Vznik tohoto tradičního kubánského nápoje  je opředen mnoha různými legendami. První zmínky o nápoji podobném mojitu lze nalézt již koncem šestnáctého století…

Za vším hledej piráty 

Tehdy anglický pirát Richard Drake smíchal tzv. aquardiente  (španělsky „ohnivá  voda“) s cukrem, citronovou šťávou a mátou. Aquardiente byl čistý, nerafinovaný rum, který se těšil velké oblibě právě u pirátů.

Míchaný nápoj  z něj vyrobený se jmenoval El Draque (drak). Právě tak totiž lidé přezdívali pirátovi siru Francisu  Drake, jenž neblaze proslul  svojí expanzí a honbou za poklady v Jižní Americe a Karibiku.

V polovině devatenáctého století byla receptura nápoje El Draque pozměněna. Začal se totiž vyrábět jemný a lehký rum. Ten se postupně stal  jednou z ingrediencí ( nutno podotknout, že tou nejdůležitější),  a mojito  bylo na světě.

Ranhojiči i celebrity

Kubánský vypravěč Ramón de Palma zmiňuje El Draque ve své knize už v roce 1898. Hlavní postava jeho příběhu pije tento koktejl každé ráno jako prevenci před nemocemi.

Koncem roku 1920 se mojito stalo téměř kubánským národním nápojem. Na  Kubu za ním jezdili celebrity z celého světa. A vzhledem k tomu, že ve dvacátých letech minulého století byl společenský život ve Spojených státech amerických ochromen prohibicí, byli to především Američané, kteří si jezdili na Kubu užívat  rumové mojito. Bary a hospůdky dodnes vzpomínají na slavné hosty, jakými byli například Marlene Dietrich, Ava Gardner, Gary Cooper  a  milovník  mojita, známý spisovatel Ernest Hemingway.

V roce 1942 otevřel jistý Kubánec Angel Martinou Borroto v Havaně obchůdek  La Casa Martinéz. Ten se postupně rozšířil o restauraci a v roce 1946 rovněž o bar. Tak vznikl podnik dnes již proslulého názvu – La Bodequita del Medio, kde mojito postupně získalo dnešní podobu a chuť.

V současné době zažívá osvěžující mojito obrovský úspěch i v celé Evropě, kde se můžeme setkat s jeho různými variantami. Klasické mojito je ale jen jedno.

 Recept:

  •  1 lžíce nerafinovaného cukru
  • 1 limetka
  • 6 cl Havana Club Añejo Especial (bílý rum)
  • sodovka
  • drcený led
  • lístky z jednoho stonku máty
  •  Do vyšší sklenky (velký tumbler) odměříme cukr. Přidáme půlku limetky rozkrájenou na osminky a dřevěným nástrojem, tzv. muddlerem, vymačkáme do cukru. Do vzniklé směsi vhodíme mátové lístky, které rovněž vylisujeme. Dávkujeme rum, sklenici doplníme drceným ledem, promícháme barovou lžičkou a přidáme sodovku. Na závěr zasuneme stonek máty.

Redakce Gastro&Hotel