Mistryní světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink (MGD) se stala Greta Grönholm z Finska s koktejlem Me The Artist. Vítězka kromě ocenění obdržela také finanční odměnu 10 000 dolarů. Český reprezentant Jan Šebek s koktejlem Rhubizz se umístil na 3. místě.

Světové finále jubilejního 10. ročníku probíhalo v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF) v sobotu 21. srpna od 14 do 19 hodin na Mattoni Life Baru u karlovarského Vřídla. Před zraky přítomných diváků se o titul mistra světa utkala osmnáctka nejlepších barmanů z celého světa.

Všichni soutěžící MGD měli za úkol umíchat v časovém limitu sedmi minut vlastní nealkoholický koktejl, jehož nedílnou součástí je minerální voda Mattoni. „Osvěžující efekt nealko koktejlů se letos skvěle potkal s letním filmovým festivalem. Těší nás, že právě Mattoni je oficiální minerální vodou Mezinárodní barmanské asociace. Její výjimečná chuť a vlastnosti propojí ingredience každého koktejlu,“ uvedl Ondřej Postránský, ředitel strategického marketingu Mattoni 1873.

Mým cílem v Karlových Varech bylo zvítězit, a můj sen se mi splnil. Jsem velmi šťastná a dojatá, že jsem ve světové konkurenci zvládla získat titul mistryně světa,“ řekla vítězka Greta Grönholm z Finska po získání titulu mistra světa v míchání nealkoholických koktejlů.

Při hodnocení se soustředíme na to, aby použité suroviny byly dostupné na evropském trhu, a zároveň dohlížíme na realizovatelnost prezentovaných receptur. Současně s tím hodnotíme atraktivnost vzhledu, chuťovou harmonii a inovaci každého koktejlu,“ doplnil prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

Výsledková listina Mattoni Grand Drink 2021:

První místo Greta Grönholm, Finsko, drink Me The Artist: odměna 10 000,- dolarů

Druhé místo Stefan Haneder, Rakousko, drink 21st Century: odměna 3 000,- dolarů

Třetí místo Jan Šebek, Česká republika, drink Rhubizz: odměna 2 000,- dolarů

Mattoni

 

Recept na koktejl Me The Artist vítězky Grety Grönholm

Ingredience:

  • Mattoni Grand perlivá 10 cl
  • Supasawa 2 cl
  • Piňacoladový sirup 2 cl
  • Grepový bitter 4 kapky
  • Thajská bazalka 10 listů

Ozdoba: eukalyptus, bylinky, čokoládová kulička, potravinářské barvivo

Postup přípravy: Do míchací sklenice s ledem nalijeme Supasawu, piňacoladový sirup, grepový bitter a thajskou bazalku. Pečlivě promícháme barovou lžící a směs přes sítko nalijeme do sklenice. Dolijeme Mattoni perlivou a ozdobíme.

 

O Mattoni Grand Drink

Mattoni Grand Drink je celosvětově uznávaná barmanská soutěž s více než dvacetiletou tradicí. Letošní 23. ročník je zároveň podesáté pořádán jako oficiální Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů pod záštitou Světové barmanské asociace. Svojí dosavadní historií si tato soutěž na mezinárodní scéně vydobyla vysoké renomé. Základem všech soutěžních koktejlů je vždy minerální voda Mattoni. Mattoni Grand Drink je rovněž znám tím, že určuje trendy v oboru. Ty nejlepší kreace se pak snadno dostávají na nápojové lístky barů na celém světě. Mattoni Grand Drink už ve své historii prošel několika evropskými metropolemi a letos se vrací zpět do Karlových Varů, rodiště značky Mattoni. Dosud český zástupce zvítězil dvakrát – naposledy se to povedlo v roce 2013 Achimu Šiplovi s drinkem Walu Forever Young.

O hodnocení

Každého soutěžícího barmana hodnotí čtyřčlenná komise ve stejném stylu jako by to byli hosté za barem. Dávají důraz na příběh a filozofii nápoje, techniku práce, chuť, vůni a vzhled koktejlu. Koktejl musí být snadno připravitelný a splňovat kritéria zdravého a moderního nízkoenergetického míchaného drinku s limitem maximálně 65 kCal/100 ml. Členy poroty jsou prezidenti jednotlivých členských států světové barmanské asociace IBA pod vedením ředitele soutěže a hlavního komisaře Miroslava Černíka.

O minerální vodě Mattoni

Mattoni je ikonická značka neodmyslitelně spojená s motivem orla již od roku 1873. Přírodní středně mineralizovaná minerální voda s vyváženým poměrem draslíku, hořčíku a vápníku, které jsou nezbytné pro lidské zdraví. Rodí se v hloubce 125 až 230 metrů v panenské přírodě u Karlových Varů. Jedinečná poloha na rozhraní Krušných a Doupovských hor jí dává její nezaměnitelnou chuť. K dostání je v přírodní neperlivé, jemně perlivé i perlivé variantě a nabízí širokou nabídku ochucených variant.

Více na www.mattoni.cz

O Mattoni 1873

Značka Mattoni je součástí Mattoni 1873, největšího distributora nealkoholických nápojů ve střední Evropě, s kořeny sahajícími do roku 1873 a ke karlovarskému rodákovi Heinrichu Mattonimu. Současnou podobu získala skupina v 90. letech díky výrazným investicím italské rodiny Pasquale. Produkty vyváží do 19 zemí světa, vlastní zahraniční značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku a Srbsku. V ČR, Slovensku, Maďarsku a Bulharsku je výhradním výrobcem a distributorem nealkoholických nápojů a pochutin značek firmy PepsiCo.

Více na www.mattoni1873.cz

O České barmanské asociaci

Česká barmanská asociace sdružuje v rámci České republiky profesionální barmany. Hlavním posláním CBA je výměna informací a zkušeností z oboru mezi jejími členy, organizace akcí odborného a společenského charakteru a barmanských, baristických, čajových či gastronomických soutěží. CBA se také snaží prosazovat správnost technologie přípravy nápojů v barech, kavárnách a dalších provozech. Je pořadatelem mnoha barmanských soutěží včetně Mattoni Grand Drinku.

Více na: www.cbanet.cz