Na Silvestra skoro plno, na Vánoce zavřeno, hlásí hotely

autor: | Lis 26, 2012 | Novinky z Gastronomie

Zatímco kolem Silvestra hlásí některé hotely a penziony již plno, na Vánoce někde naopak zavírají. Kompletně obsazeno má na Silvestra například českobudějovický hotel Budweis: “Hosté přijedou 29. nebo 30. prosince a odjedou 2. ledna. Čeká je připravený program – prohlídka Budějovic, návštěva Českého Krumlova nebo Jindřichova Hradce s vánočními betlémy” říká manažerka hotelu Adriana Valuchová.

Úplně nebo téměř zcela vyprodáno mají na silvestra i některé hotely na jižní Moravě, přestože region nemůže nabídnout sníh a lyžování. Na Vánoce naopak mají jihomoravské hotely spíš prázdno a některé raději přes svátky zavírají. “S troškou černého humoru platí, že během Štědrého dne se v městském hotelu ubytuje většinou jen ten, kdo chce spáchat sebevraždu,” glosoval situaci během tří vánočních svátků obchodní náměstek brněnského hotelu Slovan Ivo Skalický. Od 23. do 26. prosince je proto hotel zavřený, blízký hotel Orea Wellness Santon není v provozu dokonce od 21. až do 27. prosince.

S ročním předstihem

Do jižních Čech přijedou kolem Silvestra především německy mluvící hosté, které láká levnější gastronomie než u nich doma. K nejobsazenějším v Krumlově patří Zlatý anděl přímo v historickém centru, Růže nebo Konvice. Klienti si ubytování často rezervují od října, cestovní kanceláře s ročním předstihem,” řekla vedoucí úseku cestovního ruchu Českokrumlovského rozvojového fondu Eliška Koričarová.

Na konci roku jezdí do romantického města hlavně německy mluvící klientela, sílí ruská, maďarská, a tradičně hodně hostů přijíždí z Asie. Město, nejrůznější organizace i podnikatelé připravili zřejmě nejbohatší nabídku adventních a novoročních akcí v kraji.

“Silvestr na Lipensku bude díky přeshraniční spolupráci určitě z 95 procent vyprodaný,” říká Martin Řezáč ze společnosti Lipno Marketing, která rozvíjí spolupráci lipenských penzionů a hotelů s rakouskými skiareály Hochficht a Sternstein. “Někteří ubytovatelé mají vyprodáno. Letos totiž dostali už před letní sezonou od obou areálů cenové podmínky, a mohli tak turisty v předstihu lákat na zimní pobytové balíčky. Dost lidí si pak pobyty vzápětí rezervovalo, třeba v apartmánech ve Frymburku,” uvedl Řezáč.

Méně Nizozemců, více Čechů

Na Lipensko jezdí stále více Čechů, Nizozemců rok od roku méně, vracejí se Němci z bývalých zemí NDR, uvedl Řezáč. Do projektu společné přeshraniční propagace česko-rakouského lyžování je zapojeno na 50 provozovatelů ubytovacích zařízení na Lipensku a přibývají další.

Ve středních Čechách je poptávka po ubytování o vánočních svátcích a na Nový rok zatím zpravidla stejná jako vloni. Provozovatelé většiny hotelů a penzionů v kraji registrují zkracování pobytů svých hostů. Některé hotely na přelomu roku budou mít zavřeno, zatímco hotel Monínec v největším středočeském lyžařském středisku má pro Vánoce a Nový rok zarezervovaných zatím asi třetinu z 200 lůžek. Stejně jako vloni.

Zdroj: ČTK