Singapurské letiště Changi hostilo na sklonku března 6. ročník Masters of Wines and Spirits, jedinečnou prezentaci, kromě spousty vzácných vín, také sedmadvaceti vzácných whisky a koňaků.

Koňaky byly jen tři

Popravdě koňaky byly jen tři: Louis XIII Le Mathusalem, patrně vůbec první koňak uložený do šestilitrové karafy (whisky  ̶  The Macallan  ̶  už si to vyzkoušela), Camus Rarissimes 65 Year Old, unikátní směs nejjemnějších eaux-de-vie, a konečně Martell Grand Champagne 1920, vzácná a od roku založení značky (1715) vůbec poprvé představená kompozice tohoto druhu ze zásob domu; zbytek tvořily whisky. Statistika jako kdyby chtěla dokreslit strukturu prodeje hlavních kategorií alkoholických nápojů. Z celkové roční útraty lidstva za tvrdý alkohol připadá na whisky 38 %. Na koňak jen 3 %.

Koňak je z pohledu barmana nejkonzervativnější kategorií

Koňak je z pohledu barmana nejkonzervativnější kategorií. Zatímco všichni ostatní výrobci se snaží o inovace, a to někdy i docela křečovité  ̶  je to pár dní, co Pernod Ricard informoval o vodce infuzované kaviárem z Bondovy oblíbené běluhy  ̶  v Charente a Charente-Maritime sází stále jen a jen na periodickou destilaci vína z šesti zákonem definovaných oblastí (a jejich kombinaci) a sudy z evropského dubu. A ještě ke všemu kategorii svírá kazajka AOC, tedy Apellation Origine Controlée, geografické omezení výroby na poměrně malou část jihozápadní Francie, zatímco gin, vodku, rum a whisky může vyrábět každý a tequila má k dispozici jeden mexický stát celý a z několika dalších alespoň kousky.

Nad koňakem svítá

Přesto přese všechno i nad koňakem svítá. Přinejmenším poslední rok, dva. A přinejmenším nad dvěma základními úrovněmi luxusu, tedy nad V.S. (Very Special představuje kolem 50 % prodeje) a V.S.O.P. (Very Special Old Product představuje 40 % prodeje). Časy, kdy na stolech čínských vyšších úředníků a vojáků stály karafy se všemi těmi exóčky a paradýzy a jak se těm ultraprémiovým variantám říká, jsou sice pryč, protože i východoasijský HDP neutáhne všechno, ale jenom něco, ale výrobce to až tak dalece netrápí. Tak jako tak jejich figures nafukují právě standardní a možná ještě tak prémiové kvality, zatímco ty super a ultra slouží spíše k vytváření wow-efektů nebo jako výzva k následování, případně generují výkřiky no tedy, napadlo by vás někdy něco takového, a představují vlastně jen desetinu byznysu.

Báječný rok 2016

Průmysl koňaku se loni činil. Tedy činil… vyrobit není problém, problém je prodat. A to se loni náramně dařilo. Téměř sto osmdesát milionů lahví  ̶  o dvacet milionů více než v roce 2015  ̶  za více než dvě a tři čtvrti miliardy eur. Koňak také tvoří celou pětinu francouzského exportu vína a lihovin. Jak se zdá, vážná krize z let 2013/2014 je zažehnána. Oživil se i trh dražších variant. Prodej koňaků X.O. (Extra Old) a dražších se zvedl o téměř 12 % a tržby za ně o více než 8 %.

Zákazníci se vracejí ke koňaku

Tak, jak se zákazníci vracejí ke koňaku, lze očekávat zvýšený zájem o koktejly na jeho bázi. Zvyšuje se zájem o luxusní varianty zejména v Asii a v obchodech sloužících cestujícím, a to zejména v letecké dopravě. Tzv. velké značky (a to především Courvoisier, Hennessy, Martell a Rémy Martin) se pokoušejí dotáhnout na skotskou a přestávají se stydět za přístup orientovaný na komerci. Samozřejmě zpovzdálí jim začínají lokální značky dýchat na krk a pokoušejí se prosadit na mezinárodním trhu.