Mezinárodní mistrovství České republiky – GASTRO JUNIOR BRNO 2013 – BIDVEST CUP

autor: | Led 23, 2013 | Novinky z Gastronomie

Slavnostní zahájení finále 19.tého ročníku soutěže vyhlásil ve čtvrtek 17. ledna na Brněnském výstavišti v pavilonu F osobně prezident AKC ČR a Kontinentální ředitel WACS pro střední Evropu Miroslav Kubec.

Soutěžící finalisty, 90 žáků ze 46ti odborných škol z celé republiky, dále studenty z Polska a Slovenské republiky přišli podpořit nejen spolužáci ze škol a kamarádi, ale i zástupci partnerů soutěže a vážení hosté.

Organizátoři uvítali postupně například Stanislava Juránka, senátora horní komory Parlamentu a náměstka hejtmana Jihomoravského kraje, Kamila Trávníčka, technického náměstka generálního ředitele za Veletrhy Brno, Zdeňka Pšenica, předsedu FOS ČR, Václava Stárka, prezidenta AHR ČR, Aleša Svojanovského, prezidenta Asociace barmanů ČR, Radka Bušinu, předsedu AČ ČR.

Hodnotitelské komise byly opět složeny z předních odborníků v gastronomii, členů Asociace kuchařů a cukrářů ČR a Asociace číšníků ČR. Předsedou komisí a zároveň předsedou pro obor kuchař byl šéfkuchař společnosti Bidvest ČR Marek Svoboda, certifikovaný komisař WACS, pro obor cukrář Pavlína Berzsiová, pro obor číšník Jaroslav Morávek.
Soutěžící se po úspěšném postupu z regionálních kol v Ostravě a v Praze připravovali na tato soutěžní zadání:

OBOR KUCHAŘ – KUCHAŘKA

Příprava 4 porcí moderního teplého pokrmu s přílohami v časovém limitu 45 minut. Základní surovinou byla vepřová pečeně s kostí bez panenky v kuchyňské úpravě (cca 600-650g).

Hlavní surovinu dodal generální partner soutěže – společnost Bidvest Czech Republic (dříve NOWACO CZ).

Součástí soutěžního úkolu bylo zapracování dvou tajných surovin ze spotřebního koše, které si soutěžící vylosoval 20 minut před samotnou soutěží. Jejich použití mohl soutěžící konzultovat se svým trenérem.

Zapracování tajné suroviny do pokrmu bylo nedílnou součástí hodnocení soutěžícího.

Písemně nebo ústně si soutěžící připravil odpovědi na otázky, které zodpovídal po skončení soutěžního času.

OBOR CUKRÁŘ – CUKRÁŘKA

Příprava 4 porcí teplého nebo studeného moučníků za použití bramborového těsta v časovém limitu 45 minut.

Moučník byl součástí tříchodového restauračního menu pro mezinárodní klientelu.

Základem moučníku muselo být těsto připravené z vařených nebo syrových brambor. Soutěžící měl za úkol použít 100-300 g bramborového těsta na 4 porce moučníku, který musel obsahovat surovinu z tajného koše.

Tuto surovinu si soutěžící vylosoval 20 minut před zahájením soutěže. Bramborové těsto mohl zpracovat do jakékoliv součásti moučníku (doplněk, omáčka, ozdoba apod.).

Písemně nebo ústně si soutěžící připravil odpovědi na otázky, které zodpovídal po skončení soutěžního času.

OBOR ČÍŠNÍK – SERVÍRKA

a/ Příprava teplého moučníku s povinným oloupáním jablka a jeho další úpravou

pro 2 osoby včetně servisu před zraky hostů

b/ Podávání šumivého vína k teplému moučníku pro 2 osoby včetně servisu

Suroviny, víno a inventář na přípravu a provedení obou ukázek – vlastní.

c/ Jazyková zkouška – komunikace s hostem v jazyce anglickém, německém

nebo ruském po skončení soutěžních úkolů

Časové limity: příprava soutěžních úkolů 20 minut, provedení obou soutěžních úkolů 20 minut

Vlastní soutěž probíhala v průběhu tří dnů na brněnském Výstavišti v pavilonu F.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v sobotu v odpoledních hodinách v kongresovém sálu hotelu Holiday Inn.

