Valtice – Odborná porota Národní soutěže vín – slovácké vinařské podoblasti vybrala jako nejlepší Rulandské bílé, pozdní sběr 2011 vinařství Víno Zlomek Vávra z Boršic u Blatnice. Toto víno se tak stalo Šampionem a vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín slovácké vinařské podoblasti. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, je realizována za finanční podpory Vinařského fondu a probíhá pod garancí Svazu vinařů.

Vinařství Víno Zlomek Vávra přihlásilo do soutěže pouze čtyři vína a se všemi uspělo. V konkurenci 387 vín 63 vinařských firem získalo jejich Chardonnay, výběr z hroznů a polosladké Rulandské bílé, výběr z hroznů stříbrnou medaili a s Muškátem moravským, jakostním odrůdovým vínem stejně jako se všemi třemi výše uvedenými víny postupují do dalšího kola hodnocení o titul Salon vín České republiky.
;
„Odrůda Rulandské bílé je vlajkovou lodí našeho vinařství a v Boršicích u Blatnice se mu skvěle daří. Dozrává nám zde do vyšší cukernatosti, až na hranici výběru z hroznů, což pro Rulandy nebývá úplně obvyklé. I přes vyšší cukry si však zachovává svěží kyselinku, což mu dává osobitý charakter. Jako mladé mělo toto víno zajímavé tóny banánu, nyní zde můžete nalézt tóny po zralých hruškách. Po delším ležení se ve víně projeví pro rulandy typická chlebovinka,“ popsal svého Šampiona Libor Zlomek.
;
Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

·;;;;;;;; Šampion a vítěz kategorie: Rulandské bílé, pozdní sběr 2011 – Víno Zlomek Vávra s. r. o. z Boršic u Blatnice

Kategorie B – bílá polosladká

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Sauvignon, pozdní sběr 2011 – Metroflora s. r. o. z Milotic

Kategorie C – sladká vína

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Rulandské bílé, ledové víno; 2010 – Milan Vašíček z Prušánek

Kategorie D – růžová vína

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Frankovka, pozdní sběr 2011 – Zámecké vinařství Bzenec s. r. o.

Kategorie E – červená vína

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2009 – VINAŘSTVÍ Plešingr, spol. s r. o. z Rohatce

Kategorie F – sekty s.o.

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Louis Girardot brut – jakostní šumivé víno s.o. 2008 – BOHEMIA SEKT, s. r. o. ze Starého Plzence

Nejlepší kolekce: Milan Sůkal z Nového Poddvorova
;

Odborná komise na základě dosažených bodů také udělila 25 zlatých, 71 stříbrných a 17 bronzových medailí, které najdou spotřebitelé na lahvích oceněných vín.

;
Do celostátního kola Národní soutěže vín postoupilo ze slovácké vinařské podoblasti 261 vín, která budou hodnocena spolu s postupujícími z dalších vinařských podoblastí – velkopavlovické, mikulovské, slovácké a znojemské a víny z vinařské oblasti Čechy. Usilovat budou o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.
Výsledky hodnocení bude mít veřejnost příležitost posoudit 8. září v Uherském Hradišti během výstavy soutěžních vín, která proběhne v rámci populárních, letos již desátých Slováckých slavností vína a otevřených památek.
;
Výsledky hodnocení bude mít veřejnost příležitost posoudit v;sobotu 8. září od 14.00 hod v Uherském Hradišti ve Vinohradské ulici během výstavy soutěžních vín, která proběhne v;rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek. Představí se ucelený přehled všech 387 vzorků vín ze slovácké vinařské podoblasti, včetně Šampiona a vítězů kategorií.
;
Slovácká vinařská podoblast
;
Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky, od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdete jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat nebo na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde Mülleru Thurgau, Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému, Rulandskému bílému a Muškátu moravskému. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.;