Nová odrůda vína Solaris boduje u českých spotřebitelů i odborníků

autor: | Zář 9, 2013 | Novinky z Gastronomie

Templářské sklepy Čejkovice získaly ocenění Zlatý klas na výstavě Země živitelka za jakostní víno Solaris. Toto víno s přívlastkem – výběr z bobulí ročníku 2012 – také nejlépe hodnotili návštěvníci akce otevřených sklepů v Čejkovicích.

Vinařské družstvo Templářské sklepy Čejkovice získalo 30. 8. 2013 na výstavě Země živitelka ocenění Zlatý klas v kategorii „Potravinářství a zpracovatelský průmysl“ za jakostní víno s přívlastkem Solaris – výběr z bobulí 2012. Jedná se o novou interspecifickou odrůdu, která je méně náchylná na poškození houbovými chorobami a proto této rezistentní odrůdě stačí jen 2 postřiky ročně. Díky této vlastnosti je velmi vhodná pro nově zakládané vinice, kde jsou hrozny pěstovány v režimu „bio“, tedy zcela bez ošetřování pesticidy. Sklepmistrům se podařilo z hroznů vyrobit v konečné fázi víno Solaris, které má zbytkový cukr 93,8 g/l při objemu alkoholu 11 %. Někteří milovníci vína proto přirovnávají toto víno k vínu slámovému nebo ledovému. Přitom víno vykazuje pěkný obsah kyselin, který činí ročník 2012 opravdu jedinečným.

Díky dlouholeté a systematické práci vybraných členů družstva, přichází Templářské sklepy Čejkovice v rámci rozšíření nabídky v r. 2012 hned s pěti interspecifickými odrůdami v novém designu pod označením New Cross. Odborníci tuto adjustáž velmi pozitivně hodnotí také díky jedinečnému designu nové etikety, která citlivě propojuje tradiční značku moravských vín a moderní odrůdu.

Výjimečnost odrůdy Solaris potvrdili také návštěvníci akce Otevřené sklepy Čejkovice, která se letos konala 31. srpna za rekordního zájmu návštěvníků. V rámci představovaných vzorků Templářských sklepů Čejkovice se odrůda Solaris stala jednoznačným vítězem také u spotřebitelů a potvrdila trend, že český zákazník není konzervativní a naopak rád poznává nové odrůdy vín.