Názvosloví kávových nápojů aneb jakou kávu pijete

autor: | Dub 25, 2013 | Novinky z Gastronomie

Vyznáte se v názvosloví kávových nápojů? Víte, co si představit pod pojmem caffe macchiato? Víte, co vám číšník přinese, když si objednáte latte? A jaký je vlastně rozdíl mezi ristrettem a espressem? Na všechny tyto otázky existuje jasná odpověď, která však často není zřejmá ani rádoby profesionálním kavárníkům. A to je velká škoda, protože potom se mnohdy nedočkáte kávy takové, jakou jste si objednali, a odcházíte ochuzeni o jedinečný požitek z dobře připravené a kvalitní kávy.

ESPRESSO

Espresso je potěšení z kávy poitalsku: dokonalé espresso má hustou a kompaktní crému (typickou pěnu) s tygrovitými vzory na povrchu. Skvěle harmonická kyselinka a lehká trpkost mu dávají silnou a vyváženou chuť.

Velikost (od krátkého – zvaného „ristretto“ – po dlouhé „lungo“) a sílu lze na všech automatických kávovarech De’Longhi naprogramovat podle chuti.

KÁVA LONG

Káva LONG je třikrát větší než espresso. Mnozí lidé si myslí, že káva LONG („espresso lungo”) obsahuje méně kofeinu než espresso, ovšem opak je pravdou. Káva LONG má mnohem více kofeinu než espresso právě díky delší extrakci. Čím déle proces extrakce trvá, tím vyšší je obsah kofeinu.

Caffe macchiato

Caffe macchiato,někdy též známé jako espresso macchiato, je kávový nápoj připravený z espressa a malého množství mléčné pěny na vrch.

CAPPUCCINO

Spolu s espressem je cappuccino nejpopulárnějším kávovým nápojem. Obvykle se vychutnává u snídaně nebo během pauzy, ovšem nikdy ne po jídle.

Název cappuccino je pravděpodobně odvozen z názvu mnišského řádu kapucínů. Konkrétně buď ze špičaté kapuce, kterou mniši nosili (italsky: cappuccio) a jejíž tvar připomínal mléčnou pěnu, nebo podle hnědé barvy kápě, která odpovídala barvě perfektně připraveného nápoje.

LATTE MACCHIATO

V Itálii lidé pijí kávu již od poměrně útlého věku – začínají právě s latte macchiato: směsí kávy, horkého mléka a mléčné pěny.

CAFFE LATTE

Itálie je pravděpodobně domovem kultury pití kávy, která získala oblibu po celém světě. V Itálii začíná den šálkem caffe latte, nejlépe v kombinaci se sušenkami nebo koláčem. Caffe latte je směsí horkého mléka a malého množství kávy.

FLAT WHITE

Káva Flat White podle všeho vznikla počátkem 80. let 20. století v Sydney v Austrálii. Někteří lidé však tvrdí, že se tento nápoj popíjel již v 70. letech v Melbourne. V dnešní době jsou kávové nápoje s mlékem populární po celém světě, obliba nápoje FLAT WHITE proto vzrůstá.

Stejně jako u jiných receptů najdeme i zde řadu variací, většina z nich se však v jednom shoduje: ke kávě patří mléko, které je však zpěněno méně než na cappuccino.

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy a chtěli byste si ji vychutnávat každý den v pohodlí svého domova, správnou volbou pro vás může být plnoautomatický kávovar značky De´Longhi. Ten totiž udělá téměř vše za vás – odměří přesnou dávku kávy, namele ji, spaří a sedlinu vysype do vyjímatelné nádobky. Nespornou výhodou je tedy snadná obsluha přístroje, která rozhodně stojí za vyšší počáteční investici.

Automatické kávovary De´Longhi disponují velmi tichým zabudovaným ocelovým mlýnkem na zrnkovou kávu s nastavitelnou hrubostí namletí, samočisticí funkcí, výškově nastavitelným adaptérem na výdej kávy a nastavitelným množství kávy a vody. Jednoduše si tak připravíte svou oblíbenou kávu v pohodlí domova – ať už jste milovníci italského espressa nebo preferujete cappuccino s mléčnou čepicí.

Více informací o plnoautomatických kávovarech De´Longhi naleznete na: www.delonghi.cz