Přeci růžová a perlivá. A která z nich? Přeci tak, která se umístila v jediné specializované soutěži u nás.

Do národní soutěže růžových a perlivých vín JAROVÍN přihlásilo 88 českých a moravských vinařů 200 růžových vín, klaretů a frizzante.

Šestnáctičlenná komise pod vedením enologa Jaroslava Suského a svého předsedy Branka Černého využívala pro hodnocení tablety systému Národního vinařského centra ELWIS. V komisi zasedli úspěšní a známí vinaři vedle sommelierů i vinařských lektorů. Komisaře přitom potěšila vysoká úroveň testovaných vzorků.

„Velmi potěšující je, že celkem 5 vín získalo známku přesahující 90 bodů a tím i nárok na velkou zlatou medaili“ říká Branko Černý. „A to hned ze dvou důvodů. Jednak to vypovídá o vysoké kvalitě přihlášených vín a jednak o tom, že se degustátoři konečně nebojí takto vysoko hodnotit i „odpočinková“ vína typu rosé a frizzante“.

CHAMPION VÍNO VANĚK Muškát moravský frizzante 2022 perlivé víno

Krásná světle žlutá barva se sluníčkovými odlesky, velmi bohatý ovocný buket s čerstvými hrozny, meruňkami, broskvemi a jablky Golden Delicius. Parádní chuť s ovocem z vůně, jemný cukr, šťavnatá kyselina a dlouhá svěží dochuť.

VÍTĚZ KATEGORIE SUCHÝCH ROSÉ VÍNO ZBOROVSKÝ Merlot  rosé 2022 moravské zemské víno

Mazlivá, jemně jahodová barva s lososovými odlesky. Vůně je jahodová, výrazná, ovocná s košíkem bobulového ovoce. V plné chuti dominují višně, třešně, lesní jahody i cheese cake. Dlouhá a svěží suchá dochuť.

VÍTĚZ KATEGORIE ROSÉ DO 45 G CUKRU VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK Frankovka rosé 2022 pozdní sběr

Úchvatná barva jahodové šťávy ve slunci. Bohatá vůně letního ovoce, dominují čerstvé i marmeládové jahody. Plná, bohatá jemně nasládlá chuť s jahodami, třešněmi, višněmi a malinami. Svěží kyselina v dlouhém závěru.

VÍTĚZ KATEGORIE SLADKÝCH ROSÉ VINAŘSTVÍ VAJBAR Frankovka rosé 2021 ledové víno

Barva je sytě zlatá s mosaznými odlesky. Vůně je opojná, výrazná a bohatá. Nese se v tónu sušených meruněk a broskví, černého čaje s medem, v závěru přichází marmelády. Chuť je sladká, ale svěží, šťavnatá. S masívním nástupem sušených brusinek, kandovaných višní a sušených hrušek.

VÍTĚZ KATEGORIE SUCHÁ FRIZZANTE ZD NĚMČIČKY Irsai Oliver frizzante 2022 moravské zemské víno

Světle žlutá barva se zelenými odlesky, velmi výrazná vůně s marmeládami z letního a exotického ovoce, koření a jemné likérové tóny. Chuť je velmi překvapivá – po nasládlé vůni je svěží, suchá a dynamická, ovocná i kořenitá.

VÍTĚZ KATEGORIE ROČNÍKOVÝCH ROSÉ ZNOVÍN ZNOJMO Rulandské modré rosé 2020 pozdní sběr

Barva je v tónu cibulové slupky. Vůně je plná, pevná, dokonale pinotová, oblá, usedlá s bylinkami a tóny karamelu. Chuť je nazrálá, oblá, plná a sofistikovaná. Dokonalá ukázka ročníkového rosé. Velmi dlouhá dochuť.

VÍTĚZ KATEGORIE KLARETŮ VÍNO ZBOROVSKÝ Merlot blanc de noir 2022 moravské zemské víno

Jemná, světle zlatavá barva s bílými odlesky. Výrazná a šťavnatá vůně se s mirabelkami, bílým rybízem, kořením a sušenými travinami. Dynamická a svěží chuť s rybízem a citrusy. Dokonalé osvěžující víno.

SOUTĚŽ KOLEKCÍ:

1.místo s průměrnou známkou 88,17 bodu VINAŘSTVÍ VAJBAR

2.místo s průměrnou známkou 86,42 bodu VINAŘSTVÍ STARÝ VRCH a ZNOVÍN ZNOJMO

Celkem 15 vinařství splnilo podmínku zařazení do soutěže kolekcí a přihlásilo nejméně 4 vzorky. Absolutním rekordmanem v přihlášených vínech bylo VINAŘSTVÍ VAJBAR s celkem 13 vzorky. Z výsledků je vidět, že se vůbec nejednalo o špatnou taktiku.

Večer po hodnocení následovala první z veřejných degustací, jichž se pod názvem Dny v růžovém koná napříč celou republikou v květnu a červnu celkem deset. Aprílová párty, jak se tradičně tato první prezentace nazývá je ovšem úplně jiná. Jde o zcela neformální setkání milovníků vína s hodnotiteli u sklenky skvělého moku. Bez katalogu, bez přemýšlení o medailích. Zážitek umocňují historické Lotrinské sklepy, ve kterých se ve Velkých Pavlovicích koná.

Dny v růžovém lákají na dalších devět degustací frizzante a růžových vín českých a moravských vinařů. Všechny jsou stejné, ale každá úplně jiná. V zámecké zahradě zámku Mikulov s cimbálem, v historickém centru Znojma, v Praze na nábřeží Vltavy s růžovým občerstvením, v Písku s celým tuňákem na grilu a dalších úpravách dle vaší libosti nebo novinkově v Kutné Hoře s grilováním na terase.

Máte chuť na skvělá vína? Tak si vyberte:

JAROVÍN Znojmo – 5. 5.

Den v růžovém Mikulov – 13. 5.

Den v růžovém České Budějovice – 19. 5. 

Den v růžovém Kutná Hora –20. 5.

Den v růžovém Praha – 25. 5.

Den v růžovém Plzeň – 26. 5.

Den v růžovém Písek – 10.  6.

Den v růžovém Ostrava  15. 6.

Den v růžovém Děčín – 17. 6.

 

Celkové výsledky najdete zde: https://www.kralvin.cz/vysledky-jarovin-2023