Nia fitness, láska na první pohyb

autor: | Zář 30, 2017 | Nezařazené | 0 komentářů

Skupinové cvičení, ve kterém naleznete prvky jógy, pilates, tai-či a taekwon-do, to je Nia fitness, které do tělocvičen přineslo malou revoluci. Zulo lidem boty, přestalo je nutit, aby skákali jako na sportovním tréninku, a dalo jim velkou svobodu i radost.

Nia fitness

Nia fitness, zdravá kombinace bojových umění, tance a relaxace, která zlepšuje koordinaci, krevní oběh a celkový zdravotní stav, nabízí tři stupně intenzity v každém pohybu a výběr rozsahu pohybu. Jedná se tedy o cvičení vhodné pro všechny. Navíc má ambice, aby při jeho provozování lidé spontánně vyjadřovali své emoce a uvědomovali si své tělo. A k tomu v dnešní uspěchané době nemáme zrovna moc příležitostí.

Odkud Nia vane…

Ačkoli název cvičebního program zní tak trochu asijsky, tento čerstvý vítr do evropských fitness center přivál z USA. Nia je zkratkou Non-Impact Aerobics (aerobic bez dopadu) a také Neuromuscular Integrative Action (neurosvalová integrační činnost). Popravdě – za oceánem to není žádná horká novinka. Technika vznikla už v roce 1983. Její autoři Debbie a Carlos Rosasovi využili při koncipování nového stylu cvičení prvky z mnoha různých pohybových aktivit, které spolu na první pohled příliš nesouvisejí. Ale nenechte se zmást. Jóga, Alexandrova a Feldenkraisova technika, které slouží k tomu, aby člověk lépe porozuměl sám sobě, bojová umění, jako jsou třeba taj-či, taekwondo nebo aikido, ale také různé druhy tance, to všechno spolu tvoří silně návykový koktejl. „Přestaňte cvičit, začněte se přirozeně hýbat a užijte si to,“ vzkazují Rosasovi všem, kteří mají na Nia fitness chuť.

Cvičení, nebo hra?

Nia fitness se snaží se o co největší pestrost a variabilitu cvičení. Rozhodně nejde o strojově naučené pohyby, ale takové, které návštěvníci fitness studií procítí a příjemně při nich sladí tělo a duši. To je ostatně jeden z principů Nia. Schválně se na internetu podívejte na videa lekcí Debbie Rosasové, ať víte, o čem je řeč. Lidé cvičí s radostí a zaujetím, vláčné taneční pohyby střídají energické výpady ve stylu bojových umění a na dynamické pasáže navazují uklidňující pozice. Jako při každém jiném cvičení s instruktorkou lidé sice sledují její pohyby, ale nesnaží se je otrocky napodobovat. Přizpůsobují je svým možnostem tak, aby se cítili přirozeně. Odpadá tak stres z toho, že „nestíhám, nezvládám a snad každý tu cvičí lépe než já“. Svoboda vyjádření momentálních pocitů dokáže odplavit napětí, které si každý v práci nasbírá do foroty. Je Nia vlastně ještě cvičení, nebo už výrazový tanec?

Pryč s dřinou bez efektu

Debbie a Carlos Rosasovi vycházeli z toho, že tělo samo obvykle dobře ví, který pohyb mu dělá dobře. Neuznávají heslo ´Žádná bolest, žádný zisk´.  Zástupy lidí navštěvují fitness kvůli vyrýsovaným svalům, ale málokdy se zajímají, jestli se jim při intenzívním posilování nezkrátily, jestli mezi jednotlivými skupinami svalů existuje rovnováha a vzájemná souhra. Jestli využívají klouby v plném rozsahu pohybu a tak dál. Jenom když tohle všechno naplní, rozvíjejí cvičením sílu, rychlost nebo vytrvalost. Jinak je to dřina bez efektu.

Boty nepotřebujete

Nia vypadá na první pohled jako velice spontánní, skoro až impulzívní cvičení. Je však velmi promyšlené a vychází z řady moderních trendů výzkumů anatomie i nervosvalové činnosti. Jak už je zmíněno v úvodu, na pečlivě vybranou hudbu se cvičí naboso. Každý cvik provedete o to lépe, protože se přímo dotýkáte ploskou nohy podlahy a cítíte rovnou odpověď na každý pohyb.

Nia pro zdraví

Technika Nia je výjimečná nejen v provedení, ale také v tom, co může každému cvičícímu přinést. Co konkrétně dokáže?

  • Posiluje svaly.
  • Odbourává stres.
  • Pomáhá s hubnutím a udržením váhy.
  • Zlepšuje držení těla.
  • Pozitivně působí na srdce, plíce a krevní oběh.
  • Má pozitivní vliv na klouby.
  • Zlepšuje pružnost těla.
  • Umožní získat lepší vztah k vlastnímu tělu.
  • Zlepšuje fyzickou kondici.

Nia v českých zemích

Jednou z propagátorek Nia fitness u nás je fyzioterapeutka Zuzana Hloušková z Českých Budějovic: „Cvičení Nia jsem objevila v Americe, kde jsem studovala fyzioterapii. Nia zde byla jedním ze tří nejrozšířenější Mental Health cvičení. Koncept mě natolik zaujal, že jsem cvičení následující dny vyzkoušela a po návratu domů jela na kurz do Německa. Ačkoli jsem se jako fyzioterapeut na různé nové koncepty fyzického cvičení dívala kritickým okem, Nia mě nadchla. Splňovala všechny požadavky na správně provedený, rehabilitační a procítěný pohyb. Představovala pro mě návrat k mému vlastnímu tělu. Fakt, že ho nemusím trápit, ale že mu můžu jít naproti, byl úžasným zjištěním. To, že v Nia neexistuje dobře nebo špatně, přinesl velkou svobodu, pestrost a spontánnost pohybu.“

Do zdejších fitek si Nia cestu teprve hledá. Nejspíš i proto, že není tak docela jednoduché stát se instruktorkou nebo instruktorem. Ten, kdo o to stojí, musí získat certifikát a barevný pás podle toho, kterého stupně dosáhne. Existuje bílý, zelený, modrý, hnědý a černý pás, přičemž se každý liší dobou vzdělávání a zkouškou. Pokud byste se rozhodli nabídnout Nia ve svém fitness centru, více informací o potřebné zkoušce najdete na oficiálním webu nianow.com.

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv