Mezi úterními návrhy vlády, které mají pomoci zvýšit stabilitu státního rozpočtu, se objevilo zavedení spotřební daně na tichá vína. Toto opatření Svaz vinařů České republiky jednoznačně odmítá jako opatření absurdní, nesmyslně zatěžující vinaře a s minimálním reálným dopadem.

;

Svaz vinařů České republiky nesouhlasí a zásadně odmítá vládou navrhované zavedení spotřební daně na tichá vína. V důsledku by kromě výrazného zhoršení odbytu vína na českém trhu znamenalo zvýšení administrativní zátěže vinařů a jednoznačné poškození konkurenceschopnosti našeho vinařství v evropském kontextu.

Vláda České republiky předpokládá, že tento bezprecedentní zásah přinese do státního rozpočtu imaginární příjem ve výši zhruba 3 miliard Kč. Podle analýzy Svazu vinařů České republiky by zavedení spotřební daně v ČR znamenalo naopak prudký nárůst prodeje vína na tzv. „černém trhu“, zásadní zvýšení nákladů pro vinaře (vytváření daňových skladů atd.), zvýšení státní byrokracie, razantní snížení reálného výběru DPH z prodeje vína a pro státní rozpočet zanedbatelný příjem na hraně kladné nuly. Ve vládním návrhu se navíc objevilo dělení vinařů na malé, kteří mají být od spotřební daně osvobozeni, a ostatní, na které má být spotřební daň naopak uvalena. Je s podivem, jak může Vláda České republiky přijít s tak absurdním návrhem, který počítá s podobnou byrokratickou definicí „od stolu“, přičemž je naprosto jisté, že uvedení podobného opatření do života bude znamenat dramatické znevýhodnění jedněch podnikatelů oproti druhým. „Skutečně nechápu, čeho chce tato vláda dosáhnout. Pokud má být cílem likvidace celého jednoho odvětví hospodářství, pak je na nejlepší cestě uspět. Nechtěl bych být navíc u toho, až bude pan ministr financí vysvětlovat nejmenšímu z „větších“ vinařů, proč mu skokem zdražil výrobky oproti jeho kolegovi, který vyrábí o pár desítek litrů vína méně,“ komentuje návrh vlády Ing. Josef Svoboda, místopředseda Svazu vinařů České republiky.

Redakce Gastro&Hotel