„Ekologické zemědělství neznamená, že se tam nejezdí traktorem a nepoužíváte žádné přípravky. Používají se ale přípravky, které po ošetření, kdy splní svůj účel velice rychle degradují, nevstupují do rostliny a jsou velice šetrné k přírodě. Když se někomu snažím přiblížit podstatu ekologického zemědělství, vezmu jej prostě do vinice. Právě práce na vinici je základem onoho BIO přístupu v pěstování vinné révy. Nesmíte používat umělá hnojiva. Je třeba hnojit organickým hnojivem, hnojem nebo kompostem. Další zákaz patří insekticidům, tedy používat jakýkoli jed, co hubí hmyz. My ve vinicích nic nezabíjíme. Nepoužíváme ani žádné herbicidy na hubení plevele, to znamená, že zelená vinice neuvěřitelně žije. Naše vinice jsou všechny s porostem 14 druhů bylin. Tento způsob hospodaření je schopen udržet velkou druhovou pestrost a rozmanitost, a to považuji za zásadní. Vinice musí být také z padesáti procent stále ozeleněné. Žijí v nich vzácné či přímo ohrožené druhy, např. motýl pestrokřídlec podražcový. My jsme na ekologické hospodaření přešli už v roce 2008 a od roku 2011 je naše vinařství největším vinohradnickým BIO-pěstitelem v České republice. Máme 110 hektarů vlastních BIO vinic hned v několika okolních obcích. Všechny hrozny jsou sklízeny ručně.“

 Zachrání to žížaly?

Petr Marcinčák šel tak daleko, že chová na farmě žížaly. Krmí je hnojem, slámou nebo výlisky z hroznů, trávou, prostě organickým materiálem. A ony mu vyrobí vermikompost. Žížala totiž přeměňuje rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo. Je to nejlepší hnojivo, jaké existuje. Dvacetkrát účinnější než hnůj. Ročně vyrobí na 600 tun kompostu. Aplikuje šest tun na hektar ročně.

 Bio je trend

Co by Petr Marcinčák poradil provozovatelům restaurací, kaváren a vináren? Hledají dnes zákazníci BIO vína? „Je to dnešní trend. Stále více lidí pečuje o své zdraví a orientuje se na zdravou výživu. Ekologické zemědělství přináší zdravé potraviny a je šetrné k životnímu prostředí. Je to návrat k normálnímu hospodaření a je nutný, bez toho to už nepůjde. Od přírody se máme stále co učit. Na mnohé, co dobře fungovalo v minulosti, se nějak pozapomnělo v domnění, že vše nahradíme umělými produkty. Lidstvo potřebovalo větší produkci potravin a to se díky použití umělých hnojiv podařilo. Přineslo to však vyčerpání půdy. Dnes je většina půdy ohrožená vodní a větrnou erozí a velmi rychle ztrácí úrodnost. Ekologické zemědělství je cesta, která přináší změnu.“

Text: Branko Černý Foto: Archiv

Redakce Gastro&Hotel