Nový žebříček seřadí hotely podle kvality. Zohlední i personál a kvalitu služeb.

autor: | Bře 5, 2012 | Novinky z Gastronomie

Ministerstvo pro místní rozvoj si vezme do parády místní hotely. Ministr Kamil Jankovský chce vytvořit ze šesti tisíc ubytovacích zařízení v Česku žebříček, který bude hodnotit personál i kvalitu služeb. Prezident Asociace českých hotelů Václav Stárek se bojí případných žalob hoteliérů.

Hotely v Česku začaly kvůli krizi zlevňovat. Čerstvý průzkum společnosti KPMG uvádí, že loni byla průměrná cena pokoje v tuzemsku 1076 korun, což je o 406 korun na noc méně než v roce 2009. A konkurence se ještě přiostří. Do hotelového byznysu se totiž chystá výrazně vstoupit Ministerstvo pro místní rozvoj – hodlá oddělit špatné hotely od těch dobrých.

“Chceme zlepšit služby českých hotelů a pomoci tak cestovnímu ruchu. Trápí nás kvalita jejich služeb. Nejde o počty hvězdiček. Ty pouze řeknou, jaké má hotel vybavení. My chceme sestavit žebříček, který zhodnotí i ochotu nebo rychlost personálu. Lehce se tak může stát, že dobrý dvouhvězdičkový rodinný penzion přeskočí čtyřhvězdičkový hotel,” nastiňuje projekt ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

Co se bude kontrolovat:

O; počet zaměstnanců

O; jak dlouho trvá, než si zákazníka někdo všimne

O; zda je pozdrav přátelský

O; otázky kladené recepčním nebo číšníkem, který má hostovi pomoci s výběrem

O; druhy nabízených služeb

O; argumenty, které hotel používá pro získání hostů

O; jak se chová recepční při rezervaci a jak projevuje zájem o zákazníka

O; zda hotel nabízí hostům slevy či výhody

O; zda hotel pozval hosta k opětovné návštěvě

O; čistotu hotelu a příslušenství

O; rychlost personálu

O; dodržování norem společnosti

Žebříček za sto milionů

Konkrétní obrysy projektu ministerstvo v těchto dnech chystá a rozjet by se měl příští rok. Ministr náklady odhaduje na zhruba sto milionů korun, přispět by měla i Evropská unie. Z peněz se zaplatí počítačový systém, zpracování výsledků kontrol a především ubytování a jídlo v hotelích.

Na hodnocení si chce ministerstvo najmout soukromé kontrolory. Pracovali by ve dvou nezávislých skupinách: do každého hotelu by přišli zástupci každé z nich. Předstírali by, že jsou hosté, a po strávené noci by o hotelu sepsali zprávu. Pokud by se obě zprávy lišily, přišla by třetí kontrola, tentokrát už státní. Projekt potrvá dva roky a má obsáhnout všechny hotely v zemi, kterých je zhruba šest tisíc.;

Prosím anonymně

První hlasy už se proti němu ozývají. “Není možné kompletní výsledky zveřejňovat. Může dojít k poškození dobrého jména hotelů a reálně si dovedu představit, že se hoteliéři budou soudit,” obává se Václav Stárek, prezident Asociace hotelů České republiky, jehož kariéra je spojena s hotelem InterContinental. Ministerstvo by podle něj mělo výsledek kontroly sdělit jen konkrétním hoteliérům a na internetu vyvěsit pouze žebříček těch nejlepších.

Naopak firmy, které shánějí ubytování pro své klienty, by přehled uvítaly. “Naše hosty ubytováváme výhradně ve dvou nejlepších ostravských hotelech. Lepší v dojezdové vzdálenosti bohužel nejsou,” říká mluvčí nošovické továrny Hyundai Petr Vaněk.

Zdroj: Web AHR ČR