Program Skutečně zdravá škola realizuje na začátku školního roku 2017/2018 již 286 škol s téměř 50 000 dětmi a žáky z celé České republiky. Nejvíce skutečně zdravých škol je v Jihomoravském kraji (59), Středočeském kraji (36), Praze (29), Moravskoslezském kraji (26) a Pardubickém a Libereckém kraji (24).

Zlepšování kvality školního stravování

O zlepšování kvality školního stravování a vzdělávání dětí o zdravé výživě a původu potravin je mezi školami velký zájem. Dokládá to fakt, že jen dva roky po uvedení se do realizace komplexního programu Skutečně zdravá škola zapojilo již 286 mateřských, základních a středních škol v České republice.

 Cílem zůstává zvyšování kvality školního stravování

Po celé republice se dnes, na začátku nového školního roku, děti, žáci a studenti vrací do školních lavic. Cílem aktivit spolku Skutečně zdravá škola nadále zůstává zvyšování kvality školního stravování a vzdělávání dětí o tom, odkud potraviny pocházejí. „Přejeme si, aby školní stravování bylo pro vzdělávání dětí stejně důležité jako výuka češtiny nebo matematiky. Přejeme si, aby učitelé dokázali atraktivně propojit vzdělávání o jídle s ostatními předměty. Přejeme si, aby drobní zemědělci mohli nejen dodávat své výpěstky a produkty do školních jídelen, ale aby také umožnili žákům poznat reálný život na statku. A v neposlední řadě si přejeme, aby kuchařky ve školních jídelnách byly za svoji práci dostatečně ohodnocené,“ říká Tom Václavík, předseda spolku Skutečně zdravá škola.

Jídelny Skutečně zdravých škol mají povinnost připravovat školní stravování minimálně ze 75 procent z čerstvých surovin, nakupovaných od producentů v regionu školy

Ministr zemědělství Marian Jurečka nedávno odeslal dopis adresovaný zřizovatelům škol. Apeluje v něm na větší využívání regionálních potravin a biopotravin v provozech společného stravování. „Jídelny Skutečně zdravých škol mají povinnost připravovat školní stravování minimálně ze 75 procent z čerstvých surovin, nakupovaných od producentů v regionu školy. Při plnění stříbrných a zlatých kritérií programu pak musejí používat 5, respektive 10 procent biopotravin. Program Skutečně zdravá škola je tak ideálním nástrojem zřizovatelů škol k naplnění výzvy pana ministra zemědělství a k podpoře místních podnikatelů,“ doplňuje Václavík.

Epidemie nadváhy je stále větším problémem.

Již čtvrtina patnáctiletých chlapců a 13 procent stejně starých dívek v České republice trpí nadváhou nebo obezitou. Počet dětí s nadváhou se za posledních 15 let výrazně zvýšil a úroveň nadváhy dosáhla nového maxima, vyplývá ze zveřejněné mezinárodní výzkumné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO). O to více potěšující je zpráva z Velké Británie, kde provedli výzkum dětí navštěvujících školy zapojené do programu Food for Life, jenž byl inspirací pro český program Skutečně zdravá škola. Děti v těchto školách jedí doma dvakrát více ovoce a zeleniny než děti ze škol, které nejsou do programu zapojeny.

Stravovací návyky se tvoří již v dětském věku

Vědecké důkazy potvrzují, že stravovací návyky se tvoří již v dětském věku a správná a kvalitní výživa hraje klíčovou roli ve zdravém růstu dítěte a jeho kognitivním vývoji. Děti by se měly učit správně stravovat od útlého věku, do programu se hlásí vedle základních a středních škol i školy mateřské. Například Mateřská škola Semínko v pražské Hostivaři je zatím jediným držitelem stříbrného certifikátu Skutečně zdravá škola. Školy plnící program Skutečně zdravá škola nabízí dětem pokrmy připravené z kvalitních, čerstvých sezónních surovin od regionálních producentů a podporují a rozvíjí v dětech zdravé stravovací návyky. Skutečně zdravé školy také umožňují dětem pěstovat bylinky, ovoce a zeleninu na školních zahradách, učit se základům vaření a navštěvovat farmy v okolí škol. Rodičům pomáhají vzdělávat se v oblasti zdravé výživy dětí.

Program Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit se o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 286 škol z celé České republiky a 28 z nich již splnilo bronzová kritéria, 1 škola splnila stříbrná kritéria. Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.

Redakce Gastro&Hotel