hotel s velkým respektem a odpustí nám mnoho drobných nepodstatných chyb, které se vždy mohou stát.

Myslíte si, že se dá odpovědně podnikat v hotelu, kam rozmařilí konzumní hosté jezdí za luxusem?

Ano, viděl jsem pár „eko“ projektů, kde hotelové resorty vznikly na atolech – ostrovech, kde chybí pro pobyt většina běžných zdrojů. Vše se dováží nebo produkuje na místě. To je samozřejmě drahé a aby to bylo ekonomické, je takové ubytování velmi drahé a podřízené spoustě omezení – frekvenci praní prádla, využití elektrické energie a pitné vody, dovozu potravin, mytí nádobí atp. Pro hosty by to měla být určitá hra a někdy i nepohodlí, za které si ovšem často rádi připlatí. Trochu paradox. Jakékoliv zapojení do ekologických programů a boj o trvale udržitelný rozvoj obvykle výrazně raději podstupují turisté z tradičních západních kultur než ti východní. Např. Rusové jedou na takový atol, protože pobyt tam byl naprosto nejdražší z nabídky, kterou našli a pak jsou rozčarovaní, že si manažer resortu dovolí je např. upozornit na to, že netřídí odpadky.

Máte s odpovědným vedení hotelu osobní zkušenost. Jak motivovat i ostatní hoteliéry, aby se chovali odpovědně?

Poprvé jsem se setkal s odpovědným podnikáním před 12 roky v hotelu Marriott a pak v hotelu Ramada. Byl jsem jako manažer trvale vzděláván, úkolován a zapojován do soutěží a měl předkládat informace, do kterých projektů jsme se zapojili. Když se na výročních konferencích vyhlašovali ředitelé velkých hotelů, kteří byli se svými projekty nejúspěšnější, měli obrovský aplaus a když jsem se dočítal, za co byli odměněni, strhlo mě to také. Je skvělé, že se o dobrých počinech hovoří, vyměňujeme si zkušenosti. Věřím, že se nás zapojí více správným směrem a na celý obor bude nahlíženo s větším respektem než dosud.

 

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv