Téma udržitelnosti začaly sledovat jak velké, tak i menší společnosti, které k němu mají většinou o trochu blíže. Díky respektu k přírodě, k lidské práci i snaze o udržitelnost planety si rum Flor de Caña s rodinnou tradicí získal v roce 2018 certifikaci Fairtrade a stal se tak jedním z prvních destilátů s tímto oceněním na světě.

V dnešní době se problematika ekologie, udržitelnosti, recyklace a zero waste stala naštěstí jedním z hlavních témat společnosti. Změnu začíná u každého z nás, máme šanci udělat malé kroky, které přitom mají v globálním měřítku velkou váhu. I obyčejný nákup, který uděláte u lokálních farmářů nepoužívajících pesticidy, může v dlouhodobém horizontu ulevit naší planetě. Plýtvání, plasty využívané jen pár minut i nakupování produktů, které nikdy nepoužijeme, je jen malý výčet věcí, bez kterých bychom se mohli obejít.

„Spolupráce se společností Flor De Caňa si velmi vážím. Nejvíce mě zaujal jejich „Zero Waste“ program a ekologické smýšlení. Flor De Caňa se snaží maximálně využívat vyprodukovaný odpad jako zpětné palivo nebo hnojivo, ale zároveň se opravdu zajímá o své zaměstnance a komunitu. Myslím, že je v dnešní době nesmírně důležité uvažovat komplexně a snažit se mít co nejmenší dopad na životní prostředí, a to i v gastronomii.“ Říká Vítězslav Cirok z pražského L’Fleur baru, vítěz Flor de Caňa Mixtronomy competition.

Kromě nás se pak počínání větších firem stává fakticky etickou otázkou k nám všem a naší planetě. Prémiový rum Flor de Caña byl za svou mnohaletou snahu přírodě ulevit, oceněn v tomto roce certifikací Fairtrade. Podmínek, které musel pro ocenění dodržet, je mnoho. Svým zaměstnancům zajišťuje tato nikaragujská společnost bezpečné pracovní podmínky i spravedlivou finanční odměnu. Pro výrobu prémiového rumu Flor de Caña je využívaná melasa z vlastních plantáží cukrové třtiny, které leží v okolí města Chichigalpa. Díky tomu nemusí docházet k dalekému převozu melasy a tím další zátěži životního prostředí. Rum je navíc již přes 10 let destilován za použití stoprocentně obnovitelné energie. Ve snaze pomoci s ochranou životního prostředí navíc společnost každý rok vysazuje na 50 000 stromů, a to již po 12 let.

„V globálním průmyslu destilátů, vína a piva toho lze pro udržitelnost stále udělat více,“ uvedl Eduardo Pellas, CEO značky Flor de Caña. „Již více než deset let destilujeme naše rumy za použití stoprocentně obnovitelné energie a tento postup je certifikovaný organizací Lloyd’s Register. Některé společnosti tyto postupy teprve začínají přijímat.“

CEO značky Flor de Caña, Eduardo Pellas má navíc za cíl společnosti mít „zcela udržitelný výrobní cyklus. V současnosti se veškerý CO2, který vzniká během fermentace, zachycuje a recykluje. „Naším dalším cílem je mít zcela ekologické balení, vyrobené ze stoprocentně recyklovaného materiálu,“ dodává.

O rumu Flor de Caña

Flor de Caña je značka nikaragujského rumu, která se nejčastěji vyváží do zahraničí. Prodává se ve více než čtyřiceti zemích celého světa a je to jedna z nejrychleji rostoucích prémiových značek rumu ve Spojených státech. Flor de Caña těží z rodinné tradice, která trvá již více než 125 let a k níž přispělo pět generací. V prestižních mezinárodních soutěžích v Londýně, Madridu, San Francisku a Chicagu získala Flor de Caña ocenění pro nejlepší rum na světě. Přední středoamerickou prémiovou značku Flor de Caña vyrábí a distribuuje společnost Compañía Licorera de Nicaragua, S.A. (CLNSA). V loňském roce získala značka Flor de Caña významné ocenění jako nejlepší výrobce rumů na světě pro rok 2017 v prestižní anketě IWSC. Společnost navíc v tomto roku uvedla na trh novinku, kávový likér Flor de Caña Spresso.

Redakce Gastro&Hotel