Národní soutěž vín 2013 bude hodnotit vína z Moravy

autor: | Srp 20, 2013 | Novinky z Gastronomie

Národní soutěž vín 2013, největší a nejvyšší soutěž vín v České republice, zahajuje ve dnech 19. a 20. srpna hodnocením vín slovácké vinařské podoblasti seriál hodnocení vín na Moravě. Hned následující dny, tedy 21. – 22. srna, bude soutěž pokračovat hodnocením vín z mikulovské vinařské podoblasti. Národní soutěž vín pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národního vinařského centra.

Na odborném pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích zasednou 19. – 20. a 21. – 22. srpna v komisích hodnotitelé a vyberou nejlepší vína s původem hroznů ve slovácké a mikulovské vinařské podoblasti. Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona, budou určeni vítězové jednotlivých kategorií, úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Podle stejného klíče následně proběhnou hodnocení soutěže také ve znojemské (10.9.) a velkopavlovické (12.-13.9.) vinařské podoblasti. Hodnocení vín vinařské oblasti Čechy proběhlo 5. června a titul Šampiona zde získalo Rulandské šedé, výběr z hroznů 2012 z Žernoseckého vinařství s.r.o.

Nejlepší vína dále postoupí do prvního, už celostátního kola Národní soutěže vín, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o složení Salonu vín ČR nebo titulu absolutního Šampiona.

„Letošního ročníku Národní soutěž vín se zúčastní cca 1700 vín. Nejlepších 650 – 700 postoupí do prvního kola Salonu vín – národní soutěže vín. Z nich bude vybráno 200 nejlepších, z kterých ve finále komise vybere nejlepších sto, která získají titul Salon vín ČR,“ vysvětlil postup výběru naší největší a nevyšší soutěže vín ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Národní soutěž vín je propracovaný hodnocení kvality moravských a českých vín. „Díky tříkolovému systému hodnocení je zaručena nejvyšší vypovídací hodnota výsledků soutěže. Jen opravdu prvotřídní víno dokáže o svých výjimečných kvalitách přesvědčit v průběhu roku tři různé, samozřejmě naslepo hodnotící komise,“ komentoval způsob hodnocení garant soutěže ing. Martin Půček ze Svazu vinařů ČR.

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti navazuje také výstava pro veřejnost, která tak bude mít příležitost posoudit kvality zúčastněných vín a mít první příležitost ochutnat vína usilující o zařazení do prestižního Salonu vín.

Výstavy vín jednotlivých podoblastí:

Slovácká podoblast: 7. září, Uherské Hradiště (v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek)

Mikulovská podoblast: 6. – 8. září, Mikulov (v rámci Pálavského vinobraní)

Znojemská podoblast: 21. září, Dolní Kounice

Velkopavlovická podoblast: 27. – 28. září Brno (Kongresové centrum Brněnského výstaviště)

Nad uplynulými dvěma ročníky soutěže převzal záštitu prezident republiky Václav Klaus. Se současným prezidentem Milošem Zemanem probíhají jednání o pokračování podpory naší nejvyšší a největší soutěže vín.

Národní soutěž vín už několik let využívá počítačový hodnoticí systém Elwis, který vyvinulo Národní vinařské centrum. Tento systém je zárukou přesnosti zpracování výsledků a vylučuje jakoukoliv chybu či záměnu výsledků degustační komise. Soutěž je tak realizována nejen na nejvyšší možné kvalitativní úrovni soutěžních vzorků, ale také na nejvyšší úrovni technické.

Národní soutěž vín – postup výběru:

2. kolo Salonu vín – národní soutěže vín

Termín: 9. ledna 2014

Hodnocení: 200 vín

Vybráno 100 nejlepších vín do Salonu vín ČR,

absolutní Šampion a nejlepší kolekce.

1. kolo Salonu vín – Národní soutěže vín

Termín: 10. – 12. prosince 2013

Postupuje 200 vín do 2. kola Salonu vín – národní soutěže vín.

Národní soutěž vín

Termín: květen – září

Ocenění: Šampion, vítěz kategorie, nejlepší kolekce vín

zlatá medaile – 86 a více bodů

stříbrná medaile – 84 – 85,99 bodů

bronzová medaile – 82 – 83,99 bodů

Postup do 1. kola Salonu vín – národní soutěže vín:

• kategorie A, D, E, G – 80 bodů a více,

• kategorie B a F – 82 bodů a více,

• kategorie C – 84 bodů a více