Přinášíme Vám přehled těch, kteří získali nejvyšší ohodnocení ve svém oboru v České republice.

Číšníci

1. Hniličková Andrea
SŠ potravinářská, obchodu a služeb Brno
2. Mareček Matěj
SŠ gastronomická a hotelová Praha-Braník
3. Tia Fabio
Soukromá hotelová škola Bukaschool Most

Cukráři

1. Špačková Johana

SŠ hotelnictví a gastronomie Frenštát pod Radhoštěm

2. Drobílková Jana
SPV hotelu InterContinental Prague
3. Sivák Lukáš

Škola hotelnictví a gastronomie Holiday Inn Praha 6

Kuchaři

1. Elšík Přemysl
SŠ společného stravování Ostrava-Hrabůvka
2. Sosna Martin
SPV hotelu InterContinental Prague
3. Morávek Michael
SŠ gastronomie a služeb Liberec

Špačková Johana získala spolu s pohárem a prvním místem titul Cukrář roku v kategorii junior pro rok 2013, Elšík Přemysl získal titul Kuchař roku v kategorii junior pro rok 2013 a zároveň postup do kontinentálního kola soutěže Hans Bueschkens Challenge.

„S průběhem a hlavně organizací soutěže ve všech kolech jsem spokojen. I v letošním roce bych ale chtěl upozornit na to, že výkony finalistů byly mnohdy bohužel daleko lepší a na vyšší úrovni v regionálních kolech. Mám pocit, že snaha vylepšit „něco“ na finálové kolo vede mnohdy k opačnému výsledku; soutěžící buď změní dobrý základ a nebo nepříliš uváženou volbou výrobek nakonec například „přezdobí“, uvedl své poznatky Martin Slezák, člen komise pro obor kuchař a akreditovaný komisař WACS.

Výkony cukrářů zhodnotila Pavlína Berzsiová, předsedkyně pro obor cukrář: „Cukrářům dělá evidentně největší problém užívání techniky. Je vidět, že s ní v praxi příliš nepracují. Pokud se ale cukrář připravuje na soutěžní vystoupení, určitě by se měl spolu se svým trenérem zaměřit i na efektivní využívání moderních přístrojů – ať již pro pečení v konvektomatech nebo užívání tepelné rampy či holdomatu za účelem uchovat kvalitní teplý moučník pro následný úspěšný výdej. Rovněž v práci s tajnou surovinou vidím značné nedostatky, přestože na ně vždy upozorňujeme. Tajnou surovinou nelze pouze nahradit surovinu ve stávajícím receptu či ji tam v malém množství (např. 20g) přidat…“

(Kompletní zhodnocení komisařů pro jednotlivé obory najdete spolu s výsledky a fotografiemi na www.akc.cz)

Poděkování za organizaci finále soutěže patří týmu Jany Markové, ředitelky soutěže a ředitelky SŠ potravinářské, obchodu a služeb Brno pod vedením Evy Bílé a jejich žákům, vedení a týmu Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, hotelu Holiday Inn a Orea hotelu Voroněž v Brně, Best Western Premier hotelu International Brno.

Děkujeme generálnímu partnerovi BIDVEST ČR, společnosti InterGast, týmu BVV, a všem partnerům AKC ČR i finále v Brně, médiím, členům odborných komisí, vedení škol a trenérům za přípravu jejich studentů a podporu vzdělávání a rozvoje našich gastronomických oborů.

Blahopřejeme vítězům a těšíme se na setkání s vámi všemi dne 23. února v hotelu InterContinental Prague na celostátní volební Valné hromadě AKC ČR! (více informací na: www.akc.cz)