Na konci března, bylo v Budapešti představeno nejnovější vydání známého gastronomického průvodce Michelin „Main Cities of Europe 2018“.

Michelinská ocenění jsou vždy poctou

Michelinská hvězda je tradičním a nejprestižnějším oceněním v gastronomickém odvětví. Na základě anonymního hodnocení ji mohou získat ty restaurace, které jsou dle inspektorů schopny uspokojit i požadavky té nejnáročnější klientely. Vedle hvězd v průvodci Michelin se udělují i další ocenění. Symbol příborů získávají restaurace za úroveň interiéru, kvality obsluhy a atmosféru podniku. Podniky, které nabízejí „výjimečné jídlo za rozumnou cenu“ obdrží ocenění Bib Gourmad, neboli „doporučení panáčka Michelina“.

„V letošním průvodci Main Cities of Europe bylo ohodnoceno celkem 33 českých restauračních zařízení. To je méně než v loňském roce, ale v seznamu se objevily čtyři nové restaurace – Bistrot 104, CottoCrudo, Café Savoy a Lokal Inn,“ uvedla v tiskovém prohlášení agentura Weber Shandwick.

Praha přišla o jednu hvězdu

Michelinskou hvězdu obhájily restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise (šéfkuchař Oldřich Sahajdák) a Field (šéfkuchař Radek Kašpárek). Naopak špatnou zprávou pro českou gastronomii je ztráta michelinského ocenění Alcron Restaurantu (šéfkuchař Roman Paulus).

Bib Gourmand, si od loňského roku udržely restaurace Divinis, Eska, Na Kopci, Sansho, Maso a Kobliha. Novým laureátem Bib Gourmad je Bistrøt 104, ovšem oceněný tým už v restauraci nepracuje. Ze seznamu restaurací, kde se podává „výjimečné jídlo za rozumnou cenu“ vypadlo SaSaZu.

Restaurace, které se pyšní symbolem příborů jsou pro rok 2018 CottoCrudo (dva symboly příborů), Café Savoy (jeden příbor) a Lokal Inn pak obdržel ocenění „restaurace s dobrým jídlem“.

Proč Praha nemá více ocenění v průvodci?

„Jeden z důvodů vidím v nedostatku kvalitních lokálních surovin. Sehnat dobré české suroviny je velmi složité, a to podle mého soudu šéfkuchaři nejvíce podceňují. Je to drahé, časově náročné, ale bez opravdové spolupráce šéfkuchařů s farmáři se to nezlepší. Zemědělci a chovatelé potřebují, abychom u nich více nakupovali, komunikovali a umožnili jim vyrůst,“ komentoval situaci Tomáš Karpíšek, spolumajitel restaurací Ambiente. V tom se shoduje i s „hvězdným“ šéfkuchařem Radkem Kašpárkem, který na stejné téma hovořil ve své přednášce na letošní Konferenci HORECA, kterou pořádal časopis Gastro&Hotel profi revue na pražském Výstavišti v rámci veletrhu Top Gastro&Hotel.

 

 

Redakce Gastro&Hotel