Whisky, původně skotský nápoj, tradičně spjatý s dalším skotským národním klenotem – golfem, se bude vyrábět v netradičním českém prostředí. Pět kilometrů od Českého Krumlova, v rekonstruovaném statku Svachův dvůr, byla otevřena další významná stavba: likérka Svach.

V osadě s pouhými jedenácti obyvateli vznikl jedinečný projekt, který má odvahu tvořit historii. Již tři roky ve Svachově dvoře úspěšně funguje pivovar Glokner, který vyrábí řemeslná piva nejvyšší kvality. Nyní sem v symbióze vstupuje nová likérka, kde již začala produkce ovocných destilátů a kde se bude také vyrábět whisky.

Jak produkce samotného nápoje, tak spojení pivovaru a destilérky v řemeslném pojetí je pro Českou republiku netradiční.

„Vyrábět whisky lze právem pokládat za něco velmi odvážného, až bláznivého“, konstatuje jednatel Václav Cvach. „Díváme se na dalších dvě stě až čtyři sta let dopředu. Čeká nás velmi dlouhá cesta, plná učení, pokory a respektu. Víra a cíl nám dávají sílu se do toho pustit“, dodává místní destilér Martin Hrubeš.

Pivní kvas pro whisky se vyrobí v pivovaru Glokner podle vlastních receptů, které vycházejí ze zkušeností, získaných ve Skotsku. Kvas bude převezen jen 50 metrů do destilérky Svach, vypálen na unikátní destilační koloně a stočen do dubových sudů z Tennessee, Andalusie a Beskyd. První destilát bude uložen do sudů o objemu 190 litrů, ve kterých po čtyři roky zrála slavná značka Jack Daniel´s. To je pro whisky ideální a tyto sudy jsou velice ceněné i ve Skotsku.

Produkce single malt, tedy jednosladové whisky, představuje vrchol oboru. Celosvětová popularita tohoto nápoje v posledních desetiletích rapidně vzrostla a Česko se zařazuje k dalším zemím, které vyrábějí whisky mimo Skotsko. Kromě USA a Kanady to jsou například Japonsko, Jižní Afrika nebo Indie, ale také Venezuela, Brazílie či Dominikánská republika.

Destilace whisky Svach slavnostně zahajuje 3. prosince 2015 a na první ochutnávky nápoje se lze těšit za tři roky. Už v roce 2016 ovšem bude možné kromě již zavedeného piva nabídnout ovocné destiláty (hruškovici z nejkvalitnější odrůdy – Williams, dále slivovici a meruňkovici), likéry a také originální pivovici.

Svachův dvůr jako jedno z mála míst v České republice skutečně naplňuje pojem plnohodnotného a originálního rekreačního resortu. Vedle nové destilérky a zavedeného pivovaru sem patří také hotel, pivovarská restaurace s gastronomickými specialitami a velkou udírnou, lázně Mladina a osmnáctijamkové golfové hřiště.

Další informace najdete na www.svachovka.cz

Svachovka – Svachův dvůr

Svachova Lhotka 1

382 32 Mirkovice