Nejnavštěvovanější památky Česka

autor: | Lis 26, 2012 | Novinky z Gastronomie

Nejnavštěvovanější památkou Česka byl v minulém roce Pražský hrad, který návštěvností předstihl pražskou ZOO. Vyplývá to z výsledků šetření Návštěvnost turistických cílů v ČR za rok 2011. Sídlo českých králů přivítalo v roce 2011 celkem 1,4 milionu návštěvníků, což bylo o 245 tisíc víc než v roce předchozím. Pražský hrad na první příčce vystřídal pražskou zoologickou zahradu, které první místo uniklo o necelých 59 tisíc návštěvníků. Třetí místo v absolutním pořadí obhájilo centrum AquaPalace v Čestlicích, kam letos zavítalo 830 tisíc návštěvníků. K dalším nejnavštěvovanějším turistickým cílům Česka patřila v minulém roce také Staroměstská radnice, Židovské muzeum v Praze, ZOO Zlín – Lešná, Národní galerie v Praze, či plzeňská ZOO.

Dílčí žebříčky návštěvnosti se proti předchozímu roku příliš nezměnily. Žebříček nejnavštěvovanějších hradů a zámků opanovala stejně jako v předchozím roce pětice Pražský hrad, Český Krumlov, Lednice, Hluboká nad Vltavou a zámek a arboretum Průhonice.

Nepřekvapil ani žebříček nejnavštěvovanějších přírodních památek, kde se na prvních pěti příčkách umístily Punkevní jeskyně s propastí Macocha, soutěsky Kamenice, Pravčická brána, Koněpruské jeskyně a Bozkovské dolomitové jeskyně.

Šetření Návštěvnost turistických cílů je ojedinělým projektem agentury CzechTourism, který je realizován od roku 2007. Závěrečné výsledky vyplývají z údajů o návštěvnosti více než 350 turistických cílů z celé ČR.