MORAVSKÉ VÍNO JANA ČECHA ABSOLUTNÍM VÍTĚZEM TERRAVINA V IZRAELI!

autor: | Led 2, 2012 | Novinky z Gastronomie

Vinařství Čech z;Tvrdonic se stalo nejúspěšnějším účastníkem letošní poslední světové soutěže vín, konané pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví) v;Jeruzalémě. Jejich ledové víno Sauvignon 2010 získalo absolutní vítězství, titul mezinárodního šampiona soutěže a šampiona kategorie. Tzv. Velkou zlatou medaili a titul šampiona v;kategorii růžových vín získalo i rosé Cabernet Sauvignon 2010 ze stejného vinařství.

;

Ceny za vinařství Čech převzala na slavnostním ceremoniálu 22. prosince v;Jeruzalémě Pavlína Šulcová z;velvyslanectví České republiky v;Tel Avivu. V;krátkém projevu připomněla, že tvůrce vítězných vín Jan Čech podlehl letos v;květnu zákeřné nemoci; skvělý úspěch je vzpruhou a posilou pro manželku a syny, kteří v;jeho díle pokračují.

Další dvě Velké zlaté medaile patří LIVI Dubňany za; Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr a Vinařství Jiří Zámečník z;Dolních Dunajovic za ledový Tramín 2010. Šampionem nejvyšší cenové kategorie v;ceně nad 120 USD se stal se zlatou medailí Ryzlink vlašský Selection 2009 Vinselektu Michlovský.

Celkem získala Česká republiky 4 Velké zlaté medaile, 13 zlatých a 19 stříbrných medailí a stala se tak nejúspěšnější účastnickou zemí v;této prestižní soutěži. Moravským vínům se tu již tradičně daří – v;roce 2008 tu získal pro moravské víno historicky první titul mezinárodního šampiona na některé ze světových soutěží OIV Miloš Michlovský a vloni Štěpán Maňák. Ten zasedl spolu se svým sklepmistrem Karlem Novotným i v;hodnoticí komisi letošního ročníku soutěže v;historické budově YMCA v;centru Jeruzaléma. Loňské vítězství sice neobhájil, ale tři zlaté medaile za slámová vína Merlot 2010 a Sauvignon 2010 a za bobulový Tramín 2009 jsou pozoruhodným výsledkem! Po dvou zlatých medailích si z;Izraele odvážejí Vinné sklepy Valtice, Vinselekt Michlovský a Petr Bunža z;Bzence.

Za pozornost jistě stojí i zlatá medaile ze země zaslíbené červeným vínům pro jediné z;našich červených vín – cuvée Čertoraj 2010 Marka Štýbla z;vinařství Vitis Moravia, složené z;jakostního Svatovavřineckého a výběru z;hroznů Cabernet Sauvignon, zrajících rok v;barikových sudech.

Soutěže se se svými šumivými i tichými víny poprvé zúčastnila společnost Bohemia Sekt. Sekty Louis Girardot Brut 2008, Bohemia Sekt Prestige Brut 2009 i Bohemia Sekt Prestige Demi Sec 2009 získaly stříbrné medaile, Chardonnay Selection 2010 z;Vinařství Pavlov bylo zlaté.

„Již třetí absolutní vítězství moravských vín na světové soutěži v;Izraeli i vynikající výsledky ostatních vín způsobily nemalý rozruch a značnou publicitu,“ komentoval výsledky JUDr. Luboš Bárta, člen mezinárodní jury. „Za velmi cenné považuji, že nejcennější medaile získala letos malá i velká vinařství, tradiční i nové podniky, že oceněny byly nejen tradiční ultrasladké vysoké výběry, ale i krásná bílá a růžová přívlastková vína, pozdní sběry, vína „na pití“. A dokonce i víno červené!“

„V;doprovodném programu soutěže letos představovali veřejnosti svá ikonická vína Opus One a Vega Sicilia sklepmistři David Pearson a Begona Jovellar, kteří zasedli i v;degustačních komisích,“ doplnila další z;degustátorů Ivana Kováříková. „Dave Pearson se rád přihlásil k;době, kdy před 10 lety pomáhal nasměrovat Víno Mikulov na novou cestu! Mimořádný úspěch našich vín přiměl pořadatele k;tomu, že pro další prezentaci „icon wines“ v;roce 2012 zvolili vína z;České republiky!“

Úspěch moravských vín bude završen přijetím nejúspěšnějších vinařů velvyslancem státu Izrael v;České republice, panem Jákovem Levym, počátkem příštího roku, kdy jim za přítomnosti ředitele soutěže slavnostně předá ceny a diplomy.

V;soutěži bylo hodnoceno 651 vín a destilátů ze 20 zemí světa, v;tom 71 z;České republiky a 42 ze Slovenska. Účast našich vín na soutěži TERRAVINO v;Izraeli organizovalo již tradičně Národní vinařské centrum a redakce časopisu SOMMELIER za finanční pomoci Vinařského fondu.

;
;

;