Nejvíc zahraničních turistů přijelo do českých hor letos v červenci z Polska, téměř 80 000. Za nimi následovali Němci a Nizozemci. Do památek UNESCO zase nejčastěji zavítali Slováci. Vyplývá to z výsledků ojedinělého průzkumu cestovatelských zvyklostí domácích a zahraničních turistů, který provedla agentura CzechTourism ve spolupráci s mobilními operátory. Zbytková data od operátorů tak ukázala, že hlavním cílem turistů z Polska jsou u nás Adršpašsko-Teplické skály. Němci v červenci zase nejčastěji zavítali do Františkových Lázní. Výletním cílem Pražanů bylo v prvním prázdninovém měsíci nejčastěji Konopiště.

„Tak podrobný popis chování turistů v konkrétních lokalitách jsme dosud neměli k dispozici. Jedná se o novinku v marketingovém výzkumu cestovního ruchu,“ uvedl generální ředitel agentury Rostislav Vondruška. Získaná data podle něj umožní zvýšit efektivnost marketingových kampaní, a podpořit tak vyrovnávání sezonality a týdenního cyklu v regionech.

Pro domácí cestovní ruch především v horských lokalitách je totiž charakteristické střídání cyklů pracovního dne a víkendu, které mají na svědomí domácí turisté. Zahraniční turisté naopak navštěvují regiony i během pracovního týdne, a pomáhají tak tento cyklus vyrovnávat.

„Nyní máme konečně k dispozici skutečně podrobná data, která nám umožní potenciál tohoto jevu využít,“ uvedl Vondruška. Agentuře podle něj také pomohou informace o vlivu konkrétních akcí na návštěvnost příslušných lokalit.

Na základě dat z mobilů analytici také zjistili, jaké turisty přitahují určité typy památek. Ve vybraných lokalitách navíc srovnání dat z mobilů s údaji o prodaných vstupenkách umožní zjistit, kolik turistů si zaplatilo vstupné do památky samotné, a kolik jich zůstalo „před hradbami“.;

Redakce Gastro&Hotel