Počty Čechů, kteří cestují na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A podle prodejů zájezdů od cestovních kanceláří, letošní rok bude pravděpodobně opět rekordní. Zaměstnanecké benefity také pomáhají Čechům s úhradou výdajů na cestování.

Statistiky a průzkumy ukazují jednoznačně, že si Češi cestování neodpustí, i když ekonomická situace není ideální. A co víc, netráví dovolenou pouze v tuzemsku, jak tomu bylo v covidových letech. Průzkum pro společnost Pluxee (dříve Sodexo Benefity), zpracovaný agenturou Ipsos, ukázal, že už loni vyrazila na dovolenou do zahraničí více než polovina Čechů. Kvůli vysoké inflaci si část z nich vyhradila pro dovolenou skromnější rozpočet nebo dovolenou zkrátili.

Podobně to ukázala také data Českého statistického úřadu za loňský rok. Průměrná zahraniční delší cesta v roce 2023 trvala 7,6 noci a jeden den této cesty stál 1 948 korun na osobu, což bylo o 6 % více než v roce 2022. Průměrná zahraniční kratší cesta v roce 2023 trvala 2,4 noci a průměrné denní výdaje činily 1 789 korun. Meziročně tedy průměrné denní výdaje vzrostly o 12,3 %.

Rostoucí výdaje za dovolené mohou být také ovlivněny tím, že Češi našli způsob, jak ušetřit za cestování díky volnočasovým benefitům (například Pluxee Flexi nebo Multibenefit nebo kredit z Cafeterie). Tyto benefity mohou výrazně ulehčit rodinnému rozpočtu. „Dnes je lze využít nejen na nákup zájezdu od cestovní kanceláře, ale také letenek nebo ubytování kdekoliv na světě, například přes Booking.com. V tuzemsku pak třeba na ubytování v hotelu, penzionu, apartmánu, chalupě nebo v lázních,“ vysvětluje Tereza Knířová ze společnosti Pluxee.

Průzkum Pluxee také ukazuje, že Češi si stále častěji dopřávají více dovolených během roku. „Zhruba polovina si dopřává několik týdenních pobytů během roku. Dva a více týdnů volna najednou si vezme jen necelá třetina. Na dlouhou dovolenou nejčastěji vyrážejí lidé mezi 45 a 53 lety,“ dodává Knířová.

Zkušenosti cestovních kanceláří potvrzují, že Češi během roku cestují častěji. „Roste podíl zákazníků, kteří letí na dvě, někdy i tři dovolené. V zimě letí za teplem do exotiky, v létě k moři do osvědčené destinace a pak si ještě léto prodlužují po hlavní letní sezóně,“ říká Lucie Hasman, tisková mluvčí CK Blue Style.

 

Na vlastní pěst nebo s CK?

Počet cestovatelů, kteří vyrážejí na dovolenou letadlem, roste každým rokem. „Češi nejčastěji tráví leteckou dovolenou v Egyptě, Řecku, na Turecké riviéře, v Tunisku nebo Bulharsku. TOP 5 zemí se u českého zákazníka v posledních letech moc nemění,“ uvedla Hasman. Na dovolenou s dopravou autem pak tradičně vedou Chorvatsko, Slovensko a Itálie.

Čím dál více Čechů cestuje do zahraničí na vlastní pěst. Loni podle ČSÚ vyrazilo na delší pobyty po vlastní ose necelé tři miliony lidí (52,4 %). U kratších cest byl podíl 89,1 %. Hlavním důvodem je, že lidé jsou zvyklí plánovat a chtějí mít co největší výběr a možnosti. „Kdo by ale čekal, že mezi těmi, co si vše zařizují sami, jsou jen mladší lidé, bude možná překvapený. Je jich sice nejvíce, ale zdá se, že i starší generace odbourala s moderními technologiemi jazykovou bariéru,“ říká Knířová ze společnosti Pluxee a dokládá to čísly z loňského průzkumu, který pro jejich společnost zpracovala agentura Ipsos: „Mezi lidmi nad 45 let jich bylo 60 % a mezi těmi nad 54 let dokonce 62 %“.

Vedou luxusnější hotely

Pokud jde o ubytování, Češi v posledních letech preferují hotely. Dovolenou si chtějí opravdu užít. „Vidíme to na stále rostoucím zájmu o služby na vysoké úrovni – čtyř- a pětihvězdičkové hotely naprosto dominují, i když logicky nepatří k těm nejlevnějším. Stravování all inclusive je již téměř samozřejmostí,“ popisuje Lucie Hasman z Blue Style. Ceny jsou v mnoha případech na podobné úrovni jako loni, některé destinace či hotely však zdražily. A dražší, především během letních prázdnin, jsou například i letenky.